Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Posle 27 godina rada sam dala otkaz i uzela sam porodičnu penziju.Da li imam pravo na otpremninu?
U zavisnosti od osnova prestanka radnog odnosa zavisiće i pravo na otpremninu. Ukoliko radni odnos prestane radi penzionisanja zaposlenog, pravo na otpremninu po ovom osnovu postoji. Međutim, ukoliko ste samoinicijativno dali otkaz smatramo da pravo na otpremninu po osnovu penzionisanja nemate odn. poslodavac nema ovavezu da Vam istu isplati, osim ukoliko opštim aktom poslodavca ili ugovorom o radu…
U zavisnosti od osnova prestanka radnog odnosa zavisiće i pravo na otpremninu. Ukoliko radni odnos prestane radi penzionisanja zaposlenog, pravo na otpremninu po ovom osnovu postoji. Međutim, ukoliko ste samoinicijativno dali otkaz smatramo da pravo na otpremninu po osnovu penzionisanja nemate odn. poslodavac nema ovavezu da Vam istu isplati, osim ukoliko opštim aktom poslodavca ili ugovorom o radu nije drugačije propisano.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 27.04.2009
Prava zaposlenog u slučaju tehnološkog viška
Mom suprugu je dat nagoveštaj da će u preduzeću biti uskoro tehnološki višak, mozda već od 01.04.2009. Inače je imao radni odnos na neodređeno vreme za bravara montera ali kasnije mu je zbog potrebe posla urađen i aneks ugovora za vozača c kategorije. Ima li pravo da ako ga kao bravara proglase tehn.viškom trazi da ga zadrže kao vozača, šta dobija kao tehnološki višak?
Aneks ugovora o radu je prateći deo osnovnog ugovora o radu koji je Vaš suprug potpisao i zasnovao radni odnos. Ukoliko mu isti prestane u skladu sa prestankom potrebe za radom zaposlenog (tehnološki višak), radni odnos prestaje u potpunosti tj. odnosi se na sve poslove koje je Vaš suprug obavljao. U svakom slučaju ostvariće pravo na otpremninu za godine rada provedene kod datog poslodavca kao i pravo…
Aneks ugovora o radu je prateći deo osnovnog ugovora o radu koji je Vaš suprug potpisao i zasnovao radni odnos. Ukoliko mu isti prestane u skladu sa prestankom potrebe za radom zaposlenog (tehnološki višak), radni odnos prestaje u potpunosti tj. odnosi se na sve poslove koje je Vaš suprug obavljao. U svakom slučaju ostvariće pravo na otpremninu za godine rada provedene kod datog poslodavca kao i pravo na novčanu naknadu za nezaposlene.
Otpremnina ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 02.04.2009
Staž koji se računa prilikom isplaćivanja otpemnine u slučaju tehnološkog viška
Ako je zaposleni u preduzeću u kome je radio primio otpremninu kao tehnoloski višak, zatim se ponovo zaposlio na neodređeno vreme u drugom preduzeću i postao tehnol. višak za koji radni staž mu sadasnji poslodavac isplaćuje otpremninu?
U navedenim situacijama poslodavac otpremninu isplaćuje srazmerno stažu koji ste ostvarili u radnom odnosu kod njega kao poslodavca.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 23.03.2009
Pravo na otpremninu po prestanku radnog odnosa
U svojoj firmi sam dobio rešenje da sam tehnološki višak. Interesuje me imam li pravo na otpremninu?U firmi sam radio 1 godinu i 11 meseci a moj ukupan radni staž iznosi 5 godina i 14 dana.
Ukoliko ste bili u radnom odnosu zasnovanom na neodređeno vreme imate pravo na otpremninu u slučaju prestanka radnog odnosa po čl.179 tač. 9 Zakona o radu. Međutim, poslodavac je dužan da otpremninu isplati samo za period staža koji ste ostvarili radeći kod njega kao poslodavca. a ne za ukupan staž koji ste ostvarili .
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 23.03.2009
Otpremnina po prestanku rada u školi
Da li je moguće da radnik uzme otpremninu u jednoj školi i zaposli se u drugoj školi?
S obzirom da se otpremnina koju navodite odnosi na prestanak radnog odnosa , po prestanku istog nema zakonske prepreke da redovno konkurišete za zaposlenje u nekoj drugoj školi i da zasnujete redovan radni odnos.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 13.03.2009
Otpremnina u slučaju penzionisanja
Radnik je podneo zahtev za raskid radnog odnosa jer će dana 01.03 2009 godine ispuniti uslov za penziju-40 godina staža.Poslodavac je prihvatio zahtev i doneo rešenje o prestanku radnog odnosa po osnovu otkaza od strane radnika sa datumom prestanka radnog odnosa 01.03 2009 godine.Da li je poslodavac u obavezi da isplati otpremninu prilikom penzionisanja jer radnik još nije dobio rešenje Fonda i ne…
Radnik je podneo zahtev za raskid radnog odnosa jer će dana 01.03 2009 godine ispuniti uslov za penziju-40 godina staža.Poslodavac je prihvatio zahtev i doneo rešenje o prestanku radnog odnosa po osnovu otkaza od strane radnika sa datumom prestanka radnog odnosa 01.03 2009 godine.Da li je poslodavac u obavezi da isplati otpremninu prilikom penzionisanja jer radnik još nije dobio rešenje Fonda i ne zna se da li će to biti sa tim datumom. Ako postoji obaveza poslodavca kada se otpremnina isplaćuje?
Ukoliko je kao osnov prestanka radnog odnosa konstatovano ispunjenje uslova zaposlenog za penzionisanje poslodavac je dužan da zaposlenom isplati otpremninu radi penzionisanja, i bez obzira na rešenje o penzionisanju koje još nije doneto, isplatu je poslodavac dužan da izvrši najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 03.03.2009
Tužba firme i uzimanje socijalnog programa.
Radio sam u fabrici i pre dve godine sam uzeo socijalni program. Da bi uzeo program morao sam da se odreknem svih obaveza koje snosi fabrika prema meni računajući i zaostale zarade a za koje sam ja prethodno podneo tužbu sudu. Pošto fabrika kreće u stečajni postupak moj advokat od mene traži da platim sve troškove suđenja kao i nagradu za njegov rad preteći tužbom iako ja nisam nisša od dugovanja…
Radio sam u fabrici i pre dve godine sam uzeo socijalni program. Da bi uzeo program morao sam da se odreknem svih obaveza koje snosi fabrika prema meni računajući i zaostale zarade a za koje sam ja prethodno podneo tužbu sudu. Pošto fabrika kreće u stečajni postupak moj advokat od mene traži da platim sve troškove suđenja kao i nagradu za njegov rad preteći tužbom iako ja nisam nisša od dugovanja dobio. Tužbu sam podneo 2002. godine a socijalni prugram sam dobio januara 2007.godine. Može li advokat da naplati sve kao da smo u potpunosti dobili proces?
Advokat ima pravo da Vam naplati troškove suda i nagradu za njegovo angažovanje bez obzira što niste dobili ništa od dugovanja. Kada ste uzimali socijalni program, Vi ste potpisali dokument u kome se navodi da se odričete zaostalih zarada, što znači da sama tužba više nema pravnog osnova.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 02.03.2009
Kako do otkaza i ostvarenja socijalne pomoći
Ja sam iz unutrašnjosti i radim u Beogradu na neodređeno vreme. U zadnje vreme ne primamo platu, te je moj dalji boravak neizdrživ. Opravdano…
Ja sam iz unutrašnjosti i radim u Beogradu na neodređeno vreme. U zadnje vreme ne primamo platu, te je moj dalji boravak neizdrživ. Opravdano sam tražio da me proglase tehnološkim viškom, dele radnicima u proizvodnji neke akontacije za razliku od nas. Oni to ne žele, jer ne mogu da zaposle nekog drugog na mom radnom mestu u narednih godinu dana, a da mi daju otkaz neće, jednostavno me ne plaćaju. Najviše što mi nude je sporazumni raskid ugovora. Kako da ostvarim pravo na socijalnu pomoć, imam 11 godina staža?
Samo u slučaju da potpišete sporazumni raskid ugovora na inicijativu poslodavca, imali biste pravo na naknadu u trajanju od 6 meseci shodno članu 115. Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti. Novčana naknada utvrđuje se u visini od 60% osnovice iz člana 111. ovog zakona za prva tri meseca korišćenja…
Samo u slučaju da potpišete sporazumni raskid ugovora na inicijativu poslodavca, imali biste pravo na naknadu u trajanju od 6 meseci shodno članu 115. Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti. Novčana naknada utvrđuje se u visini od 60% osnovice iz člana 111. ovog zakona za prva tri meseca korišćenja prava na novčanu naknadu. Za preostala tri meseca (na koliko Vi imate pravo) primali biste novčanu naknadu u visini od 50% osnovice.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 26.02.2009
Visina otpremnine
Radni odnos mi je prestao 01.06.2006.godine po cl. 179. tačka 9. Po odluci Upravnog odbora otpremnina koja treba da mi se isplati je prosečna NETO zarada po godini radnog staža obračunata za zadnja tri meseca koji predhode mesecu otkaza. Prilikom obračuna otpremnine poslodavac je kao Neto zaradu uračunao samo osnovnu zaradu uvećanu za minuli staž a bez dodataka za regres i topli obrok iako i ti dodaci…
Radni odnos mi je prestao 01.06.2006.godine po cl. 179. tačka 9. Po odluci Upravnog odbora otpremnina koja treba da mi se isplati je prosečna NETO zarada po godini radnog staža obračunata za zadnja tri meseca koji predhode mesecu otkaza. Prilikom obračuna otpremnine poslodavac je kao Neto zaradu uračunao samo osnovnu zaradu uvećanu za minuli staž a bez dodataka za regres i topli obrok iako i ti dodaci čine neto zaradu. Više puta sam se pismeno obraćao poslodavcu da mi se isplati razlika za manje obračunatu neto zaradu ali ni do danas mi ta razlika nije isplaćena. Da li imam pravo na tu razliku i kako to da ostvarim?
Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina iz stava 1. ovog člana (158) ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade…
Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina iz stava 1. ovog člana (158) ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu. Zaradom u smislu člana 158. ovog zakona smatra se prosečna mesečna zarada zaposlenog isplaćena za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kojem se isplaćuje otpremnina. Imate pravo na tu razliku, obratite se poslodavcu i recite mu da ce te angažovati advokata, ili pozvati inspekciju obzirom da ne reaguju na Vaša pismena obaveštenja.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 06.02.2009
Prestanak radnog odnosa zbog sticanja uslova za penzionisanje
Radimu Vojsci Srbije kao civilno lice. Imam 55 godina života i 41 godinu beneficiranog staža ( beneficirani staž, 12 meseci/15 meseci). Zakon o Vojsci Srbije čl.132 glasi: Civilnom licu na službi u Vojsci Srbije radni odnos može prestati po potrebi službe ako je ispunilo uslove za penziju, propisane zakonom kojim se uređuje penzijsko i invalidsko osiguranje. Prema zakonu o radu čl.175 zaposleni, kad…
Radimu Vojsci Srbije kao civilno lice. Imam 55 godina života i 41 godinu beneficiranog staža ( beneficirani staž, 12 meseci/15 meseci). Zakon o Vojsci Srbije čl.132 glasi: Civilnom licu na službi u Vojsci Srbije radni odnos može prestati po potrebi službe ako je ispunilo uslove za penziju, propisane zakonom kojim se uređuje penzijsko i invalidsko osiguranje. Prema zakonu o radu čl.175 zaposleni, kad ispuni propisane uslove za sticanje prava na starosnu penziju, može na svoj zahtev da ide u penziju, a ne mora. Zbog toga što je ispunio jedan od uslova za penziju propisanog Zakonom, poslodavac ne može da mu otkaže radni odnos ako to zaposleni ne želi. Zato pitam koji član zakona je stariji i merodavniji: -član 132 zakona o Vojsci Srbije ili -član 175 zakona o radu A suština je u sledećem: - interesuje me da li mogu da me proglase tehnološkim viškom i pošalju u penziju jer sam ispunio jedan od uslova za sticanje penzija prema zakonu PIO (40 godina staža i 55 godina života) bez otpremnine ili - imam pravo na otpremninu kao tehnološki višak u visini 12 bruto plata prema zakonu o vojsci Srbije (čl. 130 ).
Smataramo da Vam radni odnos može prestati jer ste stekli uslov za penzionisanje, te da u ovom slučaju nema mesta tezi prestanka radnog odnosa u smislu "tehnološkog viška".
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 14.01.2009
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.