Pravnik odgovara

Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.

Najnovija pitanja

Dužina godišnjeg odmora

Postovanje . Postovani zeleo bih da vas pitam dali kod privatnih firmi postoji pravo da u 20 radnih dana racunaju subotu ,posto je to kod nas u firmi radni dan ?

Zakonom je propisano da u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana, s tim da se pri utvrđivanju dužine godišnjeg odmora radna nedelja računa kao pet radnih dana.

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 17.05.2017

Tužba protiv poslodavca

Sporazum o prestanku radnog odnosa, posto od 27 marta mi nije isplacen ostatak plate, prema ovom ugovoru o prestanku rada u Clanu 2 i 3 pise da poslodavac treba 30 dana od prestanka radnog odnosa da me isplati (sto nije uradio), pa samim tim imam 60 dana od prestanka radnog odnosa da podnesem tuzbu, interesuje me da li imam pravo to sada da uradim?? Hvala

Poslodavca možete tužiti zbog neisplaćenih zarada, ali činjenica da vam nisu isplaćene zarade ne utiče na zakonitost prestanka radnog odnosa. Drugim rečima, nema osnova da zbog neisplaćenih zarada poništavate sporazum o prestanku radnog odnosa.

Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 17.05.2017

Raspored korišćenja godišnjeg odmora

Postovani, Prema Zakonu o radu,koliko ranije je neophodno da se poslodavcu najavi odmor? Radim na odredjeno.

U zavisnosti od potrebe posla, poslodavac odlučuje o vremenu korišćenja godišnjeg odmora, uz prethodnu konsultaciju zaposlenog. Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora. Izuzetno, ako se godišnji odmor koristi na zahtev zaposlenog, rešenje o korišćenju…

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 12.05.2017

Nezakonit otkaz

Dobila sam otkaz bez opomene i najave. Razlog je bio sukob sa poslodavcem, koji me je iz cista mira gadjao papirom, a sutradan rekao da sam otpustena.Odjavljena sam na osnovu toga sto nezadovoljavam potrebe radnog mesta. Resenje o otkazu nisam potpisala. Bila sam prijavljena na neodredjeno,odjavljena elektronskim putem. Da li je poslodavac nacinio prekrsaj?

Otkaz je nezakonit i sudskim putem možete pobijati otkaz ugovora o radu. Članom 273 Zakona o radu propisano je da će se kazniti  za prekršaj poslodavac sa svojstvom pravnog lica, novčanom kaznom od 800.000 do 2.000.000 dinara, ako zaposlenom otkaže ugovor o radu suprotno odredbama Zakona o radu.

Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 12.05.2017

Pravo na godišnji odmor

Postovani, Zanima me da li osobe koje rade preko agencije i nisu prijavljeni a da rade godinu dana da li imaju pravo na godisnji? Hvala unapred

Vaše pitanje nije jasno. Zaposleni koji su u radnom odnosu (imaju zaključen ugovor o radu), nebitno da li je to preko agencije za zapoljavanje, imaju pravo na godišnji odmor.

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 12.05.2017

Raspored korišćenja godišnjeg odmora

Postovani , moje pitanje se odnosi na nacin koriscenja godisnjeg odmora. u firmi u kojoj radim , ukoliko uzmem 15dana g.odmora stavri se desavaju na sledeci nacin: odmor mogu da pocnem da koristim tek u ponedeljak a ne od subote, jer radimo subotama i nedeljama , takodje na posao moram da se vratim trece nedelje u subotu a ne u ponedeljak. ne znam kojom logikom se poslodavac…

Zakonom je propisano da u zavisnosti od potrebe posla, poslodavac odlučuje o vremenu korišćenja godišnjeg odmora, uz prethodnu konsultaciju zaposlenog, s tim da ako zaposleni koristi godišnji odmor u delovima, prvi deo koristi u trajanju od najmanje dve radne nedelje neprekidno u toku kalendarske godine, a ostatak najkasnije do 30. juna naredne godine. Pri…

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 12.05.2017

Pravo na otpremninu

Postovani zanima me da li imam pravo na otpremninu Kod poslodavca sam radio neprestalno 7god Dao mi je otkaz nakon moje povrede na radu To resenje o otkazu je ponisteno jer su trazili da se poravnamo pred sudom Da li imam pravo na otpremninu s obzirom da mi nije prestao radni odnos kao tehnoloski visak vec kao otkaz bez pravih argumenata koji je nakon 6meseci ponisten

Ukoliko je otkaz poništen vi ste i dalje u radnom odnosu kod poslodavca i nemate pravo na otpremninu. Pravo na otpremninu imali biste samo u slučaju prestanka radnog odnosa zbog tehnološkog viška.

Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 12.05.2017

Pravo na naknadu za slučaj nezaposlenosti

Poštovani, Želim da dam otkaz u firmi u kojoj radim 10god.Zanima me koja vrsta otkaza mi treba da bih ostvarila pravo na novčanu naknadu u trajanju od 6 meseci? Razumela sam da može samo ako mi poslodavac da otkaz.Da li može ako sporazumno raskinemo ugovor ili da me proglase tehnoloćkim viškom.

U slučaju sporazumnog raskida radnog odnosa nećete imati pravo na naknadu za slučaj nezaposlenosti. Pravo na naknadu za slučaj nezaposlenosti imaćete samo ukoliko vam poslodavac otkaže ugovor o radu kao tehnološkom višku ili dobijete otkaz jer ne ostvarujete rezultate rada, odnosno nemate potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radite.

Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 11.05.2017

Zasnivanje radnog odnosa

Htela sam da se informisem kod vas da li je moguce sa zavrsenom samo srednjim skolom za programere pronaci posao.Cula sam da posle srednje skole mora da se zavrsi fakultet pa tek sa fakultetskom diplomom dolazi u obzir posao.Firme ne zele drugacije da zaposljavaju.Da li je to tacno.....hvala.

Za neke poslove poslodavci traže diplomu fakulteta a za neke diplomu srednje škole. Konkurišite za poslove za koje se traži srednja stručna sprema.

Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 11.05.2017

Likvidacija privrednog društva

Postovani, 2008 sam sa jos dva lica osnovao doo, koje nikada nije radilo tadasji knjigovodja je savetovao da ostane sve kako jeste i ukoliko ne bude funkcionisalo doo ce otici u stecaj. Medutim sada se ispostavlja da smo trebali placati doprinose a ja uopste nisam u toku , sta mi je ciniti?

Ukoliko doo ne posluje pokrenite postupak likvidacije privrednog društva. Likvidacija se može sprovesti samo ukoliko društvo izmiri sve obaveze. Od republičke poreske uprave i gradske poreske uprave morate dobiti potvrdu da nema neizmirenih poreskih obaveze kako bi se okončao postupak likvidacije i privredno društvo obrisalo iz registra privrednih subjekata.

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 11.05.2017
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.

We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.

If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.

Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.