Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Uvećanje zarade za vreme porodiljskog i odsustva radi nege deteta
Od januara 2008 godine se nalazim na porodiljskom odsustvu.. Tokom odsustva u firmi u kojoj sam zaposlena u dva navrata je bilo povećanje plate , a moja plata je ostala i dalje ista tj. kolika je bila po odlasku na porodiljsko odsustvo, tolika je i sada. Ovome ne bih pridavala toliku važnost ...ali razlika u platama je oko 10000 dinara. Imam li ja pravo na povećanje zarade dok se nalazim na porodiljskom…
Od januara 2008 godine se nalazim na porodiljskom odsustvu.. Tokom odsustva u firmi u kojoj sam zaposlena u dva navrata je bilo povećanje plate , a moja plata je ostala i dalje ista tj. kolika je bila po odlasku na porodiljsko odsustvo, tolika je i sada. Ovome ne bih pridavala toliku važnost ...ali razlika u platama je oko 10000 dinara. Imam li ja pravo na povećanje zarade dok se nalazim na porodiljskom odsustvu.?
Postoji mogućnost uvećanja zarade, u zavisnosti od dela zarade koji je uvećan. U svakom slučaju, shodno čl.11 st.3 Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom naknada zarade zaposlenog usklađuje se sa rastom njegove zarade, a ako je taj rast zarade veći od rasta prosečne zarade kod poslodavca za period za koji se vrši usklađivanje, naknada zarade usklađuje se sa rastom prosečne zarade kod poslodavca.…
Postoji mogućnost uvećanja zarade, u zavisnosti od dela zarade koji je uvećan. U svakom slučaju, shodno čl.11 st.3 Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom naknada zarade zaposlenog usklađuje se sa rastom njegove zarade, a ako je taj rast zarade veći od rasta prosečne zarade kod poslodavca za period za koji se vrši usklađivanje, naknada zarade usklađuje se sa rastom prosečne zarade kod poslodavca. Ipak, ne zaboravite da Vam je osnov naknade koju trenutno primate osnovna zarada, te postoji mogućnost da kod poslodavca nije došlo do uvećanja osnovne zarade, već da su uvećani ostali elementi zarade koji se ne uzimaju u obzir prilikom isplate naknade za porodiljsko i odsustvo radi nege deteta.
Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 14.01.2009
Rad na određeno vreme bez propisanog prekida od 30 dana
Radila sam u ustanovi na određeno 12 meseci i 29 dana bez prekida, na istom radnom mestu ali zato vreme se osnov primanja 3 puta promenio (imam 3 ugovora za to vreme i datumi se nadovezuju jedan za drugim), zanima me da li je to osnov za primanje u stalni radni odnos? Napominjem da za to vreme nisam imala prekid od 30 dana, prekid je usledio sada, posle 12 meseci i 29 dana.
Shodno čl.37 zakona o radu nakon 12 meseci rada na određeno vreme mora se napraviti prekid u radnom odnosu od 30 dana. Ova se odredba odnosi na sezonske poslove, rad na određenom projektu, povećanje obima posla koji traje određeno vreme i sl. za vreme trajanja tih potreba. Ako je to bio osnov rada u navedenom periodu imate pravo da zahtevate…
Shodno čl.37 zakona o radu nakon 12 meseci rada na određeno vreme mora se napraviti prekid u radnom odnosu od 30 dana. Ova se odredba odnosi na sezonske poslove, rad na određenom projektu, povećanje obima posla koji traje određeno vreme i sl. za vreme trajanja tih potreba. Ako je to bio osnov rada u navedenom periodu imate pravo da zahtevate zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vreme.
Kategorija pitanja: Radni odnos na određeno vreme | postavljeno: 14.01.2009
Konkurisanje na mesto nastavnika u školi
Da li direktor školske ustanove ima zakonsko da ne primi u radni odnos kandidata po raspisanom konkursu iako kandidat popunjava sve uslove iz konkursu sa obrazloženjem da je kandidat (kao bivši zaposleni radnik iste škole) u predhodnom periodu imao parnični postupak sa školom tj. tužio školu za nadoknadu štete a u vezi neisplaćenog ličnog dohotka?
Smatramo da navedeni razgog ne bi trebao da bude presudan u smislu nezasnivanja radnog odnosa sa navedenim licem. Ipak, ukoliko ste nezadovoljni odlukom možete podneti prigovor. Naime, prema čl. 121 Zakona o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja direktor ustanove raspisuje konkurs za prijem u radni odnos. U postupku odlučivanja o izboru nastavnika, vaspitača ili stručnog saradnika direktor ustanove…
Smatramo da navedeni razgog ne bi trebao da bude presudan u smislu nezasnivanja radnog odnosa sa navedenim licem. Ipak, ukoliko ste nezadovoljni odlukom možete podneti prigovor. Naime, prema čl. 121 Zakona o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja direktor ustanove raspisuje konkurs za prijem u radni odnos. U postupku odlučivanja o izboru nastavnika, vaspitača ili stručnog saradnika direktor ustanove pribavlja mišljenje organa upravljanja. Direktor donosi odluku o izboru kandidata u roku od 15 dana od dana isteka roka za podnošenje prijava. Kandidat nezadovoljan odlukom o izboru može da podnese prigovor organu upravljanja u roku od osam dana od dana dostavljanja odluke. Ako organ upravljanja u utvrđenom roku ne odluči o prigovoru ili ako je kandidat nezadovoljan drugostepenom odlukom, može se obratiti nadležnom sudu u roku od 15 dana.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 14.01.2009
Konkurs za sekretara škole
Da li osnovna škola koja ima samo jednog administrativnog radnika, u konkretnom slučaju, sekretara sa VI stepenom stručne spreme (Viša pedagoška)ima zakonsku obavezu da raspiše konkurs za sekretara škole ili za ovo radno mesto raspisuje konkurs isključivo po nalogu prosvetne inspekcije?
Shodno čl.121 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja direktor ustanove raspisuje konkurs za prijem u radni odnos. U postupku odlučivanja o izboru nastavnika, vaspitača ili stručnog saradnika direktor ustanove pribavlja mišljenje organa upravljanja.
Kategorija pitanja: Sistematizacija radnih mesta | postavljeno: 14.01.2009
Sporazumni prestanak radnog odnosa na inicijativu poslodavca
8.12. 2008 usmeno mi je saopšteno da sam višak. Inače imam ugovor na neodređeno. Zatim mi je posle dva dana 10.decembra pravnica ponudila dve opcije 1. da sporazumno raskinemo ugovor i 2. da budem proglašena za tehnološki višak. Pristala sa na opciju broj dva, kada sam došla da potpišem dokumenta 16. decembra, dotična pravnica je od mene insistirala da rukom napišem (tačnije prepisem sa nekog papira)…
8.12. 2008 usmeno mi je saopšteno da sam višak. Inače imam ugovor na neodređeno. Zatim mi je posle dva dana 10.decembra pravnica ponudila dve opcije 1. da sporazumno raskinemo ugovor i 2. da budem proglašena za tehnološki višak. Pristala sa na opciju broj dva, kada sam došla da potpišem dokumenta 16. decembra, dotična pravnica je od mene insistirala da rukom napišem (tačnije prepisem sa nekog papira) u tri primerka da se odričem otpremnine. Ja sam to odbila i sutradan 17. 12. mi je stiglo preporučeno pismo sa listom papira da ću dobiti otkaz zato što u periodu od 9-16. decembra nisam dolazila na posao. Sutradan u četvrtak 17. decembra ja sam otišla da lično porazgovaram sa njom i saopštila joj da bih pristala na opciju broj dva tačnije da se odricem otpremnine i da me proglase za višak, da bi me ona zvala tokom istoga dana i opciju broj tri tj. da raskinemo ugovorna inicijativu poslodavca. Koji bi bio vaš savet meni, s obzirom da bih da što mirnije, rešim celu ovu situaciju.
S obzirom da vam je ponužen sporazumni prestanak radnog odnosa na inicijativu poslodavca, u tom slučaju nećete imati pravo na otpremninu ali ćete ostvariti pravo na novčanu naknadu za nezaposlene. Ukoliko ne postoji mogućnost da vam radni odnos prestane po osnovu tehnološkog viška i da vam se isplati otpremnina, onda savetujemo da prihvatite sporazumni prestanak radnog odnosa na inicijativu poslodavca.…
S obzirom da vam je ponužen sporazumni prestanak radnog odnosa na inicijativu poslodavca, u tom slučaju nećete imati pravo na otpremninu ali ćete ostvariti pravo na novčanu naknadu za nezaposlene. Ukoliko ne postoji mogućnost da vam radni odnos prestane po osnovu tehnološkog viška i da vam se isplati otpremnina, onda savetujemo da prihvatite sporazumni prestanak radnog odnosa na inicijativu poslodavca.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 14.01.2009
Promena visine naknade zbog porodiljskog odsustva
Primljena sam u privatnu firmu kao trudnica. Prva tri meseca sam imala početnu platu koja mi je posle toga povećana i tu povećanu platu sam primala 3 meseca i 13 dana dok nisam otišla na porodiljsko bolovanje. Sada mi javljaju iz firme da Tirsova neće da mi prizna to povećanje, nego ću primati onu početnu sumu. Kako je to moguće? Zar se ne gleda poslednja tri meseca? Molim vas pojasnite mi koja su…
Primljena sam u privatnu firmu kao trudnica. Prva tri meseca sam imala početnu platu koja mi je posle toga povećana i tu povećanu platu sam primala 3 meseca i 13 dana dok nisam otišla na porodiljsko bolovanje. Sada mi javljaju iz firme da Tirsova neće da mi prizna to povećanje, nego ću primati onu početnu sumu. Kako je to moguće? Zar se ne gleda poslednja tri meseca? Molim vas pojasnite mi koja su moja prava?
Prema članu 11. Zakona o finanskoj podršci porodici sa decom naknada zarade za zaposlene kod poslodavca, obračunava se i isplaćuje u visini osnovne zarade zaposlenog za mesec koji prethodi mesecu u kome otpočinje korišćenje odsustva, uvećane po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu,…
Prema članu 11. Zakona o finanskoj podršci porodici sa decom naknada zarade za zaposlene kod poslodavca, obračunava se i isplaćuje u visini osnovne zarade zaposlenog za mesec koji prethodi mesecu u kome otpočinje korišćenje odsustva, uvećane po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu, u skladu sa zakonom, a najviše do pet prosečnih mesečnih zarada u Republici. Ako je rast zarade zaposlenog u poslednja tri meseca koja prethode mesecu otpočinjanja odsustva veći od rasta prosečne zarade kod poslodavca u tom periodu, zaposlenom se naknada zarade iz stava 1. ovog člana umanjuje srazmerno razlici između rasta zarade zaposlenog i rasta prosečne zarade kod poslodavca u poslednja tri meseca koja prethode mesecu otpočinjanja odsustva. Naknada zarade zaposlenog usklađuje se sa rastom njegove zarade, a ako je taj rast zarade veći od rasta prosečne zarade kod poslodavca za period za koji se vrši usklađivanje, naknada zarade usklađuje se sa rastom prosečne zarade kod poslodavca.Pun iznos naknade zarade, ( OSNOVNA zarada) utvrđen u smislu člana 11. ovog zakona, pripada licima iz člana 10.(Vama) ovog zakona pod uslovom da su neposredno pre ostvarivanja ovog prava bila u radnom odnosu, odnosno samostalno obavljala delatnost više od šest meseci neprekidno.
Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 14.01.2009
Isplata zarade u gotovini i preko tekućeg računa
Da li postoji propis koji radniku garantuje isplatu zarade u gotovini i da li postoji propis koji ga obavezuje da mora otvoriti tekući račun?
Postoji propis koji ga obavezuje da mora otvoriti tekući račun.
Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 13.01.2009
Upisivanje radnog staža porodiljama
Da li je istina da će se ženama koje su se porodile (pre zasnivanja radnog odnosa) u periodu 1982 - 2002god, vreme od dve godine upisivati u radni staž?
Tehnološki višak i otpremnina za pet godina radnog staža
Proglašena sam tehnološkim viškom i dobila sam otpremninu ali za pet godina radnog staža, jedna i po godina mi se vodi više u radnoj knjižici ali tada sam ja bila na trudničkom bolovanju i porodiljskom odsustvu za koje prethodna firma nije dostavila m4 obrazac u službu za socijalni rad, pa mi taj radni staž nije priznat za otpremninu. Da li mogu tražiti otpremninu i za tu godinu ako siz dostavi podatke?Napominjem…
Proglašena sam tehnološkim viškom i dobila sam otpremninu ali za pet godina radnog staža, jedna i po godina mi se vodi više u radnoj knjižici ali tada sam ja bila na trudničkom bolovanju i porodiljskom odsustvu za koje prethodna firma nije dostavila m4 obrazac u službu za socijalni rad, pa mi taj radni staž nije priznat za otpremninu. Da li mogu tražiti otpremninu i za tu godinu ako siz dostavi podatke?Napominjem da sam otpremninu dobila pre tri dana.
U svakom slučaju neka Siz dostavi podatke i zatražite da Vam se isplati otpremnina za preostali deo radnog staža. Pri tome vodite računa da novčana potraživanja iz radnog odnosa zastarevaju u roku od tri godine.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 13.01.2009
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.