Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Pocela sam da radim i sef mi je rekao da ce me prijaviti od sutra, a kada sam ga pitala za ugovor kada cu potpisati on je rekao da je ugivor manje vise bitan i da je bitnije da sam prijavljena. Da li je okej da ne potpisem uvovor i sta raditi u toj situaciji?
Poštovani,
Radni odnos se zasniva ugovorom o radu i ugovor se smatra zaključenim kad ga potpišu zaposleni i poslodavac. Poslodavac je u obavezi da Vas prijavi na obavezno socijalno osiguranje i da Vam da primerak ugovora. Možete se obratiti Inspekciji rada.
Postovani , radila sam 6 meseci u vrticu a zatim sam otisla na trudnicko bolovanje,prvi mesec mi je bilo isplaceno 100% zarade , medjutim sad drugi mesec sam dobila samo 10000, pritom prijavljena sam na zaradu od 55000 , da li je moguce da cu do kraja primati samo tih 10000 ili moram dobijati minimalac?
Poštovani,
Naknada zarade za vreme trudničkog bolovanja ne može biti niža od minimalne zarade. Obratite se Inspekciji rada.
Postovani, Otvorila sam porodiljsko u decembru 2021. godine, obaveznih mesec dana pred porodjaj (Januar 2022.) i bila sam nakon porodjaja 11 meseci odsutna radi nege deteta. U aprilu 2021. godine sam imala znacajno povecanje plate. Da li imam pravo da konkurisem za obestecenje porodiljama? Hvala unapred!
Poštovani,
S obzirom da niste koristili pravo na trudničko bolovanje nemate pravo na naknadu štete.
Postovani, da li zaposlena moze da da otkaz tokom odsustva sa rada radi nege deteta(porodiljsko), tj 30 dana pre isteka bolovanja i da joj otkazni rok tece dok traje bolovanje?
Poštovani,
Da, zaposlena može da otkaže ugovor o radu dok traje porodiljsko odsustvo.
Poštovani, 30.06. mi se završava ugovor o radu na određeno vreme. To je i dan kada želim da prestanem da radim za trenutnog poslodavca. Otkazni rok je 30 dana. Da li treba da najavim poslodavcu da neću potpisivati novi ugovor o radu, tj produžava ti postojeci, tj da mu 31.05. napismeno javim da neću produžetak posle 30.06.? Unapred hvala na odgovoru.
Poštovani,
Ukoliko Vam radni odnos prestaje 30.06. možete da najvite poslodavcu da ne želite da se produži ugovor ali niste u obavezi. S ozbirom da Vam radni odnos prestaje istekom ugovora o radu, nema otkaznog roka.
Postovani, Radim u marketing agenciji i posle prakse sam primljena sa srednjom skolom iako imam zavrsen fakultet. Da li je ovo zakonski moguce?
Poštovani,
Ukoliko radite na radnom mestu za koje je potrebna srednja škola, onda je to u skladu sa zakonom.
Poštovani, dala sam otkaz i vec sam u otkaznom roku (30 dana). Ukoliko otvorim bolovanje, da li ce mi se produziti i otkazni rok? Npr. ako prema otkaznom roku radim do 15og, da li ce se to pomeriti na 22i ukoliko otvorim bolovanje na nedelju dana?
Poštovani,
Ukoliko otvorite bolovanje u vreme otkaznog roka, otkazni rok neće biti produžen.
Zdravo, vratila sam se sa porodiljskog pre dva meseca na posao i do sada sam radila samo prvu smenu. U firmi postoji smenski rad gde se smene mjenjaju na dva dana. Sada šef od mene traži da radim prvu i drugu smenu smenski, sto bi značilo da pratim smenu gde bih umesto treće smene radila ili prvu ili drugu po potrebi. Mene zanima obzirom da je smenski rad, radna nedelja nekad počne npr ponedeljak,…
Poštovani,
Smenski rad nije isto što i prekovremeni rad. Prekovremeni rad je rad duži od punog radnog vremena. Ukoliko prva smena traje 8 časova i druga takođe 8 časova, ne radi se o prekovremenom radu, već o radu u smenama.
Postovani, zanima me da li po zakonu moramo da imamo placen topli obrok ili ne, i zanima me godisnji odmor da li je po zakonu. Inace radim kod privatnika u prodavnici i nemam topli obrok i imam 20dana godisnjeg odmora 10 leti 10 zimi sa sve subotom i nedeljom.
Poštovani,
Prema Zakonu o radu zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu za ishranu u toku rada, ako poslodavac ovo pravo nije obezbedio na drugi način. Zaposleni takođe ima pravo na GO u trajanju od minimum 20 radnih dana godišnje. To znači da dani vikenda ne ulaze u GO.
Postovani,dobar dan Molim vas za informaciju da li poslodavac-konkretno direktor organizacionog dela,ima pravo da zahteva od zaposlenoj izvestaj lekarske komisije pored uredno dostavljenih doznaka? Hvala Pozdrav
Poštovani,
Ne, zato što izveštaj lekarske komisije sadrži podatke o zdravstvenom stanju koji su tajni. Poslodavac nema pravo uvida u zdravstveno stanje i dovoljna mu je informacija od stručno-medicinskog organa da je sprečen za rad zbog bolesti ali ne mora znati zbog koje bolesti.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.