Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Radim u prosveti na neodređeno, sa punom normom (100%), i trenutno sam na porodiljskom odsustvu koje ističe 18.12.2008. Direktor je za vreme mog porodiljskog odsustva mojoj zameni smanjio normu sa 100% na 90% radnog vremena tako da ću se ja sad sa porodiljskog vratiti i imaću 90% radnog vremena. Recite mi koja su moja prava?
U slučaju smanjenja norme svakako je direktor dužan da Vam dostavi rešenje kojim se isto konstatuje. U istom bi trebalo da budu navedeni i razlozi za smanjenje norme, kao i rok na koji se smanjenje odnosi. Do smanjenja može doći ukoliko to zahteva proces rada, a u skladu sa Pravilnikom o radu i ostalim internim aktima koji regulišu…
U slučaju smanjenja norme svakako je direktor dužan da Vam dostavi rešenje kojim se isto konstatuje. U istom bi trebalo da budu navedeni i razlozi za smanjenje norme, kao i rok na koji se smanjenje odnosi. Do smanjenja može doći ukoliko to zahteva proces rada, a u skladu sa Pravilnikom o radu i ostalim internim aktima koji regulišu održavanje nastave. U svakom slučaju ukoliko smatrate da su Vam prava povređena imate pravo žalbe prosvetnoj inspekciji.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 13.01.2009
Pravo na novčanu naknadu sa biroa
Sklopila sam bila sa poslodavcem ugovor o radu na neodređeno vreme kao pomoć u kući. Bila sam u sedmom mesecu trudnoće. Posle mesec i nešto dana rada kada sam shvatila da posao ugrožava moju trudnoću poslodavac i ja smo sporazumno prekinuli radni odnos. Da li imam prava na neku novčanu naknadu sa biroa?
Nemate pravo na novčanu naknadu za nezaposlene, s obzirom da ne ispunjavate uslove propisane čl.115 Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti.
Svakodnevno sam prinuđen da ostajem prekovremeno na poslu i po nekoliko sati dnevno, tako da u proseku provedem na poslu od 12-14 sati. Taj prekovremeni rad se ne plaća. da li mogu i na koji način zatražiti da se to plati? Kako ne postoji klasična forma upisivanja dolazaka i odlazaka sa posla na koji način u slučaju spora bi mogao da dokažem prekovremeni rad? Da li postupak mogu primeniti i nakon…
Svakodnevno sam prinuđen da ostajem prekovremeno na poslu i po nekoliko sati dnevno, tako da u proseku provedem na poslu od 12-14 sati. Taj prekovremeni rad se ne plaća. da li mogu i na koji način zatražiti da se to plati? Kako ne postoji klasična forma upisivanja dolazaka i odlazaka sa posla na koji način u slučaju spora bi mogao da dokažem prekovremeni rad? Da li postupak mogu primeniti i nakon odlaska iz firme jer posledice koje bih trpeo su veoma jasne?
Prema članu 53. Zakona o radu na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran (u daljem tekstu: prekovremeni…
Prema članu 53. Zakona o radu na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran (u daljem tekstu: prekovremeni rad). Prekovremeni rad ne može da traje duže od osam časova nedeljno, niti duže od četiri časa dnevno po zaposlenom. Iz navedenog se vidi da Vaše radno vreme daleko premašuje ono koje je propisano zakonom. Jedan od načina dokazivanja jeste da vodite neku svoju ličnu evidenciju dolazaka i odlazaka sa posla. Takođe, svedočenje kolega sa posla je svakako od pomoći.Savetujemo da budete istrajni i da ne odustjete lako, jer se mnogo poslodavaca oslanja na to da garadnici neće tužiti te ih na taj način iskorišćavaju.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 13.01.2009
Povraćaj novca za predškolsko obrazovanje
Zaposlena sam i plaćam obdanište svom detetu shodno visini primanja. Svojevoljno sam upisala dete u predškolsku nastavu u istom obdaništu, koje mi oni naplaćuju, iako je po zakonu predškosko obrazovanje besplatno, jer je dete nekoliko meseci mlađe nego sto je predviđeno za polazak u predškolsko. Zanima me zašto se naplaćuje, ako je inače besplatno, i da li ću ja moći da dobijem povraćaj novca za predškosko…
Zaposlena sam i plaćam obdanište svom detetu shodno visini primanja. Svojevoljno sam upisala dete u predškolsku nastavu u istom obdaništu, koje mi oni naplaćuju, iako je po zakonu predškosko obrazovanje besplatno, jer je dete nekoliko meseci mlađe nego sto je predviđeno za polazak u predškolsko. Zanima me zašto se naplaćuje, ako je inače besplatno, i da li ću ja moći da dobijem povraćaj novca za predškosko obrazovanje ukoliko mi se dete, prema proceni psihologa, upiše u školu?
U budžetu Republike obezbeđuju se sredstva za ostvarivanje pripremnog predškolskog programa u trajanju od četira sata dnevno (čl.142, stav1). Prema članu 89. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, pohađanje ovog programa je besplatno. Shodno tome, dečiji vrtić je obavezan da izvrši korekciju…
U budžetu Republike obezbeđuju se sredstva za ostvarivanje pripremnog predškolskog programa u trajanju od četira sata dnevno (čl.142, stav1). Prema članu 89. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, pohađanje ovog programa je besplatno. Shodno tome, dečiji vrtić je obavezan da izvrši korekciju cene usluga za roditelje čija deca pohađaju celodnevni boravak, za četiri sata koliko traje pripremni predškolski program. Tek kadaVaše dete napuni dovoljno godina za redovan upis u predškolski program imaćete pravo na besplatno pohađanje istog.
Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 12.01.2009
Tehnološki višak, otkazni rok i preostali dani godišnjeg
Tehnološki višak otkazni rok i preostali dani godisnjeg odmora. Otkazan mi je ugovor o radu na osnovu člana 179, tačka 9 (tehnološki višak), bez ikakvog otkaznog roka ugovor o otkazu mi je uručen pred sam kraj radnog dana koji je ujedno prema tom ugovoru bio i moj poslednji radni dan. Da li poslodavac stvarno ima zakonsko pravo da otpusti radnike koji su zaposleni na neodređeno bez ikakvog otkaznog…
Tehnološki višak otkazni rok i preostali dani godisnjeg odmora. Otkazan mi je ugovor o radu na osnovu člana 179, tačka 9 (tehnološki višak), bez ikakvog otkaznog roka ugovor o otkazu mi je uručen pred sam kraj radnog dana koji je ujedno prema tom ugovoru bio i moj poslednji radni dan. Da li poslodavac stvarno ima zakonsko pravo da otpusti radnike koji su zaposleni na neodređeno bez ikakvog otkaznog roka i bez ikakvog prethodnog obaveštenja da ce doći do sistematizacije radnih mesta i da će biti otpuštanja radnika u firmi??!! Kome je poslodavac dužan da dostavi program za rešavanje viška zaposlenih, u kome je u obavezi da naznači rok u kome će zaposlenima prestati radni odnos? Koji je rok za dostavljanje tog programa u odnosu na datum prestanka radnog odnosa radnika? Ko i koliko dana pre datuma prestanka radnog odnosa je dužan da obavesti radnike da ce doći do otpuštanja u firmi, i određenom radniku da će on sam biti otpušten? Izdata mi je potvrda o neiskorištenim danima godišnjeg odmora. Da li je to po zakonu ili je poslodavac dužan da mi omogući da iskoristim preostali odmor ili da mi umesto toga isplati odgovarajuću naknadu?
Prema članu 153. Zakona o radu poslodavac je dužan da donese program rešavanja viška zaposlenih (u daljem tekstu: program), ako utvrdi da će zbog tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena u okviru perioda od 30 dana doći do prestanka potrebe za radom zaposlenih na neodređeno vreme. Vama je prema Članu 179. tačka 9. Zakona…
Prema članu 153. Zakona o radu poslodavac je dužan da donese program rešavanja viška zaposlenih (u daljem tekstu: program), ako utvrdi da će zbog tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena u okviru perioda od 30 dana doći do prestanka potrebe za radom zaposlenih na neodređeno vreme. Vama je prema Članu 179. tačka 9. Zakona o radu otkazan ugovor o radu i tunema nikakvih nepravilnosti, a isto i prema članu 185. Vaš radni odnos prestaje danom dostavljanja rešenja, što ćete videti u daljem tekstučlana 185: Ugovor o radu otkazuje se rešenjem, u pisanom obliku, i obavezno sadrži obrazloženje i pouku o pravnom leku.Rešenje mora da se dostavi zaposlenom lično, u prostorijama poslodavca, odnosno na adresu prebivališta ili boravišta zaposlenog. Ako poslodavac zaposlenom nije mogao da dostavi rešenje u smislu stava 2. ovog člana, dužan je da o tome sačini pismenu belešku. U slučaju iz stava 3. ovog člana rešenje se objavljuje na oglasnoj tabli poslodavca i po isteku osam dana od dana objavljivanja smatra se dostavljenim.Zaposlenom prestaje radni odnos danom dostavljanja rešenja osim ako ovim zakonom ili rešenjem nije određen drugi rok. Zaposleni je dužan da narednog dana od dana prijema rešenja u pisanom obliku obavesti poslodavca ako želi da spor rešava pred arbitrom u smislu člana 194. ovog zakona. Što se tiče godišnjeg odmora u slučaju prestanka radnog odnosa,prema članu 71. Zakona o raduposlodavac je dužan da zaposlenom u slučaju prestanka radnog odnosa izda potvrdu o iskorišćenom broju dana godišnjeg odmora.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 12.01.2009
Isplata preostalih plata i otpremnine
U firmi u kojoj sam radila 23 god i 1mesec (od ukupno 27god staža) proglašena sam tehnološkim viškom .Poslodavac me je poslao na prinudni odmor u trajanju od 45 dana, potom mi je stiglo rešenje za drugi deo godišnjeg odmora za ovu godinu. Trenutno sa nalazim na korišćenju slobodnih dana, zaključno sa 12.12.2008. Poslodavac me primorava da potpišem rešenje o prekidu radnog odnosa i proglašenju za tehnološki…
U firmi u kojoj sam radila 23 god i 1mesec (od ukupno 27god staža) proglašena sam tehnološkim viškom .Poslodavac me je poslao na prinudni odmor u trajanju od 45 dana, potom mi je stiglo rešenje za drugi deo godišnjeg odmora za ovu godinu. Trenutno sa nalazim na korišćenju slobodnih dana, zaključno sa 12.12.2008. Poslodavac me primorava da potpišem rešenje o prekidu radnog odnosa i proglašenju za tehnološki višak (pre isteka vremena provedenom na slobodnim danima), iako mi duguje četiri cele plate iz 2005 god, drugi deo plata (za sve mesece) za 2006 i 2007god, nagradu za 15 i 20 god staža provednog u tom preduzeću, koja je regulisana ugovorom o radu koji imam potpisan sa poslodavcem. Plata u 2006,2007 i 2008 god mi je smanjena na minimalac na osnovu odluka poslodavca, (jer nije bilo posla, naprotiv, radili smo na vrlo značajnim i vrednim objektima). Odluke su pisane i zavođene retroaktivno .Za prvih osam meseci u 2007god nisam dobila platni spisak (kao ni ostali radnici), topli obrok, regres, cak i minuli rad mi nije redovno isplaćivan, tek na moje reagovanje je sledećeg meseca uračunavano u platu za taj mesec. Smanjenje plata se nije odnosilo na sve zaposlene, ako se i zvanično prikazivalo, pojedinim radnicima je razlika nadoknađivana kesom (meni nije, jer što ja radim i šta ce mi plata kad moj muž ima firmu, ceste su reči mog poslodavca). Napominjem da nijedan Aneks ugovora o smanjenju plata nemam i da je jedini validan dokument Ugovor o radu u kojem je precizirana cena rada a koju moj poslodavac nije poštovao. Prilikom našeg poslednjeg razgovora (danas) rekao je da ce mi isplatiti ostatke tih smanjenih plata i otpremninu. Na moju primedbu da očekujem isplatu svih plata od 2005 god do danas, iskljucivo obračunatih po ceni rada koja je precizirana u ugovoru o radu (jer drugi dokument nemam) a samim tim i otpremninu shodno punim platama, njegov odgovor je bio "sto se ti sad buniš kad se do sad niko nije bunio". Dvojica mojih kolega je otislo, takođe sa tim umanjenim platama i umanjenom otpremninom, nemajući snage ni volje da se raspravljaju sa njim. Danas mi je javljeno da mi je rešenje o prekidu radnog odnosa poslato poštom iako sam ja danas bila kod posladavca na razgovoru, koji je protekao vrlo civilizovano. Napominjem da je moj poslodavac uvek bio zadovoljan mojim radom, nikada nije imao neke bitne zamerke i to sam naglašava ali zbog smanjenja obima posla mora da me otpusti. Bila sam opširna, nemojte zameriti, nalazim se u totalnom haosu. Ne znam sta mi sad valja činiti. Kako i na koji način da zaštitim svoje interese? Da li je poslodavac duzan da mi isplati plate po ugovoru o radu i otpremninu shodno njima? Da li je svako umanjenje plata podrazumevalo aneks ugovora? Da li je smanjenje plata bilo protiv zakonito? Da li postoji osnova za tužbu i kolike su mi šanse da svoja prava dobijem na sudu? O klasičnom mobingu, kojem sam bila godinama izložena, na koji sam poslodavcu ukazivala nekoliko puta, nisam pisala jer sam bila dovoljno opširna.
Pitanje Vam je preopširno i zahteva pravnu analizu. Stoga Vam predlažem da angažujete advokata. Prema članu 158. Zakona o radu poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina iz stava 1. ovog…
Pitanje Vam je preopširno i zahteva pravnu analizu. Stoga Vam predlažem da angažujete advokata. Prema članu 158. Zakona o radu poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina iz stava 1. ovog člana ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu Nemojte pristajati na otpremninu koja je niža od one koja je propisana opštim aktom i ugovorom o radu.Takođe zahtevajte od poslodavca da Vam isplati sve neisplaćene plate. Usuprotnom se obratite tužbom nadležnom sudu.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 12.01.2009
Promena aneksa ugovora i smanjenje zarade
Da li poslodavac ima pravo da mi promeni aneks ugovora o radu, i pri tom da izvrši smanjenje zarade koja mi je pripadala pre nego što sam otvorila porodiljsko bolovanje?
Poslodavac ima pravo da Vam ponudi izmenu ugovorenih uslova rada (u daljem tekstu: aneks ugovora) prema članu 171. tačke 5.Zakona o radu, koji se odnosi nanovčani iznos osnovne zarade i elemente za utvrđivanje radnog učinka, naknade zarade, uvećane zarade i druga primanja zaposlenog s tim što takva…
Poslodavac ima pravo da Vam ponudi izmenu ugovorenih uslova rada (u daljem tekstu: aneks ugovora) prema članu 171. tačke 5.Zakona o radu, koji se odnosi nanovčani iznos osnovne zarade i elemente za utvrđivanje radnog učinka, naknade zarade, uvećane zarade i druga primanja zaposlenog s tim što takva izmena mora biti obrazložena i argumentovana. Ako ne prihvatite aneks ugovora, ima pravo da vam otkaže ugovor o radu.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 12.01.2009
"Diskriminacija" zbog neregulisane vojne obaveze
Naveli ste u jednom odgovoru da se diskriminacija zbog neregulisane vojne obaveze ne može nazvati diskriminacijom jer je to uobičajena praksa. To ne znači da to nije diskriminacija. Da li je zakonom definisano da ja moram imati odsluženu vojsku pre zaposlenja ili ne? (konkretno, odlažem vojsku zbog zdravstvenog stanja - astme - što me ne svrstava u radno ili poslovno nesposobnog, a ispadne da ću posao…
Naveli ste u jednom odgovoru da se diskriminacija zbog neregulisane vojne obaveze ne može nazvati diskriminacijom jer je to uobičajena praksa. To ne znači da to nije diskriminacija. Da li je zakonom definisano da ja moram imati odsluženu vojsku pre zaposlenja ili ne? (konkretno, odlažem vojsku zbog zdravstvenog stanja - astme - što me ne svrstava u radno ili poslovno nesposobnog, a ispadne da ću posao naći kad odslužim vojsku) Mislim da je to ravno situaciji kada bi ženama poslodavac tražio uverenje da su sterilisane kako ne bi rađale nakon potencijalnog zaposlenja. Molim vas za detaljan odgovor na e-mail.
Prikazaću Vam Član 18. Zakona o radu pa Vi sami procenite da li prepoznajete Vaš slučaj u njemu. Zabranjena je neposredna i posredna diskriminacija lica koja traže zaposlenje, kao i zaposlenih, s obzirom na pol, rođenje, jezik, rasu, boju kože, starost, trudnoću, zdravstveno stanje, odnosno invalidnost, nacionalnu pripadnost,…
Prikazaću Vam Član 18. Zakona o radu pa Vi sami procenite da li prepoznajete Vaš slučaj u njemu. Zabranjena je neposredna i posredna diskriminacija lica koja traže zaposlenje, kao i zaposlenih, s obzirom na pol, rođenje, jezik, rasu, boju kože, starost, trudnoću, zdravstveno stanje, odnosno invalidnost, nacionalnu pripadnost, veroispovest, bračni status, porodične obaveze, seksualno opredeljenje, političko ili drugo uverenje, socijalno poreklo, imovinsko stanje, članstvo u političkim organizacijama, sindikatima ili neko drugo lično svojstvo. Prema članu 19. istog zakona neposredna diskriminacija, u smislu ovog zakona, jeste svako postupanje uzrokovano nekim od osnova iz člana 18. ovog zakona kojim se lice koje traži zaposlenje, kao i zaposleni, stavlja u nepovoljniji položaj u odnosu na druga lica u istoj ili sličnoj situaciji. Posredna diskriminacija, u smislu ovog zakona, postoji kada određena naizgled neutralna odredba, kriterijum ili praksa stavlja ili bi stavila u nepovoljniji položaj u odnosu na druga lica - lice koje traži zaposlenje, kao i zaposlenog, zbog određenog svojstva, statusa, opredeljenja ili uverenja iz člana 18. ovog zakona. Prema članu 20. Diskriminacija iz člana 18. ovog zakona zabranjena je u odnosu na: 1) uslove za zapošljavanje i izbor kandidata za obavljanje određenog posla; 2) uslove rada i sva prava iz radnog odnosa; 3) obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje; 4) napredovanje na poslu; 5) otkaz ugovora o radu. Zakonom nije definisano da je uslov za zaposlenje odslužen vojni rok, ali očigledno da je to danas praksa i da postoji takav propust u zakonu što ovaj slučaj stavlja Vas i mnoge druge u ovakav položaj.
Kategorija pitanja: Diskriminacija pri zapošljavanju i na radnom mestu | postavljeno: 12.01.2009
Informacije u vezi samozapošljavanja, kurseva, obuka
Do Februara sam bio u radnom odnosu na neodređeno vreme. Došlo je do raskida radnog odnosa međusobnim sporazumom. Na novom radnom mestu je rečeno , da neće doći do prekida. Ipak su me prijavili nakon 17 dana. Da li se to smatra prekidom? Od tada, redovno mi produžavaju radni odnos na tri meseca. Ozbiljno razmišljam o samozapošljavanju, ili o preobuci, pa sam hteo dobiti neke informacije o mogućnostima…
Do Februara sam bio u radnom odnosu na neodređeno vreme. Došlo je do raskida radnog odnosa međusobnim sporazumom. Na novom radnom mestu je rečeno , da neće doći do prekida. Ipak su me prijavili nakon 17 dana. Da li se to smatra prekidom? Od tada, redovno mi produžavaju radni odnos na tri meseca. Ozbiljno razmišljam o samozapošljavanju, ili o preobuci, pa sam hteo dobiti neke informacije o mogućnostima u našoj službi za zapošljavanje, ali mi je rečeno da dođem kad više neću biti u radnom odnosu!!! Nisam hteo čekati do zadnjeg trenutka, jer hoću da radim. Gde mogu dobiti informacije u vezi samozapošljavanja, obuka, i kurseva? Imam 45 godina, još par meseci ću biti u radnom odnosu, pa gotovo. Šta mi preporučujete? Kome da se obratim? Na šta imam pravo ako mi ističe prva godina, i na šta ako neće biti cela?
Pravo na novčanu nadoknadu od NSZprema članu 108. Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenostiimaju obavezno osigurana lica iz člana 105. ovog zakona ako su bila osigurana najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih…
Pravo na novčanu nadoknadu od NSZprema članu 108. Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenostiimaju obavezno osigurana lica iz člana 105. ovog zakona ako su bila osigurana najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Neprekidnim osiguranjem iz stava 1. ovog člana smatra se i prekid osiguranja kraći od 30 dana. Niste naglasili konkretno na koju obuku, kurs mislite, pa potrebne informacije možete potražiti na internetu.
Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 12.01.2009
Treća godina rada kod poslodavca bez prekida
Radim već treću godinu kod istog poslodavca bez prekida a još nemam rešenje na neodređeno.Koja su moja prava?
Prema članu 37. Zakona o radu radni odnos zasniva se na vreme čije je trajanje unapred određeno kada su u pitanju: sezonski poslovi, rad na određenom projektu, povećanje obima posla koji traje određeno vreme i sl. za vreme trajanja tih potreba, s tim što tako zasnovan radni odnos neprekidno ili s prekidima ne može trajati duže…
Prema članu 37. Zakona o radu radni odnos zasniva se na vreme čije je trajanje unapred određeno kada su u pitanju: sezonski poslovi, rad na određenom projektu, povećanje obima posla koji traje određeno vreme i sl. za vreme trajanja tih potreba, s tim što tako zasnovan radni odnos neprekidno ili s prekidima ne može trajati duže od 12 meseci. Pod prekidom iz stava 1. ovog člana ne smatra se prekid rada kraći od 30 radnih dana. Radni odnos na određeno vreme, radi zamene privremeno odsutnog zaposlenog, može se zasnovati do povratka privremeno odsutnog zaposlenog. Radni odnos zasnovan na određeno vreme(kao što je Vaš) postaje radni odnos na neodređeno vreme, ako zaposleni nastavi da radi najmanje pet radnih dana po isteku roka za koji je zasnovan radni odnos. Vi se možete obratiti vašem poslodavcu i reći mu da znate Vaša prava i eventualno da mu zapretite da ćete se obratiti inspektoru rada, što i imate prava. Prema članu 269 istog zakona u vršenju inspekcijskog nadzora, inspektor rada je ovlašćen da rešenjem naloži poslodavcu da u određenom roku otkloni utvrđene povrede zakona, opšteg akta i ugovora o radu.
Kategorija pitanja: Radni odnos na određeno vreme | postavljeno: 12.01.2009
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.