Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Ako oba roditelja imaju obavezu da dezuraju 24 sati na svom radnom mestu (razlicite firme), a imaju decu predskolskog uzrasta, postoje li bilo koji zakonski mehanizmi kojim se moze izbeci situacija da oba roditelja istog dana dezuraju?
Zakonom je propisano da jedan od roditelja sa detetom do tri godine života može da radi prekovremeno, odnosno noću, samo uz svoju pisanu saglasnost, a da samohrani roditelj koji ima dete do sedam godina života ili dete koje je težak invalid može da radi prekovremeno, odnosno noću, samo uz svoju pisanu saglasnost. Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena zaposlenoj ženi…
Zakonom je propisano da jedan od roditelja sa detetom do tri godine života može da radi prekovremeno, odnosno noću, samo uz svoju pisanu saglasnost, a da samohrani roditelj koji ima dete do sedam godina života ili dete koje je težak invalid može da radi prekovremeno, odnosno noću, samo uz svoju pisanu saglasnost. Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena zaposlenoj ženi za vreme trudnoće i zaposlenom roditelju sa detetom mlađim od tri godine života ili detetom sa težim stepenom psihofizičke ometenosti - samo uz pisanu saglasnost zaposlenog.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 21.02.2011
Prekovremeni rad
dali poslodaavac moze da trazi 200radnih sati mesecno a da u ugovoru pise 160 i da ne placa prekovremeni rad
Ne može. Poslodavac je dužan da vam plati za prekovremeni rad.Međutim, prekovremeni rad ni ne može da traje duže od osam časova nedeljno, niti duže od četiri časa dnevno po zaposlenom.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 03.02.2011
Pasivno dežurstvo
Ako je radnik zasnovao radni odnos na neodredjeno vreme, na pola radnog vremena (20 casova nedeljno), a poslodavac mu je odredio pasivno dezurstvo u trajanju od sedam dana svake sedme nedelje (od 16 h do 8 h narednog dana tokom radnih dana i 24 h tokom subote i nedelje), kojim zakonom je to regulisano i da li je poslodavac prekrsio zakon u smislu broja dozvoljenih radnih sati?
Ako je radnik zasnovao radni odnos na neodredjeno vreme, na pola radnog vremena (20 casova nedeljno), a poslodavac mu je odredio pasivno dezurstvo u trajanju od sedam dana svake sedme nedelje (od 16 h do 8 h narednog dana tokom radnih dana i 24 h tokom subote i nedelje), kojim zakonom je to regulisano i da li je poslodavac prekrsio zakon u smislu broja dozvoljenih radnih sati?
Ni Zakonom o radu, ni drugim propisima nije regulisano pitanje pasivnog dežurstva. Prema našem mišljenju ukoliko je ugovorom o radu predviđeno pasivno dežurstvo, onda se to dežurstvo treba smatrati radom. Ukoliko ugovorom o radu dežurstvo nije predviđeno, ne postoji vaša obaveza da budete dostupni u navedenom periodu.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 20.12.2010
Prava radnika
Zaposlena sam vec 8 meseci u kiosku,pod uslovima od 48 sati sedmicno, nedelje su bile jedini slobodni dani u toku meseca.Plata ispod republickog minimuma, potpisala sam blanko ugovor o radu i ne posedujem popunjeni primerak.Posle 6 meseci rada sam dobila 10 povezanih dana odmora, bez potpisivanja resenja o odmoru.Osim slobodnih dana nisam odsustvovala nijednom sa posla, dolazila…
Zaposlena sam vec 8 meseci u kiosku,pod uslovima od 48 sati sedmicno, nedelje su bile jedini slobodni dani u toku meseca.Plata ispod republickog minimuma, potpisala sam blanko ugovor o radu i ne posedujem popunjeni primerak.Posle 6 meseci rada sam dobila 10 povezanih dana odmora, bez potpisivanja resenja o odmoru.Osim slobodnih dana nisam odsustvovala nijednom sa posla, dolazila sam i bolesna radila i za praznike bez nadoknade.Poslodavac je odredio da moram da radim jednu nedelju u mesecu., opet bez ikakve nadoknade bilo novcane ili u vidu slobodnog dana u toku sedmice.Problem je nastao kada sam zatrazila svoja prava, da se to nadoknadi na bilo koji nacin sto je on odbio i usmeno me obavestio o otpustanjuJos uvek nisam potpisala nikakav ugovor o prekidu radnog odnosa , a odradjujem otkazni rok od 15 dana kako mi je on nalozio. Od pre neki dan sam upoznata sa svojim pravima koja su propisana zakonom. o radu. Interesuje me da li ce podnosenje prijave inpekciji rada moci da obaveze poslodavca da mi nadoknadi razliku u visini odradjenih sati i onih propisanih zakonom i da li ce prijava biti validna ukoliko se podnese posle potpisivanja ugovora o prestanku radnog odnosa od strane poslodavca.Platu sam primala iskljucivo na ruke bez prikazivanja i potpisivanja ikakvog obracuna.Koji je najbolji nacin za dokazivanje njene visine?Molila bih Vas za sto hitnije dobijanje odgovora posto sam vec u otkaznom roku.
U svakom slučaju treba da prijavite slučaj inspekciji rada. Na osnovu rešenja inspekcije rada nećete imati pravo na isplatu naknada za prekovremeni rad, koje vam pripadaju. Takav zahtev morate da postavite u sudskom postupku. Što se tiče otkaza ugovora o radu, otkaz koji vam je dao poslodavac nije zakonit. Otkaz ugovora o radu daje se pismenim rešenjem, u kojem moraju biti navedeni…
U svakom slučaju treba da prijavite slučaj inspekciji rada. Na osnovu rešenja inspekcije rada nećete imati pravo na isplatu naknada za prekovremeni rad, koje vam pripadaju. Takav zahtev morate da postavite u sudskom postupku. Što se tiče otkaza ugovora o radu, otkaz koji vam je dao poslodavac nije zakonit. Otkaz ugovora o radu daje se pismenim rešenjem, u kojem moraju biti navedeni razlozi za otkaz ugovora o radu, sa poukom o pravnom leku. Zakonom o radu predviđen je postupak za otkaz ugovora o radu. U svakom slučaju savetujemo vas da se obratite inspekciji rada i da angažujete advokata. Sa advokatom se dogovorite da mu platite kada dobijete presudu.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 03.12.2010
Prekovremeni rad
postovani!radim u firmi na odredjeno vreme koje mi je produžavano tri puta u ukupnomradom od sedam meseci.Za to vreme sam nakupio oko 300 sati prekovremenog rada.Pitanje je:dali imam pravo da mi prodiže ugovor ,sve dok neiskoristim slobodne sate i godišnji odmor ili mogu da mi to isplate bez produženja ugovora.Molim vas da mi hitno odgovorite jer sam još pod ugovorom do 10.decembra.Hvala!
postovani!radim u firmi na odredjeno vreme koje mi je produžavano tri puta u ukupnomradom od sedam meseci.Za to vreme sam nakupio oko 300 sati prekovremenog rada.Pitanje je:dali imam pravo da mi prodiže ugovor ,sve dok neiskoristim slobodne sate i godišnji odmor ili mogu da mi to isplate bez produženja ugovora.Molim vas da mi hitno odgovorite jer sam još pod ugovorom do 10.decembra.Hvala!
Imate pravo da tražite da vam se prekovremeni rad isplati bez obzira da li će vam produžiti ugovor o radu na određeno vreme ili ne. Zaključivanje novog ugovora o radu na određeno vreme nije u vezi sa isplatom prekovremenog rada.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 25.11.2010
Prekovremeni rad
Zaposlen sam u firmi mašinske delatnosti. Ove nedelje nam je poslodavac usmeno saopštio da se od sada pa nadalje, van radnog vremena, bez obzira na doba dana, na telefonski poziv, moramo pojaviti u firmi u roku od jednog sata. Da li postoji zakonski osnov za takav zahtev?
Ne postoji. Ugovorom o radu je regulisano vaše radno vreme i vi ste dužni da u toku radnog vremena budete budete na poslu. Ukoliko poslodavac od vas traži da u neko drugo vreme budete na poslu mora postojati neka pismena odluka.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 10.09.2010
Pasivna dežurstva
Priroda posla zahteva uvodjenje pasivnog dezurstva u trajanju od 24h. Da li je to regulisano zakonom, kako se placa i kako se to vreme moze racunati u smislu ukupnih casova rada u jednom mesecu?
Ukoliko pod pasivnim dežurstvom podrazumevate to da se radnici u svako doba dana mogu pozvati iz kuće da dodju na posao, Zakonom o radu tako nešto nije regulisano. U zavisnosti od vrste posla moguće je da je nekim posebnim zakonom predviđen ovakav način rada.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 13.05.2010
Dužina radnog vremena
RADIM U PRIVATNOJ FIRMI I FOND RADNIH CASOVA MI JE 192 MESECNO SA DVA SLOBODNA DANA, STO MESECNO IZADJE OKO 10SLOB. DANA PITANJE- DA LI MOGU DA NAM NAMETNU SAT RADA DUZE DO 23H , STO HOCE OD 1 MARTA- JER NAVODNO NEMAMO DOVOLJAN BROJ RADNIH CASOVA( RADIMO OD 6 DO 22H I SUBOTOM I NEDELJOM PO SMENAMA ) NAS TROJE U JEDNOM OBJEKTU I TO DVE PRVE SMENE , DVE DRUGE PA DVA DANA SLOBODNO I TAKO U KRUG HVALA…
RADIM U PRIVATNOJ FIRMI I FOND RADNIH CASOVA MI JE 192 MESECNO SA DVA SLOBODNA DANA, STO MESECNO IZADJE OKO 10SLOB. DANA PITANJE- DA LI MOGU DA NAM NAMETNU SAT RADA DUZE DO 23H , STO HOCE OD 1 MARTA- JER NAVODNO NEMAMO DOVOLJAN BROJ RADNIH CASOVA( RADIMO OD 6 DO 22H I SUBOTOM I NEDELJOM PO SMENAMA ) NAS TROJE U JEDNOM OBJEKTU I TO DVE PRVE SMENE , DVE DRUGE PA DVA DANA SLOBODNO I TAKO U KRUG HVALA VAM PUNO JADRANKA
Zakonom je propisano da puno radno vreme iznos 40 sati nedeljno. Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena kada to zahteva priroda delatnosti, organizacija rada, bolje korišćenje sredstava rada, racionalnije korišćenje radnog vremena i izvršenje određenog posla u utvrđenim rokovima. Preraspodela radnog vremena vrši se tako da ukupno radno vreme zaposlenog u periodu…
Zakonom je propisano da puno radno vreme iznos 40 sati nedeljno. Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena kada to zahteva priroda delatnosti, organizacija rada, bolje korišćenje sredstava rada, racionalnije korišćenje radnog vremena i izvršenje određenog posla u utvrđenim rokovima. Preraspodela radnog vremena vrši se tako da ukupno radno vreme zaposlenog u periodu od šest meseci u toku kalendarske godine u proseku ne bude duže od punog radnog vremena. U slučaju preraspodele radnog vremena, radno vreme ne može da traje duže od 60 časova nedeljno.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 01.03.2010
Rad u smenama
Postovani, radim u firmi u kojoj se radi u dve smene. prva od 06 - 14 h i druga od 14 - 22 h. zanima me da li se to tretira kao smenski rad i da li je poslodavac duzam da mi uveca platu od 26 procenata? unapred hvala. zarko iz bujanovca
Tako je, shodno članu 108 Zakona o radu, zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, a za rad noću i u smenama, ako takav rad već nije vrednovan pri utvrđivanju osnovne zarade (mora se pominjati u ugovoru o radu), najmanje 26% od osnovice
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 27.02.2010
Neevidentiran prekovremeni rad
Radnik u lovstvu u Vojvodina šumama radi skoro svaki dan duže od osam sati dnevno.Utoku radne nedelje radi i 20-30 sati duže od zakonskog radnog vremena.Evidentira mu se u firmi da radi osam sati dnevno i tako biva i plaćen.Višak radnog vremena mu se nigde ne evidentira i nema nikakva prava.Često radi i subotom i nedeljom ali i to ne dozvoljavaju da se prikaže.Ako pokrene bilo kakvu žalbu dovodi u…
Radnik u lovstvu u Vojvodina šumama radi skoro svaki dan duže od osam sati dnevno.Utoku radne nedelje radi i 20-30 sati duže od zakonskog radnog vremena.Evidentira mu se u firmi da radi osam sati dnevno i tako biva i plaćen.Višak radnog vremena mu se nigde ne evidentira i nema nikakva prava.Često radi i subotom i nedeljom ali i to ne dozvoljavaju da se prikaže.Ako pokrene bilo kakvu žalbu dovodi u pitanje radno mesto.Kako postupiti u datom primeru.
Ako ne želite da se obratite nadležnoj inspekciji rada zbog straha za radno mesto niti možete da postignete dogovor sa poslodavcem o plaćanju prekovremenog rada, najjednostavnije je da prikupljate materijalne dokaze da zaista radite duže, pa da ih upotrebite kasnije, kada se okolnosti promene. Rok zastarevanja ovog prava je 3 godine.
Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 27.12.2009
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.