Evo koja su prava zaposlenih trudnica, porodilja i roditelja – i šta da uradite ako ih neko krši

Autor - Milan Predojevic | Pravnik odgovara

feb 26

Zakonom o radu određeno je da su prava zaposlenog iz radnog odnosa sledeća: pravo na odgovarajuću zaradu, bezbednost i zdravlje na radu, zdravstvenu zaštitu, zaštitu ličnog integriteta, dostojanstvo ličnosti i druga prava u slučaju bolesti, smanjenja ili gubitka radne sposobnosti i starosti, materijalno obezbeđenje za vreme privremene nezaposlenosti, kao i pravo na druge oblike zaštite, u skladu sa zakonom i opštim aktom, odnosno ugovorom o radu.

U skladu sa navedenim, a osim pobrojanih prava, zakon propisuje posebnu zaštitu za zaposlenu ženu za vreme trudnoće i porođaja i za zaposlenog radi nege deteta, što je tema ovog teksta. Posebnu zakonsku zaštitu imaju i zaposleni mlađi od 18 godina života, kao i zaposlene osobe sa invaliditetom, ali se zaštitom tih kategorija zaposlenih ne bavimo ovom prilikom.

Imajući u vidu da je strogo zabranjena neposredna i posredna diskriminacija zaposlenih i lica koja traže zaposlenje s obzirom na njihova lična svojstva (pol, nacionalna i verska pripadnost, boja kože, zdravstveno stanje, lična uverenja i drugo), Zakon o radu naročiti naglašava da se odredbe zakona, opšteg akta i ugovora o radu koje se odnose na posebnu zaštitu i pomoć određenim kategorijama zaposlenih, a posebno one o zaštiti osoba sa invaliditetom, žena za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, posebne nege deteta, kao i odredbe koje se odnose na posebna prava roditelja, usvojitelja, staratelja i hranitelja – ne smatraju diskriminacijom. Ovo stoga što početna pozicija navedenih kategorija zaposlenih nije ista sa ostalim zaposlenima, te bi jednako postupanje sa nejednakima samo po sebi bilo nepravedno, što iziskuje takozvanu pozitivnu diskriminaciju, odnosno preduzimanje mera kojima se žele smanjiti postojeće nejednakosti među zaposlenima.


Zaštita od poslova štetnih po zdravlje zaposlene trudnice, dojilje i/ili njenog deteta

Postoji niz odredbi Zakona o radu koje za cilj imaju zaštitu žena u periodu trudnoće, nakon porođaja, kao i zaštitu roditeljstva.

Tako zaposlena za vreme trudnoće i zaposlena koja doji dete ne može da radi na poslovima koji su, po nalazu nadležnog zdravstvenog organa, štetni za njeno zdravlje i zdravlje deteta, a naročito na poslovima koji zahtevaju podizanje tereta ili na kojima postoji štetno zračenje ili izloženost ekstremnim temperaturama i vibracijama. Prema navednom, poslodavac ne može trudnicu ni dojilju da rasporedi na posao koji je po oceni nadležnih stručno-medicinskih službi štetan za njeno zdravlje i/ili zdravlje njenog deteta. Pri tom zakon već precizira da se takvim poslovima smatraju poslovi koji zahtevaju podizanje tereta ili na kojima postoji štetno zračenje ili izloženost ekstremnim temperaturama i vibracijama, s tim da nadležan zdravstveni organ može da donese nalaz o štetnom dejstvu i nekog drugog radnog mesta. Poslodavac je u tom slučaju dužan da zaposlenoj obezbedi obavljanje drugih odgovarajućih poslova, a ako takvih poslova nema, da je uputi na plaćeno odsustvo.

Zaštita od prekovremenog i noćnog rada

Zaposlena za vreme trudnoće i zaposlena koja doji dete ne može da radi prekovremeno i noću, ako bi takav rad bio štetan za njeno zdravlje i zdravlje deteta, na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa. Ovo znači da trudnica i dojilja ne mogu da rade duže od 40 časova nedeljno, koliko iznosi puno radno vreme,   niti mogu da rade u periodu od 22,00 časova do 6,00 časova narednog dana (noćni rad),  ako bi stručno-medicinski organ takvo angažovanje smatrao štetnim po zdravlje zaposlene trudnice i dojlje, odnosno po zdravlje deteta.

Jedan od roditelja sa detetom do tri godine života može da radi prekovremeno, odnosno noću, samo uz svoju pisanu saglasnost. Majka ili otac deteta, a ovo pravo imaju i  usvojilac, hranitelj, odnosno staratelj deteta, mogu da rade duže od 40 časova nedeljno, odnosno u periodu  od 22,00 časova do 6,00 časova narednog dana, samo uz svoju saglasnost, koja je data u pisanoj formi i svojeručno potpisana.

Samohrani roditelj koji ima dete do sedam godina života ili dete koje je težak invalid može da radi prekovremeno, odnosno noću, takođe samo uz svoju pisanu saglasnost. Kao što vidimo, za roditelja koji se sam stara o detetu, a isto pravo zakon garantuje i za usvojioca, hranitelja, odnosno staratelja koji se sam stara o detetu, zaštita od prekovremenog i noćnog rada je opravdano izraženija, jer je starosna granica za dete  pomerena sa tri na sedam godina, a kada se radi o detetu koje je težak invalid, nije propisana starosna granica.


Pravo na odlazak sa posla tokom radnog vremena radi obavljanja pregleda u trudnoći

Zaposlena za vreme trudnoće ima pravo na plaćeno odsustvo sa rada u toku dana radi obavljanja zdravstvenih pregleda u vezi sa trudnoćom, određenih od strane izabranog lekara u skladu sa zakonom, o čemu je dužna da blagovremeno obavesti poslodavca. Ovo praktično znači da nakon što trudnica obavesti poslodavca da tokom radnog vremena ima zakazan zdravstveni pregled u vezi sa trudnoćom, poslodavac je dužan da je pusti da obavi ovaj pregled i za taj period ne sme da joj umanjuje zaradu, odnosno taj period mora da tertira kao period u kojem je zaposlena trudnica redovno obavljala svoje radne zadatke, iako se zapravo nalazila van svog radnog mesta.


Zaštita od preraspodele radnog vremena

Po zakonu o  radu  poslodavac ima pravo da vrši preraspodelu radnog vremena, odnosno da zbog prirode posla odredi da u nekom periodu godine zaposleni u određenom obimu rade duže, a potom da u istom tom obimu jedan deo godine rade kraće. U ovom slučaju ukupno radno vreme zaposlenog u periodu od šest meseci u toku kalendarske godine u proseku ne može da bude duže od ugovorenog radnog vremena zaposlenog, a radno vreme ne može da bude duže od 60 časova nedeljno. Primera radi, u hotelu u kojem je mnogo veći obim posla tokom letnjih mesci, u periodu april-septembar poslodavac odredi da se radi 50 časova nedeljno, a u periodu oktobar-mart 30 sati nedeljno. Međutim, određene kategorije zaposlenih su posebno zaštićene od preraspodele radnog vremena, pa tako poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena zaposlenoj ženi za vreme trudnoće i zaposlenom roditelju sa detetom mlađim od tri godine života ili detetom sa težim stepenom psihofizičke ometenosti – samo uz pisanu saglasnost zaposlenog.


Pravo na produženu pauzu ili skraćenje radnog vremena zbog dojenja deteta do godinu dana

Poslodavac je dužan da zaposlenoj ženi, koja se vrati na rad pre isteka godinu dana od rođenja deteta, obezbedi pravo na jednu ili više dnevnih pauza u toku dnevnog rada u ukupnom trajanju od 90 minuta ili na skraćenje dnevnog radnog vremena u trajanju od 90 minuta, kako bi mogla da doji svoje dete, ako dnevno radno vreme zaposlene žene iznosi šest i više časova. S obzirom da porodiljsko odsustvo započinje između 28 i 45 dana pre termina porođaja, a imajući u vidu i mogućnost da porodilja nešto ranije započne sa radom, sve dok dete ne navrši godinu dana života poslodavac je porodilji dužan da obezbedi navedenih 90 minuta pauze ili 90 minuta skraćenja radnog vremena. Ovako utvrđena pauza ili skraćeno radno vreme računaju se u radno vreme, a naknada zaposlenoj po tom osnovu isplaćuje se u visini osnovne zarade, uvećane za minuli rad.

Rad na određeno vreme i posebna zaštita trudnica

Iako smo o ovoj temi posebno pisali u tekstu koji se bavi radom na određeno vreme, zbog važnosti zakonske odredbe i ovde ponovo istčemo da za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. U skladu sa navednim, zaposlenom koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava se radni odnos do isteka korišćenja prava na odsustvo.

Takođe, rešenje o otkazu ugovora o radu ništavo je ako je na dan donošenja rešenja o otkazu ugovora o radu poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta ili ako zaposleni u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa obavesti poslodavca o postojanju navedenih okolnosti i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara ili drugog nadležnog organa.

Ostale zakonske odredbe od značaja za materinstvo i roditeljstvo

Generalno se može reći da je intencija zakonodavca u pogledu zaštite prava trudnica, porodilja i roditelja pozitivna i da je napravljen korak u pravom smeru donošenjem Zakona o radu iz 2014. godine, kao i novom zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom (usvojen krajem 2017. godine), jer su mnoga prava proširena. Ipak, ovde treba istaći jedan problem koji je prouzrokovan definicijom zaposlenog iz Zakona o radu, koja nije menjana. Naime, sve zakonske odredbe o zaštiti materinstva i roditeljstva se odnose na zaposlene, a u  smislu Zakona o radu zaposleni je fizičko lice koje je u radnom odnosu kod poslodavca. To praktično znači da ove odredbe o posebnoj zaštiti nemaju primenu u  pogledu žena i roditelja  koji su radno angažovani van radnog odnosa-po ugovoru o delu i po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima. Ovo nije dobro rešenje i može podstaći određene poslodavce da zbog proširenih prava  trudnica, porodilja i roditelja u radnom odnosu izbegavaju da zaposle određene kategorije lica, odnosno pokušaju da ih angažuju kroz modalitete radnog angažovanja van radnog odnosa. Na taj način ideja zakonskog poboljšanja položaja trudnica, porodilja i roditelja u radnom odnosu može kod određenih posodavaca da proizvede kontraefekat i praktično podstakne diskriminaciju prilikom zapošljavanja, i to prema polu, bračnom i porodičnom statusu. Stoga bi bilo poželjno da se pronađe način da se pruži posebna zaštita i trudnicama, porodiljama i roditeljima koji rade van radnog odnosa, kako poslodavci ne bi više imali motiv da ih angažuju van radnog odnosa. Doduše, prilikom zasnivanja radnog odnosa poslodavac ne može od kandidata da zahteva podatke o porodičnom i bračnom statusu, niti zasnivanje radnog odnosa sme da uslovljava testom trudnoće (osim kod poslova štetnih po zdravlje žene), čime se samo delimično ublažavaju gore navedeni potencijalni negativni efekti.

U slučaju sumnje da im je neko garantovano pravo povređeno, sve kategorije zaposlenih na koje se odnose navedene zaštitne odredbe treba da se obrate Inspekciji za rad ili u krajnjem slučaju da podnesu tužbu nadležnom sudu. Primeni ovih zakonskih odredbi u praksi Inspekcija rada posvećuje posebnu pažnju i u ovim predmetima postupa hitno, što je neophodno, posebno imajući lošu demografsku sliku u našoj zemlji i  zvanično proklamovanu pronatalitetnu politiku.

O autoru: Milan Predojevic

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

Prijavi se i postavi komentar

(187) komentari

Veronika Zivanovic 03. 05. 2020.

Postovani, imam pitanje, ali je situacija malo kompleksnija i nije mi jasno kome se obratiti.
Naime, ja sam bila na trudnickom bolovanju od okotobra meseca, posle uplate za prvih 30dana od poslodavca nije bilo nikakve uplate do februara meseca sto sam ja prepustila cinjenici da se ceka da treba vremena zbog predaje i obrade samog zahteva i sve ostalo. Medjutim tada dobijam poruku od poslodavca da ce mi oni narednih meseci uplacivati mesec po mesec trudnickog pa ce oni cekati novac od drzave zbog kako kazu nekih nejasnoca zbog koji knjigovodja nije ni predao zahtev. Posle toga dobijam uplatu u februaru za novembar i u martu za decembar. Ali posle budzetskih uplata u martu za februar mesec ja shvatam da meni nije predat ni zahtev za porodiljsko. Obzirom na stanje koje je nastalo trenutno u drzavi a i u svetu ostajem i bez uplate od poslodavca za januar i 22 dana u februaru uz opravdanje da nemaju sredstava i da cu to dobiti tek kada njima drzava uplati. (porodiljsko otvoreno 22.fabruara). Ja sam se porodila 22.03. I idalje nemam nikakve uplate. Interesuje me kome se obratiti i sta uraditi po pitanju svega ovoga, svesna sam da zahtev i kad se preda obradjuje se od 30-60dana. Ako bi ste mi mogli pomoci bila bih Vam veoma zahvalna.
P. S. Radila sam skoro dve godine, te imam pravo na isplatu punog iznosa.

    Milan Predojevic 04. 05. 2020.

    Poštovana
    Što se tiče uplate naknade zarade za vreme privremene sprečenosti za rad zbog rizične trudnoće za januar i februar, poslodavac je u docnji. Januar je trebalo da uplati do kraja februara, a februar do kraja marta. Naknada ide na teret RFZO, ali je na Vaš račun plaća poslodavac. On vrši obračun naknade zarade koji uz dokumentaciju dostavlja filijali RFZO, koja potom novac prebacuje poslodavcu na namenski račun. Taj novac poslodavac je dužan da Vam uplati u roku od 30 dana. Poslodavac inače ne mora da čeka tu uplatu od RFZO, već može da Vam plati bolovanje, pa da fefundira sredstva. Dakle, morate da vidite sa poslodavcem da Vam se što pre plati januar i februar, obaveza je u potpunosti njegova oko procedure isplate. U krajnjoj liniji možete se obratiti i Inspekciji rada. Kada je reč o naknadi zarade tokom porodiljskog odsustva, poslodavac nema ništa sa otvaranjem porodiljskog bolovanja. Zahtev s pratećom dokumentacijom (lična karta, kartica tekućeg računa, rešenje poslodavca o porodiljskom odsustvu, doznaka-izveštaj lekara) podnosite Vi lično u mestu svog prebivališta, i to u službama gradskih ili opštinskih uprava.
    Srdačan pozdrav

Ivana Stamenković 26. 04. 2020.

Postovani,
Radni odnos bi trebalo da mi pocne 10.05, u medjuvremenu sam ostala u drugom stanju, termin porodjaja je 02.12. Interesuje me da li cu imati pravo na porodiljsko bolovanje? Hvala

    Milan Predojevic 27. 04. 2020.

    Poštovana Ivana
    Svaka porodilja koja je u radnom odnosu ima pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva. Visina naknade, međutim, umnogome zavisi od toga koliko staža osiguranja imate pre nego što se prestali da radite zbog trudnoće. Prema zakonu, osnovica naknade zarade, odnosno naknade plate za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, za zaposlena lica utvrđuje se na osnovu zbira mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi na primanja koja imaju karakter zarade, za poslednjih 18 meseci koji prethode prvom mesecu otpočinjanja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, ili porodiljskog odsustva, ukoliko nije korišćeno odsustvo zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće. Mesečna osnovica naknade zarade, odnosno naknade plate, dobija se deljenjem zbira osnovica sa 18. Dakle sabraće se svi prihodi na koje su plaćeni doprinosi, a koje ste ostvarili u 18 meseci koji prethode mesecu kada ste otvorili trudničko bolovanje (ili porodiljsko odsustvo, ako niste koristili bolovanje) i taj zbir će se uvek podeliti sa 18, bez obzira na to da li imate 18 zarada ili manje od toga. Tako dobijate mesečnu osnovicu za naknadu zarade. Prema tome, što više prihoda imate u 18 meseci koji ulaze u obračun osnovice, to će Vam biti veća naknada zarade tokom porodiljskog odsustva i obrnuto.
    Pozdrav

Marija Milovanović Marković 25. 04. 2020.

Poštovani,
Zaposlila sam se u državnoj zdravstvenoj ustanovi van svog mesta stanovanja. Zaposlena sam prema ugovoru o radu na određeno vreme, do povratka zaposlene sa porodiljskog bolovanja. Obzirom na to da sam roditelj deteta sa smetnjama u razvoju, da li imam pravo da tražim od poslodavca da mi omogući rad sa skraćenim radnim vremenom, zbog potrebe da neposredno brinem o detetu kom je potrebna dodatna stručna podrška? Dete je staro 4 godine. Ne znam da li je od nekog značaja, ali suprug radi u tri smene, a ja putujem do posla 80km u jednom pravcu, što dovodi do toga da od kuće odsustvujem 10-11 sati.

    Milan Predojevic 27. 04. 2020.

    Poštovana Marija
    Prema Zakonu o radu, zaposlenom koji radi na naročito teškim, napornim i za zdravlje štetnim poslovima, utvrđenim zakonom ili opštim aktom, na kojima i pored primene odgovarajućih mera bezbednosti i zaštite života i zdravlja na radu, sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu postoji povećano štetno dejstvo na zdravlje zaposlenog – skraćuje se radno vreme srazmerno štetnom dejstvu uslova rada na zdravlje i radnu sposobnost zaposlenog, a najviše 10 časova nedeljno. Takve poslove zakon naziva poslovima sa povećanim rizikom. Skraćeno radno vreme utvrđuje se na osnovu stručne analize, u skladu sa zakonom. Zaposleni koji radi skraćeno radno vreme ima sva prava iz radnog odnosa kao da radi sa punim radnim vremenom. Prema tome, ne može zaposleni od poslodavca da zahteva da mu se utvrdi da radi skraćeno. To je moguće samo ako je nekim od zakonom propisanih akata utvrđeno da obavljate posao sa povećanim rizikom. Dakle skraćivanje radnog vremena povezano je sa prirodom posla koji obavljate, a ne zavisi od činjenice da li ste roditelj malog deteta. Vi biste mogli da zatražite od poslodavca da se potpiše aneks ugovora po kojem biste radili nepuno radno vreme, dakle kraće od 40 časova nedeljno, ali za tako nešto potrebna je saglasnost poslodavca, odnosno da to ne remeti organizaciju posla. U tom slučaju i zarada bi Vam bila manja od zarade za puno radno vreme, odnosno bila bi srazmerna vremenu provedenom na radu. Dakle, nije propisano zakonom kao obavezno skraćivanje radnog vremena za roditelje dece sa smetnjama u razvoju, niti je poslodavac obavezan da tim roditeljima utvrdi nepuno radno vreme. Međutim, po Zakonu o zdravstvenom osiguranju izabrani pedijatar Vašeg deteta može da otvori bolovanje zbog nege deteta, ako postoji privremena sprečenost za rad u tom smislu, a slučaju teškog oštećenja zdravstvenog stanja deteta do navršenih 18 godina života (zbog teškog oštećenja moždanih struktura, maligne bolesti, ili drugog teškog pogoršanja zdravstvenog stanja deteta), drugostepena lekarska komisija Republičkog fonda može, na predlog zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu delatnost na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite u kojoj se dete leči, a po uputu izabranog lekara, produžiti pravo na naknadu zarade zbog nege člana uže porodice. Produženje prava na naknadu zarade u ovom smislu, ocenjuje drugostepena lekarska komisija Republičkog fonda na svakih šest meseci, za svaki pojedinačni slučaj, u zavisnosti od zdravstvenog stanja deteta, kao i neophodnog daljeg lečenja deteta.
    Pozdrav

Ivana Miljkovic 19. 04. 2020.

Postovani,
Na trudnickom sam, moj poslodavac posle ove epidemije planira da zatvori ili proda posao, ako zatvori radnju da li ja gubim pravo na trudnicko i porodiljsko? Takodje sam negde procitala da mojim primanjima ne smeta ako zatvori radnju kada sam ja mesec dana pred porodjaj ili kada budem na porodiljskom, da li sam ja to dobro razumela?
Hvala

    Milan Predojevic 20. 04. 2020.

    Poštovana Ivana
    Ukoliko Vam prestane radni odnos usled zatvaranja radnje, dakle nezavisno od Vaše i volje poslodavca, neophodno je da se javite u filijalu Nacionalne službe za zapošljavnje (NSZ) u roku od 30 dana od dana kada Vam je prestao radni odnos kako bi na vreme regulisali Vaša prava po osnovu nezaposlenosti. Po osnovu nezaposlenosti Vi imate pravo na naknadu zarade i zdravstveno i penzijsko osiguranje. Pravo na novčanu naknadu ima lice koje je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci.Shodno Zakonu o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti isplata novčane naknade od NSZ se nastavlja za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada zbog posebne nege deteta.
    Pozdrav

Andjela Kecojevic 13. 04. 2020.

Postovani,
Nalzim se na porodiljskom odsustvu ke mi traje do kraja oktobra ove godine,posto mi primanja moja nisu dovoljna zanima me sta bi se desilo ako bih ja sad nasla drugi posao? Da li bih prestala da primam novac na porodiljskom odsustvu?

    Milan Predojevic 13. 04. 2020.

    Poštovana Anđela
    S obzirom da ste u radnom odnosu, a da ne primate platu pošto ne radite, Vi tokom porodiljskog odsustva primate naknadu zarade. Ukoliko biste prekinuli taj radni odnos i zasnovali novi na kome biste odmah počeli sa radom, isplata naknade tokom porodiljskog odsustva bi se prekinula jer biste imali zaradu. Pošto ima zarade, ne može istovremeno da bude i naknade zarade iz Budžeta i porodiljsko odsustvo se prekida. Međutim, ukoliko biste postigli dogovor sa novim poslodavcem da zasnujete radni odnos ali da ste obavezni da se javite na posao kada Vam istekne porodiljsko, Vi biste nastavili da primate naknadu tokom porodiljskog odsustva jer ne biste primali zaradu od novog poslodavca. Jedino biste tu činjenicu promene poslodavca morali da prijavite kod lokalne samouprave koja Vam isplaćuje porodiljsko. Prema tome-možete promeniti poslodavca i nastaviti primati porodiljsko, ali ne smete da počnete da radite kod novog psolodavca odmah, odnosno čim se vratite na posao prekida se isplata naknade zarade jer počinjete da dobijate zaradu.
    Pozdrav

Milena Filipovic 27. 03. 2020.

Postivanje, od.08.11 sam na trudnickom bolovanju, isplata mi je bila za novembar oko 5dec. 18000 +7000 i od tada staje svaka isplata, sta mogu uraditi po tom pitanju? S ‘obzirom da poslodavac uredno odnosi doznake knjigovodji, znaci da knjigovodja pravi problem.

    Milan Predojevic 27. 03. 2020.

    Poštovana Milena
    Prvi mesec bolovanja je obaveza poslodavca, što je on prema Vašim rečima ispoštovao. Počev od 31.dana isplata ide na teret RFZO. Poslodavac (ili knjigovođa) dostavlja nadležnoj filijali RFZO dokumentaciju neophodnu za obračun naknade zarade. Bez kompletiranja dokumentacije iz koje se može izračunati osnovica za naknadu zarade (podaci o poslednjih 12 plata) RFZO ne može da izvrši isplatu. Proverite da li je podnet takav zahtev filijali RFZO.
    Pozdrav

Tamara Janković 05. 03. 2020.

Radim u prosveti godinama, ali sam trenutno na bolovanju radi posebne nege deteta. Ugovor mi je bio na odredjeno, ali je sad izasao konkurs za neodredjeno, pa me zanima da li je u mojoj situaciji moguce da se primi drugi kandidat umesto mene (budici da ide po sistemu glasanja troclane komisije) i ja na taj nacin ostanem bez posla ili je skola u obavezi da mene primi kako mi ne bi prekinula bolovanje? Hvala!

    Milan Predojevic 06. 03. 2020.

    Poštovana Tamara
    Poslodavac nema obavezu da produžava ugovor o radu sa zaposlenim kako mu se ne bi prekinulo bolovanje. Radni odnos je od početka zasnovan sa rokom trajanja i naknadno nastupanje bolovanja ne utiče na tu činjenicu. Poslodavca bi imao obavezu da sklopi novi ugovor o radu samo ako je u pitanju bolovanje zbog rizične trudnoće. Taj ugovor bi važio najmanje do isteka porodiljskog odsustva.
    Pozdrav

      Tamara Janković 06. 03. 2020.

      Ta trudnoća se otpočetka i vodila kao rizična,završena je prevremenim porođajem i sada produžavanjem bolovanja radi posebne nege deteta. Međutim, ja nikakav novi ugovor nisam potpisala otkad sam otišla na trudničko.
      Hvala na odgovoru!

        Milan Predojevic 06. 03. 2020.

        Poštovana Tamara
        U tom slučaju ne možete da ostanete bez posla. Poslodavac mora da Vas zadrži do isteka porodiljskog odsustva.
        Pozdrav

Branko Bijelic 03. 03. 2020.

Ovim putem vas molim da neko konačno stane na put osobama koje čak ni trudnu zenu ne postuje.Pa ovako.Moja supruga radi u privatnom vrticu na radnom mestu medicinska sestra vaspitac.Tamo radi oko 3 godine Gde je stalnom radnom odnosu.Zatrudnela je i na bolovanju je oko 7 meseci.svako dana bi trebala da se porodi.Problem Je u tome sto od 18 decembra 2019 godine nije dobila nijednu platu.Poslodavac je usmerava u Rfzo i obrnuto.Jedni govore kako nisu dobili odgovarajucu dokumentaciju da bi prosledili novac,dok direktorka vrtica tvrdi da je u drzavi problem.Molio bih da se neko pozabavi ovim Pitanjem.
Sobzirom da je danas 3 mart 2020

    Milan Predojevic 04. 03. 2020.

    Poštovani Branko
    Evidentno je problem u komunikaciji između poslodavca i RFZO. Tačno je da je neophodno da poslodavac preda potpunu dokumentaciju o ostvarenim primanjima u poslednjih 12 meseci kako bi RFZO izvršio obračun naknade zarade i potom preneo sredstva poslodavcu radi isplate Vašoj supruzi. Ukoliko je RFZO tražio dopunu dokumentacije neophodno je da je poslodavac što hitnije dostavi. Potpuno je nepotrebno da se Vaša supruga upućuje da bilo šta rešava jer inicijalna obaveza za dostavljanje dokumentacije je na poslodavcu, a nakon dostavljanja dokumentacije obaveza isplate prelazi na RFZO. Prema tome, angažman zaposlene koja je na bolovanju je apsolutno neprimeren i suvišan u ovoj proceduri .
    Pozdrav

Danica Ljujic 06. 02. 2020.

Postovani,
21 oktobra 2019 sam se vratila sa porodiljskog i pocela da radim u firmi u kojoj radim od 2010.od 24.01 2020 do 31.01 2020 sam bila u bolnici sa detetom kao pratilac jer je bolovalo od upale pluca a ima 3.5 godine. 3.02.2020 sam se vratila na posao ne uzimajuci papire za bolovanje jer je to tako receno da nema potrebe da otvaram bolovanje jer mi svakako placaju dobrinose……da otvorim sama na svoju ruku snaslo bi me i ovo sto me i snaslo…..dobila sam otkaz preko telefona 5.02.2020 receno mi je da sam tehnoloski visak i da imam pravo na primanja preko zavoda .Ne znam sta da Vas pitam?jel moze tako da se radi? Sta mi je ciniti?

    Milan Predojevic 07. 02. 2020.

    Poštovana Danice
    U periodu od 24.01. do 31.01.2020. godine ste bili privremeno sprečeni za rad po osnovu toga što ste bili pratilac licu tokom stacionarnog lečenja. Radi se o posebnom zakonskom razlogu za bolovanje za koji lekar direktno na osnovu otpusnog pisma ispisuje doznake za bolovanje. Ovo bolovnje ide na teret poslodavca, pa ako su Vam rekli da će Vam svakako isplatiti naknadu zarade i doprinose za taj period i bez doznake lekara, onda je moguće da će tako i učiniti. Možete radi Vaše sigurnosti ipak dostaviti doznaku izabranog lekara. Što se tiče otkaza ugovora o radu zbog tehnološkog viška, Zakon o radu propisuje zaštitni mehanizam, to jest proceduru po kojoj se ovaj razlog za otkaz može primeniti. Ako to nije ispoštovano (program rešavanja viška zaposlenih, saradnja sa sindikatom i NSZ na rešavanju problema kroz prekvalifikaciju, isplata otprmenine itd) radi se o nezakonitom otkazu. Možete radi ostvarivanja svojih prava da se obratite sudu tužbom i Inspekciji za rad.
    Pozdrav

      Danica Ljujic 07. 02. 2020.

      Postovani,
      Receno mi je da dobijam otkaz zbog tehnoloskog viska stim da mi nece u resenju pisati da je zbog toga nego da ne ispunjavam vise njihove zahteve za rad i da sam nesto skrivila…kad sam trazila radnu knizicu i razlog sto sam putem telefona dobila otkaz i pitanje sto nece pisati kao teh.visak …..receno mi je da oni mogu i drugacije pa da nemam ni primanja preko zavoda sto me sleduje 6 meseci…zvucalo je kao pretnja….i da li cu ja primati nesto preko zavoda ako potpisem tako nesto….nadam se brzom odgovoru

        Danica Ljujic 07. 02. 2020.

        Izvinjavam se nisam odgovorila na pitanje o bolovanju …te papire nisam ni uzimala da ih ne bi kvazi uvredila jer su mi vec rekli da nemam razloga da uzimam bolovanje jer me svakako placaju tj dobrinose. A plata mi je vec data na ruke u ponedeljak

        Milan Predojevic 07. 02. 2020.

        Poštovana Danice
        Suština je u tome da postoji zakonska procedura za slučaj tehnološkog viška, i procedura za otkaz zbog nediscipline ili povrede radne obaveze. Prema Vašim rečima, u konkretnom slučaju poslodavac pokušava da preskoči procedure time što će dati netačan razlog za otkaz. Vi ćete i u slučaju da dobijate otkaz zato što više „ne ispunjavate njihove zahteve za rad“ dobiti novčanu naknadu, ali radi se o tome da to nije pravi razlog za prestanak radnog odnosa. Novčanu naknadu ćete dobiti ako ste tehnološki višak, ako ne ostvarujete rezultate rada, odnosno nemate potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radite i u slučaju prestanka radnog odnosa na određeno vreme. Kod skrivljenog prestanka radnog odnosa nema novčane naknade. Dakle, potrebno je da se sve završi zakonito, pogotovo što prema Vašim rečima nije vođen nikakav disciplinski postupak u kome bi bilo utvrđeno neko Vaše skrivljeno ponašanje.
        Pozdrav

Milorad Gajin 02. 02. 2020.

Zdravo. Pocela sam da radim 27. maja. S’tim da sam zatrudnela i na trudnickom sam od 19.jula. Nijedna plata mi nije uplacena na tekuci racun, na ruke sam dobijala svaki mesec. Doznake sam redovno dostavljala. Zanima me da li je to po zakonu moguce da ne uplacuju na racun, nego svaki put moram da potpisem i preuzmem? Da li to znaci da necu dobiti nista na porodiljskom? Hvala i srdacan pozdrav.

    Milan Predojevic 03. 02. 2020.

    Poštovana
    Da biste uopšte ostvarili pravo na trudničko bolovanje i porodiljsko odsustvo morate biti u radnom odnosu i prijavljeni na socijalno osiguranje kao zaposleno lice (imajući u vidu opis činjeničnog stanja koji ste dali to i nije izvesno). Čak i u situaciji da ste sad prijavljeni, a poslodavac Vas je neko vreme pre toga držao u „radu na crno“, sva zarada koju ste tako ostvarili (odnosno na koju nisu obračunati i plaćeni porez i doprinosi za socijalno osiguranje) ne može se uzeti u obzir prilikom izračunavanja osnovice za naknadu zarade tokom trudničkog bolovanja i porodiljskog odsustva. Računaće se kao da niste ni radili. Podsećam Vas da Zakon o radu daje ovlašćenje inspektoru rada za donošenje rešenja u situaciji kada poslodavac sa zaposlenim ne zaključi ugovor o radu pre njegovog stupanja na rad. Pošto se u navedenom slučaju smatra da je zaposleni zasnovao radni odnos na neodređeno vreme danom stupanja na rad, inspektor rada je ovlašćen da rešenjem naloži poslodavcu da sa zaposlenim koji je zasnovao radni odnos u navedenom smislu, zaključi ugovor o radu u pisanom obliku.
    Pozdrav

Milica Savic 28. 01. 2020.

Postovani,

Majka sam deteta maldjeg od 3 godine interesuje me sledece.
Da li sam u obavezi da radim subotu?
Da li mogu da radim samo u prvoj smeni?
Da li radno vreme mora da bude puno ili moze da bude na 4 sata dnevno?

    Milan Predojevic 29. 01. 2020.

    Poštovana Milice
    Zakon ne predviđa posebnu zaštitu za bilo koju kategoriju zaposlenih od rada subotom. Ukoliko je Vaš raspored radnog vremena takav da treba da radite subotom, a ukupno radno vreme nije duže od 40 sati nedeljno (uz poštovanje dnevnog i sedmičnog odmora, onda je to Vaša radna obaveza. Isto tako nema kategorija zaposlenih za koje je zakon predvideo da mogu da rade samo u prvoj smeni. Postoji zaštita od noćnog rada, ali ne i obaveza poslodavca da nekom obezbedi isključivo rad u prvoj smeni. Radno vreme ne mora da bude puno. Nema nikakvih zakonskih prepreka da sa poslodavcem potpišete ugovor o nepunom radnom vremenu.
    Pozdrav

      Milica Savic 29. 01. 2020.

      Hvala na informaciji.
      Ja imam ugovor o radi koji je na 2 sata dnevno odnosno 10 sati nedeljno da li po tom ugovoru spada subota? Ukoliko poslodavac zahteva da radim 7 sati dnevno da li to spada u prekovremeni rad?

        Milan Predojevic 31. 01. 2020.

        Poštovana Milice
        Moram da priznam da je neobično da imate ugovor na 10 sati nedeljno, a da Vam poslodavac traži da radite 7 sati dnevno. Ukoliko uzmemo u obzir odredbu Zakon o radu koja kaže da se prekovremenim radom smatra „rad duži od punog radnog vremena“, kao i činjenicu da Vi niste angažovani puno radno vreme, mišljenja sam da se ne radi o prekovremenom radu, ali da Vam svakako svi odrađeni sati moraju biti plaćeni. Međutim, ukoliko to nije izolovan slučaj, već je redovna pojava da se od Vas zahteva da radite duže od predviđena dva sata dnevno, odnosno 10 sati nedeljno, insistirajte na aneksu ugovora o radu po kojem biste bili angažovani više radnih sati od navedenog, jer je evidentno da postoji potreba za Vašim angažovanjem koje prevazilazi 10 sati nedeljno. Takođe, subota može biti radni dan.
        Pozdrav

Ana Maric 14. 01. 2020.

Postovani,

zanima me koliku cu naknadu primati na porodiljskom bolovanju? Naime, trudna sam sa drugim detetom i termin mi je maja 2020. Predhodno porodiljsko mi se zavrsilo jula 2019. Za svo to vreme ja sam stalno zaposlena u istog firmi (vec 11 godina). Ovo pitanje postavljam zato sto mi nije jasna odredba zakona koja uzima u obzir obracun za poslednjih 18 meseci, pri cemu sam ja deo tih 18 meseci provela na predhodnom porodiljskom.

Hvala najlepse unapred.

    Milan Predojevic 16. 01. 2020.

    Poštovana Ana
    Ukoliko ste u poslednjih 18 meseci delom bili na porodiljskom odsustvu uzeće se u obzir zarada koju ste ostvarili kod poslodavca u poslednjih 18 meseci, ali i naknada koju ste primali tokom porodiljskog odsustva sa prethodnim detetom.
    Pozdrav

Aleksandra Popović 18. 12. 2019.

Poštovani,
Imam preduzetnicku radnju koju želim da ugasim zbog lošeg poslovanja. U knjigovodstvu mi je rečeno da to ne mogu da učinim jer imam radnice koje su na porodiljskom i koje su u stalnom radnom odnosu. Sta mi je ciniti?
Hvala unapred.

Pozdrav,
Nevenka

    Milan Predojevic 21. 12. 2019.

    Poštovana Aleksandra
    Nije tačno da morate da držite otvorenu radnju zato što u radnom odnosu imate trudnicu ili porodilju. Tačno je da su ove kategorije zaposlenih zaštićene od otkaza ugovora o radu tokom trudnoće i poridljskog odsustva, ali ne može zakon da natera poslodavca da i dalje posluje samo iz tog razloga. Ukoliko smatrate da Vaše poslovanje nije dobro, možete da zatvorite radnju uprkos činjenici da imate radnice koje su na porodiljskom i koje su u stalnom radnom odnosu. Oni će svoja prava da ostvare kod Nacionalne službe za zapošljavanje.
    Pozdrav

Jelena Vučetić 14. 10. 2019.

Poštovani,
na trudničkom sam od 08.05. poslodavac mi je isplatio platu za mesec maj,međutim jednu doznaku je predao za mesec jun koja mi još uvek nije isplaćena.Ostale nisu predate jer poslodavac nije plaćao doprinose za jul,avgust i septembar .Koja su moja prava ,da li postoji mogućnost da se što pre to reguliše jer sam skoro 5 meseci bez primanja,a za manje od mesec dana idem na porodiljsko.
Hvala Vam unapred.
Srdačan pozdtav!

    Milan Predojevic 15. 10. 2019.

    Poštovana Jelena
    Član 97. Zakona o zdravstvenom osiguranju, koji reguliše pitanje isplate bolovanja ako poslodavac ne isplaćuje zarade zaposlenima, propisuje da osiguranik ima pravo na bolovanje u visini minimalne zarade za vreme dok njegov poslodavac ne vrši isplatu zarade ostalim zaposlenima, s tim da je neophodno da obračunava i uplaćuje doprinos. Na ovaj način bolovanje se ne može plaćati duže od tri meseca. Ako poslodavac naknadno isplati zaradu zaposlenima, osiguranik ima pravo na isplatu razlike između naknade zarade koju je primio i naknade zarade koju bi primio. Prema navedenom, samo ukoliko je posldavac uplatio bar doprinose na minimalnu osnovicu,možete dobijati bolovanje čak i ako Vaše kolege ne primaju platu, ali najduže tri meseca. Nažalost, drugih mehanizama nema. Jedino što preostaje je da pred sudom utužite Vaša potraživanja, ako u nekom razumnom roku ne ostvarite svoja prava.
    Pozdrav

Marija Djoric 07. 10. 2019.

Postovani,

Imam dva pitanja:
da li imam neko pravo na naknadu, s obzirom da sam radila godinu dana na osnovu ugovora o privremeno povremenim poslovima od 14.12.2017 do 14.1.2019. A zatrudnela sam 18. Aprila 2019.
Trenutno nisam prijavljena na biro, nego sam osigurana preko muza, da li ima potrebe prijavljivati se na biro?

Srdacan pozdrav
Marija

    Milan Predojevic 12. 10. 2019.

    Poštovana Marija
    S obzirom da prema članu 17. stav 1. tačka 4) Zakona o finansijskoj podršci porodici s decom „ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta, za dete rođeno 1. jula 2018. godine i kasnije, može ostvariti majka koja je u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta ostvarivala prihode po osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova“, mišljenja sam da imate pravo na ovu vrstu naknade. Javite se filijali Nacionalne službe za zapošljavanje, ukoliko tražite posao.
    Pozdrav

Dragan Adamov 03. 10. 2019.

Cao. Htela sam da pitam posto sam cula da zene koje se vrate na posao kad beba napuni godinu dana ne smeju da rade trecu smenu,tj nocni rad dok dete ne napuni 3 godine pa me zanima da li je to istina?

    Milan Predojevic 08. 10. 2019.

    Ćao Ivana
    Žene koje se vrate na posao kad beba napuni godinu dana uživaju u ranoj fazi materinstva posebnu zaštitu na radu. Tako zaposlena koja doji dete ne može da radi prekovremeno i noću, ako bi takav rad bio štetan za njeno zdravlje i zdravlje deteta, na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa. Prema tome, ukoliko lekar smatra da je noćni rad štetan za zdravlje Vas ili Vašeg deteta, preporučiće poštedu od noćnog rada, koju poslodavac mora da poštuje. Najzad, ukoliko se ne svrstavate u grupu majki kod kojih je nadležni zdravstveni organ utvrdio štetnost noćnog rada po zdravlje, jedan od roditelja sa detetom do tri godine života može da radi prekovremeno, odnosno noću, samo uz svoju pisanu saglasnost. Prema tome, Vi kao jedan od roditelja deteta sa detetom do tri godine života možete da radite noću samo uz svoju pisanu saglasnot.
    Pozdrav

Jelena Stefanov 27. 08. 2019.

Postovani Milane,
molim za pomoc. U novembru otvaram porodiljsko, trenutno sam nezaposlena i od starog posla „kaci me“ 7 prijavljenih meseci. Medjutim kada sam ostala bez istog primala sam naknadu sa biroa i zbog toga spadam u kategoriju da nemam prava na porodiljsko kada se porodim.

Interesuje me sledece, da li postoji mogucnost da vratim drzavi celokupnu isplacenu naknadu sa biroa da bih ostvarila pravo na porodiljsko? Ili mi je jedino resenje da se u medjuvremenu zaposlim?

Molim Vas za odgovor i hvala unapred.

    Milan Predojevic 28. 08. 2019.

    Poštovana Jelena
    Mišljenja sam da je jedini način da dobijate naknadu tokom porodiljskog da se u međuvremenu ponovo zaposlite. Opcija vraćanja novčane naknade postoji ukoliko su se pojavile nove činjenice koje niste prijavili, a usled kojih ne biste imali pravo na naknadu. Ukoliko je naknada bila isplaćena u skladu sa zakonom, smatram da nema osnova za vraćanje novca.
    Pozdrav

Vera Tankosic 19. 08. 2019.

Postovani radim 1.5 godinu u firmi u kojoj je pravilo da se nakon 2 godine rada bez prekida (nakon isteka 4.ugovora od 6 meseci) mora resiti jel primaju za stalno ili ne produzavaju ugovor. Sta se desava sa mnom nakon isteka te 2 godine ako sam na trudnickom? Hvala

    Milan Predojevic 20. 08. 2019.

    Poštovana Vera
    Poslodavac je u Vašem slučaju po sili zakona dužan da sa Vama potpiše novi ugovor o radu koji će trajati najmanje do isteka porodiljskog odsustva. Radni odnos Vam tokom trudnoće i porodiljskog odsustva ne može prestati, čak i ako se radi o ugovoru na određeno vreme.
    Pozdrav

Vesna Borcic 16. 08. 2019.

Postovani,od 15 oktobra 2018 god.do 14.maja 2019.sam bila u jednoj firmi, u drugoj sam pocela da radim od 15.5.2019.nemam prekid radnog odnosa. U ovoj firmi sada polemisu o prebacivanju na agenciju(inace je ugovor na odredjeno). Mene zanima ako ostanem trudna, da li mi se racuna i taj staz pod agencijom? Imam li pravo na trudnicko i porodiljsko bolivanje i sta mi se uzima u prosek? Hvala.

    Milan Predojevic 18. 08. 2019.

    Poštovana Vesna
    Računaju Vam se svi prihodi na koji su plaćeni doprinosi za socijalno osiguranje, pa i prihodi na osnovu ugovora o angažovanju van radnog odnosa.
    Pozdrav

9e158c2e150245e3b74419a66eaf5820 15. 08. 2019.

Postovani,
Zaposlena sam u Lidlu i imam ugovor na godinu dana s’tim sto mi je probni rad sest meseci.
Probni rad mi istice 1.septembra a ja ostala u drugom stanju.. Interesuje me da li imam pravo na postedu od podizanja tereta ili na trudnicko bolovanje pre isteka probnog rada?

    Milan Predojevic 18. 08. 2019.

    Poštovana Marija
    Ukoliko Vaš izabrani lekar oceni da je trudnoća rizična, svakako da imate pravo na bolovanje.
    Pozdrav

Aleksandar Trifkovic 25. 07. 2019.

Postovani pitam za moju suprugu koja radi u vrticu kao vaspitac vec 2 godine pod ugovorom je na odredjeno,i istice joj 31.08.2019,saznala je da je u drugom stanje jos nije obavestila poslodavce jer se boji da joj nece produziti ugovor,da li moraju da produze ugovor ako ih obavesti pre isteka ugovora,ili nisu u obavezi.Hvala!

    Milan Predojevic 30. 07. 2019.

    Poštovani Aleksandre
    Poslodavac je dužan da sa Vašom suprugom potpiše novi ugovor o radu koji će trajati sve do isteka porodiljskog odsustva. On na to ima zakonsku obavezu.
    Pozdrav

ANA BRAJKOVIĆ 25. 06. 2019.

Dobar dan,na porodiljskom sam ua treće dete do 26.6.,tj.do sutra.Bila sam u radnom odnosu na određeno,medjutim javili su mi da mi nece produžiti ugovor.Juče mi je pedijatar otvorio bolovanje od 14 dana, ali su mi u firmi rekli da mi nece uvažiti bolovanje,jer mi dete nema ni jednu anomaliju.Koja su moja prava u ovom slučaju,ako ih uopšte imam?Hvala

    Milan Predojevic 26. 06. 2019.

    Poštovana Ana
    Pravo na naknadu zarade za vreme privremene sprečenosti za rad jeste pravo vezano za radni odnos. Prestankom radnog odnosa prestaje i navedeno pravo. Prema tome, ukoliko Vam ugovor o radu na određeno vreme istekne, činjenica da je lekar otvorio bolovanje ne znači da Vam se radni odnos produžava. To je obavezno samo u slučaju da se radi o trudnoći-tada je poslodavac u obavezi da potpiše novi ugovor o radu po sili zakona, čak i ako se radilo o ugovoru na određeno vreme koji je istekao.
    Pozdrav

Milica Zaric Bozanic 04. 06. 2019.

Poštovani, poslodavac je izvršio uplatu na moj račun, ali uplata nije legla, odnosno državni fond nije isplatio, šta se dešava u tom slučaju?

    Milan Predojevic 07. 06. 2019.

    Poštovana Milice
    Nisam siguran da sam razumeo pitanje, ali ako se radi o načinu isplate bolovanja i porodiljskoe naknade onda je situacija sledeća: kod trudničkog bolovanja RFZO je dužan da izvrši isplatu na poseban račun poslodavca u roku od 30 dana od dana kada je poslodavac predao neophodnu dokumentaciju za isplatu trudničkog bolovanja, i tu kašnjenja od strane RFZO trenutno nema. Ova sredstva poslodavac je dužan da vrati RFZO ako u roku od 30 dana od dana njihovog prijema ne izvrši isplatu zaposlenoj trudnici. Što se tiče porodiljskog odsustva, isplata se vrši od strane nadležnog državnog organa direktno na račun porodilje do kraja tekućeg meseca za prethodni mesec.
    Pozdrav

Atila Sabados 03. 06. 2019.

Dobro vece.Moja supruga je na porodiljskom osustvu do 26 oktobra firma joj se zatvorila 31 maja proglasena je tehnoloskim viskom.Da li ima pravo do kraja da iskoristi porodiljsko odsustvo i da li ima po zavrsetku porodiljskog naknadu novcanu sa biro u trajanju od 6 meseci ili joj se gasi porodiljsko sa prestankom radnog odnosa?

    Milan Predojevic 07. 06. 2019.

    Poštovani Atila
    Vaša supruga treba u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa da se javi filijali Nacionalne službi za zapošljavanje u Vašoj opštini radi ostvarivanja prava na novčanu naknadu za vreme nezaposlenosti. Trajanje novčane naknade za vreme nezaposlenosti se produžava do isteka porodiljskog odsustva.
    Pozdrav

Mile Jovic 29. 05. 2019.

Postovani,termin za porodjaj mi je 04.09.2019. godine, da li ja moram da otvorim 28 dana pre termina (06.08.2019.) ili mogu i kasnije, s obzirom da mogu da radim?Pozdrav.

    Milan Predojevic 03. 06. 2019.

    Poštovana Sanja
    Vaš izabrani ginekolog procenjuje kada je pravo vreme da Vam otvori porodiljsko odsustvo. Međutim, postoji ograničenje u tom smislu zbog sledeće odredbe Zakona o radu: „Zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.“ Prema navedenom, porodiljsko odusstvo mora da se otvori 28 dana pre termina, odnodno u Vašem slučaju najkasnije 07.08.2019. godine.
    Pozdrav

Nela Petrovic 24. 03. 2019.

Postovani,

5 godina sam radila bez prekida i od 1.novembra sam ostala bez posla i prijavila se na biro za naknadu za nezaposlene (4 od 6 naknada mi je isplaceno do sada). Zanima me da li bih imala pravo na trudnicku/porodiljsku naknadu ako bih ostala sada trudna (dok jos uvek primam naknadu) i kako bi se ona izracunavala?
I sta bi bilo u slucaju ako bih se posle isteka isplate naknade zaposlila, i npr. posle mesec dana rada ostala trudna? da li bi se racunao samo prosek te plate podeljeno sa 18, ili bi u prosek uslo i 6 meseci na birou i 12 iz prethodne firme?
Nadam se da ste razumeli na sta mislim, hvala unapred na odgovoru.
Veliki pozdrav!

    Milan Predojevic 28. 03. 2019.

    Poštovana Nela
    Ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta, za dete rođeno 1. jula 2018. godine i kasnije, može ostvariti majka koja je u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta ostvarivala prihode, a u momentu rođenja deteta je nezaposlena i nije ostvarila pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti.
    Imajući u vidu da ste Vi ostvarili pravo na novčanu naknadu, ne biste imali pravo na porodiljsko odsustvo. Ukoliko biste se posle isteka novčane naknade zaposlili, imali biste pravo na porodiljsko, a računao bi se prosek plate iz nove firme i plata iz prethodne firme (samo one plate koje bi ušle u period od 18 meseci koji prethode prestanku rada zbog trudnoće) podeljeno sa 18, a 6 meseci na birou se ne računa.
    Pozdrav

Sara Lazić 19. 03. 2019.

Poštovani,
Imam 2 pitanja i bila bih Vam veoma zahvalna ukoliko biste mi mogli pomoći.
Trenutno sam zaposlena i čekamo 3.dete. Trudničko bolovanje neću otvarati jer radim od kuće. U radnom odnosu sam (kod ovog poslodavca) od 17.12.2018. Pre toga sam bila prijavljena na birou rada kao tehnološki višak 6 meseci (To je trajalo od 06.06. do 06.12. 2018.) A pre biroa imam ne znam ni koliko staža, vezanog. U prethodnoj firmi plata mi je bila preko 33000 rsd, a na birou onih čuvenih 14500 rsd, trenutno u ovoj firmi mi je zarada oko 30000 rsd. Moje prvo pitanje je da li će biti problem ovih 11 dana prekida od biroa do trenutnog zaposlenja i da li imate info o tome koliko bi u mom slučaju trebala iznositi zarada?
Da napomenem, porodiljsko bolovanje treba da otvorim najkasnije 24.05.2019.

Hvala unapred,
Sara

    Milan Predojevic 28. 03. 2019.

    Poštovana Saro
    S obzirom da nećete otvarati trudničko bolovanje, za izračunavanje osnovice za isplatu naknade tokom porodiljskog odsustva uzeće se u obzir zarada koju ste ostvarili u 18 meseci koji prethode mesecu kada budete otvorili porodiljsko odsustvo. Sabraće se sve te zarade, podeliti sa 18II Tako će se dobiti osnovica koja će se isplaćivati u visini od 100%. Naovčana naknada koju ste ostvarivali kao nezaposleno lice neće ući u obračun onovice kod porodiljskog odsustva.
    Pozdrav

Dusica Stosic 07. 03. 2019.

Vratila sam se na posao posle skoro tri godine trudnickog i porodiljskog bolovanja,dobila rešenje za stalno bila sam na ugovor pre,dete mi nije napunilo godinu dana, da li ja isto imam prava na skraćeno radno vreme ili tu pauzu?? Puni godinu sad 12 tog marta.. Hvala Vam na odgovoru u svakom slučaju…

    Milan Predojevic 27. 03. 2019.

    Poštovana Dušice
    Sve dok dete ne navrši godinu dana starosti imate pravo na skraćeno radno vreme ili dužu pauzu koji se pominju u tekstu.
    Pozdrav

Aleksandra Borovic 07. 03. 2019.

Dobro vece. Moja snaja je na porodiljskom bolovanju sa prvim detetom. Pre bolovanja ima samo tri meseca radnog staža. Sada je ponovo trudna. Moje pitanje je da li ce ona imati pravo na pun iznos bolovanja sa drugim detetom s’obzirom na radni staz? Unapred hvala, Aleksandra.

    Milan Predojevic 22. 03. 2019.

    Poštovana
    Ukoliko je moja pretpostavka tačna, odnosno ako će doćo do otvaranja bolovanja sa narednim detetom odmah nakon završeta porodiljskog sa prethodnim detetom, onda se naknada računa na sledeći način: u osnovicu za obračun porodiljskog će ući 12 meseci naknade tokom porodiljskog sa prethodnim detetom plus 3 meseca rada koji prethode prvom porodiljskom. Prema tome, naknada koju trenutno prima tokom porodiljskog odsustva ući će u osnovicu za obračun porodiljskog sa narednim detetom, tako da će minimum tih 12 meseci biti uzeto u obzir kod obračuna naknade tokom narednog porodiljskog odsustva.
    Pozdrav

Erika Nikolic 02. 03. 2019.

Ja sam se zaposlila u septembru 2016 godine i imala prekid od dva ipo meseca 2017 godine pa sam opet imala prekid u od dva meseca 2018 godine ubrzo sam bez prekida presla u drugu firmu… Tu radim preko agencije i radim po ugovoru na odredjeno vreme dal imam prava na trudnicko i porodiljsko dal necu dobiti otkaz jer bi mi ovo bilo trece dete i imala bi pravo na odsustvo radi nege deteta dve godina?

    Milan Predojevic 04. 03. 2019.

    Poštovana Erika
    Imaćete pravo na trudničko bolovanje (naravno pod usloom da Vaš lekar oceni da je trudnoća rizična i da ne biste trebali da radite zbog održavanja trudnoće) i imaćete pravo na porodiljsko odsustvo u trajanju od dve godine. I pored toga što ste trenutno angažovani na osnovu ugovora o radu na određeno vreme, po isteku tog ugovora poslodavac će po slovu zakona morati sa Vama da potpiše novi ugovor o radu koji će trajati do isteka porodiljskog odsustva.
    Pozdrav