Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Vaš poslodavac je u obavezi da Vam uplati navedene doprinose. Vi uvek možete zatražiti zaštitu svojih prava sudsklim putem i na taj način presudom obavezati poslodavca da Vam uplati doprinose.
Ukoliko ste zaposleni u jednoj firmi u principu možete osnovati preduzetničku radnju što sve zavisi od toga kojom delatnosšću bi se bavili, isto tako možete biti i osnovač firme pod napred navedenim uslovom. Ukoliko ste osnovač i ne zasnujete radni odnos porez plaćate na ostvarenu dobit, a doprinose za penziono i zdravstveno ostvarujete preko radnog odnosa. Ukoliko hoćete da tasnijujete radni odnos u preduzetničkoj radnji ili firmi tada to možete učiniti do 1/3 punog radnog vremena i uz saglasnost sadašnjeg poslodavca. U ovom slučaju na ostvarenu zaradu plaćate porez i doprinose.
Ugovor o delu ne može da se zaključi iz oblasti delatnosti poslodavca. Visina doprinosa se reguliše propisima o zdravstvenom i invalidskom osiguranju a o budžetskim finansijskim sredstvima nadzor sporovodi ministarstvo dok u pogledu finansijskih sredstava koja nisu iz budžeta sama visokoškolska ustanova preko nadležnog Saveta. Nastavna osoblja se mogu angažovati i drugim ugovorima a ne samo ugovorom o radu a što sve zavisi od predmeta i posla za koji je angažovan kao i od unutrašnjih akata kojima su ta pitanja regulisana.
Odgovor na Vaše pitanje zavisi od krivičnog dela za koje ste osuđeni kao i od Pravilnika o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta kojim se bliže uređuju uslovi za zasnivanje radnog odnosa na određenim radnim mestima. U Svakom slučaju lica osuđivana za teška krivična dela ne mogu raditi u policiji. Zakonom o državnim službenicima je predviđeno da kao državni službenik može da se zaposli punoletan državljanin Republike Srbije koji ima propisanu stručnu spremu i ispunjava ostale uslove određene zakonom, drugim propisom i pravilnikom o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u državnom organu, ako mu ranije nije prestajao radni odnos u državnom organu zbog teže povrede dužnosti iz radnog odnosa i nije osuđivan na kaznu zatvora od najmanje šest meseci. U svakom slučaju možete informaciju dobiti od kadrovskih službenika policije.
Ukoliko se Vaše pitanje odnosi na razliku u zaradi koju bi ste ostvarili za period od dana potpisivanja aneksa ugovora do danas u tom slučaju sva novčana potraživanja iz radnog odnosa zastarevaju u roku od tri godine od dana nastanka obaveze i tada se tužbom možete obratiti sudu. Ali ako se Vaše pitanje odnosi na zakonitost akta poslodavca u tom slučaju Vam je prošao rok u kojem po tom pitanju možete da se obratite tužbom sudu, ali možda po tom pitanju može da Vam pomogne inspekcija rada.
U skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti ( „Sl.glasnik RS“ 107/2005) u članu 55 određeno je da privatnu praksu može osnovati: 1) nezaposleni zdravstveni radnik sa položenim stručnim ispitom; 2) zdravstveni radnik korisnik starosne penzije, uz saglasnost komore zdravstvenih radnika.
Ako se Vaše pitanje odnosi eventualno na dopunski rad zdravstvenih radnika tada je regulisano sledeće:
zdravstveni radnik zaposlen u zdravstvenoj ustanovi i privatnoj praksi, koji radi puno radno vreme, može obavljati određene poslove zdravstvene delatnosti iz svoje struke kod svog poslodavca, odnosno kod drugog poslodavaca, van redovnog radnog vremena, zaključivanjem ugovora o dopunskom radu sa direktorom zdravstvene ustanove, odnosno osnivačem privatne prakse.
Ako se invalidski penzioner radno angažuje, prema mišljenju nadležnog ministarstva, nema zakonskog osnova da mu se automatski ukine invalidska penzija, međutim, postoji zakonska mogućnost da Fond pokrene inicijativu za ponovno preispitivanje radne sposobnosti tog invalidskog penzionera i da se u postupku pregleda pred lekarskom komisijom Fonda utvrdi njegova radna sposobnost i da mu se ukine pravo na invalidsku penziju. Zasnivanje radnog odnosa sa invalidskim penzionerom je nevažeće i automatski prestaje po sili zakona, sve dok je na snazi rešenje o utvrđivanju gubitka radne sposobnosti.
Prema propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, invalidski penzioner ne može da zasnuje radni odnos i da istovremeno nastavi da koristi pravo na invalidsku penziju, jer zasnivanjem radnog odnosa prestaju da postoje razlozi koji su doveli do sticanja prava na invalidsku penziju.
Po pitanju mogućnosti da invalidski penzioner radi na nekim poslovima van radnog odnosa, ukazujemo na mišljenje Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, prema kojem "invalidski penzioner, shodno odredbama Zakona o radu, ne može da zasnuje radni odnos, dok druge oblike rada ovaj zakon ne zabranjuje".
Prema mišljenju istog ministarstva, Sektora za penzijsko i invalidsko osiguranje, rad invalidskog penzionera na nekim poslovima van radnog odnosa (rad po ugovoru van radnog odnosa, rad u komisijama, kao sudski porotnik ili veštak i sl.), ne predstavlja zakonski osnov za automatsko gubljenje prava na invalidsku penziju, niti za pokretanje postupka za ponovno utvrđivanje invalidnosti tog invalidskog penzionera. Međutim, zakonom je data mogućnost da u određenim slučajevima i po proteku zakonom utvrđenog vremena, Organizacija penzijskog i invalidskog osiguranja može, po službenoj dužnosti, da pokrene postupak da se kod pojedinih invalidskih penzionera ponovo pristupi oceni radne sposobnosti.
Odgovor na Vaše prvo pitanje je da ne možete polagati pripravnički ispit na osnovu vremena provedenog u svojoj radnji.
Uslov za zaključivanje ovog ugovora je da je lice nezaposleno i da radi u cilju osposobljavanja za rad u struci i polaganje pripravničkog ispita. Poslodavac može da, u skladu sa programom usavršavanja, zaključi ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju sa određenim licem radi obavljanja obuke u cilju osposobljavanja za rad na određenim poslovima. Licu koje je angažovano radi stručnog osposobljavanja i usavršavanja poslodavac može isplatiti novčanu naknadu. Prema tome, ovim ugovorom se ne zasniva radni odnos, niti postoji obaveza isplate novčane naknade angažovanom licu, osim ako to nije predviđeno ugovorom. Međutim, poslodavac je dužan da u skladu sa propisima o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje plaća doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i zdravstveno osiguranje za slučaj povrede na radu i profesionalnog oboljenja.
U vezi sa Vašom radnjom možete angažovati člamove porodičnog domaćinstva ( bračni drug, deca, roditelji) koji mogu raditi u vašoj radnji i bez zasnivanja radnog odnosa ili ako imate zaposleno lice kome dajete pismeno ovlašćenje da su u svojstvu poslovođe tj. da imaju pravo da zastupaju i predstavljaju radnju i to se registruje u registru.
U Vašem slučaju najbolje je da Vašeg poslodavca zatražite potvrdu o upisanom stažu odnosno ukoliko to niste u mogućnosti obratite se nadležnoj filijali PIO fonda. U svakom slučaju potrebno je da podnesete zahtev odnosno da zatražite potvrdu o radnom stažu. Pokušajte da priložite navedeni dokument.
Iz vašeg pitanja se može utvrditi šta podrazumevate po nižim položajem, ukoliko je opis posla isti i isto zvanje. Potpisivanjem navednog aneksa Vi ste se saglasili sa sadržajem istog. Medjutim Ukazujemo Vam da i na činjenicu da u skladu sa članom 174 Zakona o radu možete biti privremeno upućeni na rad kod drugog poslodavca na odgovarajući posao ako je privremeno prestala potreba za Vašim radom, dat u zakup poslovni prostor ili zaključen ugovor o poslovnoj saradnji, dok traju razlozi za upućivanje, a najduže godinu dana.Vi možete samo uz Vaš pristanak, u napred navedenim slučajevima i u drugim slučajevima utvrđenim opštim aktom ili ugovorom o radu, da budete privremeno upućeni na rad kod drugog poslodavca i duže od godinu dana, dok traju razlozi za njegovo upućivanje. Vi sa poslodavcem kod koga ste upućeni na rad zaključujete ugovor o radu na određeno vreme.Ugovorom o radu zaposlenom se ne mogu utvrditi manja prava od prava koja je imao kod poslodavca koji ga je uputio na rad. Ukoliko je to slučaj, obratite se prvo Vašem poslodavcu, a zatim i inspekciji rada, Napominjemo i da po isteku roka na koji je ste upućeni na rad kod drugog poslodavca imate pravo da se vratite na rad kod poslodavca koji Vas je uputio.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.