Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Zbog specifičnosti posla i nemogućnosti redovnog smenjivanja u smenama od 8 sati (velika udaljenost od sedišta firme,nepristupačnost u zimskim uslovima,veliki izdatci za prevoz) radnici zaposleni na emisionim objektima televizijske kuće rade po nekoliko dana u kontinuitetu tako da uz preraspodelu radnog vremena ispunjavaju mesečni fond sati. Da li oni imaju pravo na smenski rad pošto ima tumačenja…
Zbog specifičnosti posla i nemogućnosti redovnog smenjivanja u smenama od 8 sati (velika udaljenost od sedišta firme,nepristupačnost u zimskim uslovima,veliki izdatci za prevoz) radnici zaposleni na emisionim objektima televizijske kuće rade po nekoliko dana u kontinuitetu tako da uz preraspodelu radnog vremena ispunjavaju mesečni fond sati. Da li oni imaju pravo na smenski rad pošto ima tumačenja da se radi u turnusima te iz toga razloga nemaju pravo na uvećanje zarade za smenski rad ?
Shodno Zakonu o radu, iako radni dan po pravilu traje 8 časova poslodavac kod koga se rad obavlja u smenama, noću ili kad priroda posla i organizacija rada to zahteva - radnu nedelju i raspored radnog vremena može da organizuje na drugi način. Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena kada to zahteva priroda delatnosti, organizacija rada, bolje korišćenje sredstava rada,…
Shodno Zakonu o radu, iako radni dan po pravilu traje 8 časova poslodavac kod koga se rad obavlja u smenama, noću ili kad priroda posla i organizacija rada to zahteva - radnu nedelju i raspored radnog vremena može da organizuje na drugi način. Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena kada to zahteva priroda delatnosti, organizacija rada, bolje korišćenje sredstava rada, racionalnije korišćenje radnog vremena i izvršenje određenog posla u utvrđenim rokovima. Preraspodela radnog vremena vrši se tako da ukupno radno vreme zaposlenog u periodu od šest meseci u toku kalendarske godine u proseku ne bude duže od punog radnog vremena. U slučaju preraspodele radnog vremena, radno vreme ne može da traje duže od 60 časova nedeljno. Sve dok se kod poslodavca poštuju navedene odredbe i dok rad koji obavljate u smislu preraspodele radnog vremena u granicama i pod uslovima navedenim u citiranim članovima, može se govoriti o opravdanoj preraspodeli radnog vremena. u slučaju kada bi se navedeni način rada konstantno i svakodnevno obavljao kako ste naveli moglo bi se eventualno razmišljati o zahtevu za uvođenjem smenskog rada.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 01.06.2009
radni odnos zasnovan radi zamene privremeno odsutnog zaposlenog
Radim na određeno vreme oko 4 godine u zdravstvenoj ustanovi.Imala sam više ugovora na određeno vreme (u svim ugovorima piše na duzoj zameni , menjam trudnicu).Zadnji ugovor mi je na 2 godine. Prva godina zadnjeg potpisanog ugovora mi je istekla sredinom aprila 2009 i nije mi prekidan radni odnos. Moje pitanje je: Da li po zakonu poslodavac (zdravstvena ustanova) je u obavezi da me zaposli na neodredjeno…
Radim na određeno vreme oko 4 godine u zdravstvenoj ustanovi.Imala sam više ugovora na određeno vreme (u svim ugovorima piše na duzoj zameni , menjam trudnicu).Zadnji ugovor mi je na 2 godine. Prva godina zadnjeg potpisanog ugovora mi je istekla sredinom aprila 2009 i nije mi prekidan radni odnos. Moje pitanje je: Da li po zakonu poslodavac (zdravstvena ustanova) je u obavezi da me zaposli na neodredjeno vreme nakon isteka te prve godine tj u mom slučaju april 2009?
Prerastanje radnog odnosa zasnovanog na određeno vreme u radni odnos na neodređeno u ovoj situaciji nije slučaj. Naime, čl. 37 st. 3 Zakona o radu se propisuje da se radni odnos na određeno vreme, radi zamene privremeno odsutnog zaposlenog, može se zasnovati do povratka privremeno odsutnog zaposlenog. Ta privremena odsutnost može trajati duže od 12 meseci, te prekid ugovora o radu nakon ovog perioda…
Prerastanje radnog odnosa zasnovanog na određeno vreme u radni odnos na neodređeno u ovoj situaciji nije slučaj. Naime, čl. 37 st. 3 Zakona o radu se propisuje da se radni odnos na određeno vreme, radi zamene privremeno odsutnog zaposlenog, može se zasnovati do povratka privremeno odsutnog zaposlenog. Ta privremena odsutnost može trajati duže od 12 meseci, te prekid ugovora o radu nakon ovog perioda odn. ne prekidanje istog ne dovodi da prerastanja radnog odnosa u neodređeno vreme. Odredba kojom radni odnos zasnovan na određeno vreme postaje radni odnos na neodređeno vreme, ako zaposleni nastavi da radi najmanje pet radnih dana po isteku roka za koji je zasnovan radni odnos odnosi se na radni odnos koji se zasniva se na vreme čije je trajanje unapred određeno kada su u pitanju: sezonski poslovi, rad na određenom projektu, povećanje obima posla koji traje određeno vreme i sl. za vreme trajanja tih potreba, s tim što tako zasnovan radni odnos neprekidno ili s prekidima ne može trajati duže od 12 meseci.
Kategorija pitanja: Radni odnos na određeno vreme | postavljeno: 01.06.2009
Volonterski staž
Ja imam 4 godine volonterskog staža u dve ustanove .U to vreme nije postojala volonterska knjižica.Imam potvrde ustanova o vremenu provedenom na volontiranju.Pitanje : da li ću moći posle usvajanja zakona o volontiranju da ih upišem i da mi se priznaju u radni staž?
Svakako da će i situacija kao što ja vaša biti regulisana . Sam Zakon o volontiranju isto ne reguliše, ali se istim navodi da će ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku pravilnikom urediti oblik, postupak izdavanja, način upisivanja podataka i druga pitanja u vezi sa volonterskom knjižicom. Dakle, očekujte da će sva popratna pitanja takođe morati biti regulisana nekim zakonom, pravilnikom…
Svakako da će i situacija kao što ja vaša biti regulisana . Sam Zakon o volontiranju isto ne reguliše, ali se istim navodi da će ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku pravilnikom urediti oblik, postupak izdavanja, način upisivanja podataka i druga pitanja u vezi sa volonterskom knjižicom. Dakle, očekujte da će sva popratna pitanja takođe morati biti regulisana nekim zakonom, pravilnikom ili drugim podzakonskim aktom.
Radim 4 godine, nisam prijavljena. U početku sam primala platu preko sestre koja je bila u omladinskoj zadruzi a sada opet preko druge devojke preko omladinske. Nemam ni godišnji odmor , radim za vreme svakog praznika osim nedeljom. Obećali su mi pre godinu dana stalan posao i veću platu ali od svega toga je samo obećanje. Imam 37 godina kakva su moja prava u ovoj situaciji i mogućnosti?
I sami ste svesni da je od obećnja do realizacije jako dug i neizvestan put. Imate mogućnost da tužite poslodavca, da zahtevate da ispuni svoje obaveze u smislu obaveze prijavljivanja zaposlenog, uplate doprinosa koje je po zakonu obavezan da plaća za sve zaposlene. Druga je mogućnost da se obratite inspekciji rada i da prijavite poslodavca po istom osnovu.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 08.05.2009
zasnivanje radnog odnosa nastavnika informatike
Da li svršeni student Visoke poslovne škole strukovnih studija (6 semestra) na smeru Informacione tehnologije, zvanje: Strukovni inženjer elektrotehnike i računarstva , može predavati u osnovnoj i srednjoj školi kao nastavnik informatike?
Postavljeno pitanje ne spada u našu rubriku i teoriju radnog prava. Da biste dobili odgovor, obratite se Ministarstvu prosvete.
Kategorija pitanja: Sistematizacija radnih mesta | postavljeno: 08.05.2009
Nedolazak na posao kao osnov za prestanak radnog odnosa
Radnica kojoj je isteklo porodiljsko bolovenje pre tri dana se nije, niti javila niti pojavila na poslu. Da li to znači automatski prekid radnog odnosa ili je taj broj dana nejavljanja povećan?
Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog, njegovo ponašanje i potrebe poslodavca, i to ako zaposleni svojom krivicom učini povredu radne obaveze utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu, ako zaposleni ne poštuje radnu disciplinu propisanu…
Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog, njegovo ponašanje i potrebe poslodavca, i to ako zaposleni svojom krivicom učini povredu radne obaveze utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu, ako zaposleni ne poštuje radnu disciplinu propisanu aktom poslodavca, odnosno ako je njegovo ponašanje takvo da ne može da nastavi rad kod poslodavca. Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu zaposlenog pisanim putem upozori na postojanje razloga za otkaz ugovora o radu i da mu ostavi rok od najmanje pet radnih dana od dana dostavljanja upozorenja da se izjasni na navode iz upozorenja. U upozorenju poslodavac je dužan da navede osnov za davanje otkaza, činjenice i dokaze koji ukazuju na to da su se stekli uslovi za otkaz i rok za davanje odgovora na upozorenje. Ako postoje olakšavajuće okolnosti ili ako priroda povrede radne obaveze ili nepoštovanje radne discipline nije dovoljan razlog za otkaz ugovora o radu, poslodavac može u upozorenju da zaposlenog obavesti da će mu otkazati ugovor o radu ako ponovo učini istu ili sličnu povredu, bez ponovnog upozorenja. Samim opštim aktom poslodavca određuju se povrede radnih obaveza kao i način sankcionisanja istih.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 08.05.2009
Naknada za invalidnost
Invalid sam rada III kategorije od l987. godine i od tada uz LD primam i naknadu za invalidnost od radne organizacije. Od 01.07.2007. godine službu u koju radim je preuzeo novi poslodavac koji mi je takođe isplaćivao naknadu za invalidnost u prva tri meseca a zatim iz nepoznatih razloga ukinuo. Interesuje me da li sam imao pravo da primam naknadu za invalidnost do 01.03.2009. godine, pošto sam od…
Invalid sam rada III kategorije od l987. godine i od tada uz LD primam i naknadu za invalidnost od radne organizacije. Od 01.07.2007. godine službu u koju radim je preuzeo novi poslodavac koji mi je takođe isplaćivao naknadu za invalidnost u prva tri meseca a zatim iz nepoznatih razloga ukinuo. Interesuje me da li sam imao pravo da primam naknadu za invalidnost do 01.03.2009. godine, pošto sam od tada kao tehnološki višak na NSZ i ostvario sam pravo na novčanu naknadu u trajanju od 24 meseca. Da li mi uz tu naknadu sleduje i naknada za invalidnost?
Kao što ste naveli, naknadu za invalidnost vam je isplaćivala radna organizacija sve do promene odn. preuzimanja od strane poslodavca. Ovo nas navodi na zaključak da je ista bila ustanovljena internim aktima tadašnjeg poslodavca i tako i isplaćivana, a promenom poslodavca došlo je i do promene opštih akata preduzeća i do ukidanja navedene naknade. Takođe, Nacionalna služba za zapošljavanje ima samo…
Kao što ste naveli, naknadu za invalidnost vam je isplaćivala radna organizacija sve do promene odn. preuzimanja od strane poslodavca. Ovo nas navodi na zaključak da je ista bila ustanovljena internim aktima tadašnjeg poslodavca i tako i isplaćivana, a promenom poslodavca došlo je i do promene opštih akata preduzeća i do ukidanja navedene naknade. Takođe, Nacionalna služba za zapošljavanje ima samo obavezu isplaćivanja novčane naknade za nezaposlene.
Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 08.05.2009
Odbijanje potpisivanja blanko otkaza
Kako da postupim?Poslodavac me je otpustio posle sedam dana rada u njegovoj firmi i ako sam ispunio sve uslove za taj posao,osim što sam odbijo da potpišem blanko otkaz prilikom potpisivanja ugovora o radu.Nije bilo rasprave,samo mi je šef javio putem telefona da više ne dolazim na posao.
Uslovljavanje zasnivanja radnog odnosa na navedeni način, potpisivanjem blanko otkaza je nezakonito. Ovakvo ponašanje poslodavca možete prijaviti inspekciji rada, mada sumnjamo da će se nešto konkretno promeniti u vašem ličnom slučaju i da će do zasnivanja radnog odnosa doći, jer poslodavca niko ne može prisiliti da sa vama zasnuje radni odnos.
Kategorija pitanja: Diskriminacija pri zapošljavanju i na radnom mestu | postavljeno: 08.05.2009
Potpisivanje blanko otkaza
Da li poslodavac ima pravo da od svakog zaposlenog u firmi unapred traži potpis za sopstveni otkaz?
Zahtevanje poslodavca od zaposlenih da unapred potpišu blanko dokument o prestanku radnog odnosa je u suprotnosti sa zakonom.
Kategorija pitanja: Diskriminacija pri zapošljavanju i na radnom mestu | postavljeno: 08.05.2009
Pravo na novčanu naknadu za nezaposlene i visina naknade
Zaposlena sam u privatnom preduzeću i trenutno sam na porodiljskom odsustvu. Poslodavac mi je obećao otkaz čim sam otišla na trudničko bolovanje i nedavno to potvrdio. Zanima me kakvo treba da bude rešenje o otkazu da bi ostvarila novčanu nadoknadu preko biroa i kolika može da bude ta nadoknada?
Shodno Zakonu o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti pravo na novčanu naknadu nećete steći samo ukoliko Vi otkažete poslodavcu ugovor o radu ili ukoliko sporazumni prestanak radnog odnosa bude na vašu inicijativu. U svim ostalim slučajevima (otkaz ugovora od strane poslodavca, sporazumni prestanak radnog odnosa na inicijativu poslodavca) imaćete pravo na novčanu naknadu za nezaposlene.…
Shodno Zakonu o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti pravo na novčanu naknadu nećete steći samo ukoliko Vi otkažete poslodavcu ugovor o radu ili ukoliko sporazumni prestanak radnog odnosa bude na vašu inicijativu. U svim ostalim slučajevima (otkaz ugovora od strane poslodavca, sporazumni prestanak radnog odnosa na inicijativu poslodavca) imaćete pravo na novčanu naknadu za nezaposlene. Osnovica za utvrđivanje visine novčane naknade je prosečna zarada ili naknada zarade koja je nezaposlenom isplaćena u skladu sa zakonom u poslednjih šest meseci koji prethode mesecu u kojem je prestalo osiguranje. Ako je isplaćena zarada niža od osnovice na koju je plaćen doprinos, osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini osnovica na koju je plaćen doprinos. Novčana naknada isplaćuje se u visini od 60% za prva tri meseca korišćenja prava na novčanu naknadu i u visini od 50% osnovice za preostalo vreme za koje je utvrđeno pravo na novčanu naknadu.
Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 08.05.2009
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.