Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
U firmi u kojoj sam radila 23 god i 1mesec (od ukupno 27god staža) proglašena sam tehnološkim viškom .Poslodavac me je poslao na prinudni odmor u trajanju od 45 dana, potom mi je stiglo rešenje za drugi deo godišnjeg odmora za ovu godinu. Trenutno sa nalazim na korišćenju slobodnih dana, zaključno sa 12.12.2008. Poslodavac me primorava da potpišem rešenje o prekidu radnog odnosa i proglašenju za tehnološki…
U firmi u kojoj sam radila 23 god i 1mesec (od ukupno 27god staža) proglašena sam tehnološkim viškom .Poslodavac me je poslao na prinudni odmor u trajanju od 45 dana, potom mi je stiglo rešenje za drugi deo godišnjeg odmora za ovu godinu. Trenutno sa nalazim na korišćenju slobodnih dana, zaključno sa 12.12.2008. Poslodavac me primorava da potpišem rešenje o prekidu radnog odnosa i proglašenju za tehnološki višak (pre isteka vremena provedenom na slobodnim danima), iako mi duguje četiri cele plate iz 2005 god, drugi deo plata (za sve mesece) za 2006 i 2007god, nagradu za 15 i 20 god staža provednog u tom preduzeću, koja je regulisana ugovorom o radu koji imam potpisan sa poslodavcem. Plata u 2006,2007 i 2008 god mi je smanjena na minimalac na osnovu odluka poslodavca, (jer nije bilo posla, naprotiv, radili smo na vrlo značajnim i vrednim objektima). Odluke su pisane i zavođene retroaktivno .Za prvih osam meseci u 2007god nisam dobila platni spisak (kao ni ostali radnici), topli obrok, regres, cak i minuli rad mi nije redovno isplaćivan, tek na moje reagovanje je sledećeg meseca uračunavano u platu za taj mesec. Smanjenje plata se nije odnosilo na sve zaposlene, ako se i zvanično prikazivalo, pojedinim radnicima je razlika nadoknađivana kesom (meni nije, jer što ja radim i šta ce mi plata kad moj muž ima firmu, ceste su reči mog poslodavca). Napominjem da nijedan Aneks ugovora o smanjenju plata nemam i da je jedini validan dokument Ugovor o radu u kojem je precizirana cena rada a koju moj poslodavac nije poštovao. Prilikom našeg poslednjeg razgovora (danas) rekao je da ce mi isplatiti ostatke tih smanjenih plata i otpremninu. Na moju primedbu da očekujem isplatu svih plata od 2005 god do danas, iskljucivo obračunatih po ceni rada koja je precizirana u ugovoru o radu (jer drugi dokument nemam) a samim tim i otpremninu shodno punim platama, njegov odgovor je bio "sto se ti sad buniš kad se do sad niko nije bunio". Dvojica mojih kolega je otislo, takođe sa tim umanjenim platama i umanjenom otpremninom, nemajući snage ni volje da se raspravljaju sa njim. Danas mi je javljeno da mi je rešenje o prekidu radnog odnosa poslato poštom iako sam ja danas bila kod posladavca na razgovoru, koji je protekao vrlo civilizovano. Napominjem da je moj poslodavac uvek bio zadovoljan mojim radom, nikada nije imao neke bitne zamerke i to sam naglašava ali zbog smanjenja obima posla mora da me otpusti. Bila sam opširna, nemojte zameriti, nalazim se u totalnom haosu. Ne znam sta mi sad valja činiti. Kako i na koji način da zaštitim svoje interese? Da li je poslodavac duzan da mi isplati plate po ugovoru o radu i otpremninu shodno njima? Da li je svako umanjenje plata podrazumevalo aneks ugovora? Da li je smanjenje plata bilo protiv zakonito? Da li postoji osnova za tužbu i kolike su mi šanse da svoja prava dobijem na sudu? O klasičnom mobingu, kojem sam bila godinama izložena, na koji sam poslodavcu ukazivala nekoliko puta, nisam pisala jer sam bila dovoljno opširna.
Pitanje Vam je preopširno i zahteva pravnu analizu. Stoga Vam predlažem da angažujete advokata. Prema članu 158. Zakona o radu poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina iz stava 1. ovog…
Pitanje Vam je preopširno i zahteva pravnu analizu. Stoga Vam predlažem da angažujete advokata. Prema članu 158. Zakona o radu poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina iz stava 1. ovog člana ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu Nemojte pristajati na otpremninu koja je niža od one koja je propisana opštim aktom i ugovorom o radu.Takođe zahtevajte od poslodavca da Vam isplati sve neisplaćene plate. Usuprotnom se obratite tužbom nadležnom sudu.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 12.01.2009
Sporazumnim raskidom radnog odnosa do naknade od NSZ
Da li sa rešenjem o sporazumnom prestanku radnog odnosa na inicijativu poslodavca mogu da ostvarim pravo na novčanu nadoknadu za nezaposlene, ili moram biti otpušten kao tehnološki višak? Imam 56 godina i 30 godina radnog staža, na koliko meseci novčane nadoknade bih imao pravo, šta je sve od dokumentacije potrebno da bih podneo zahtev i koji je rok za koji moram to da učinim?
Možete da koristite naknadu kod NSZ jer u sporazumnom raskidu stoji da je zaključen na inicijativu poslodavca. Prema članu 110. Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti novčana naknada pripada nezaposlenom od prvog dana od dana prestanka osiguranja, ako se prijavi i podnese zahtev Nacionalnoj službi u roku…
Možete da koristite naknadu kod NSZ jer u sporazumnom raskidu stoji da je zaključen na inicijativu poslodavca. Prema članu 110. Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti novčana naknada pripada nezaposlenom od prvog dana od dana prestanka osiguranja, ako se prijavi i podnese zahtev Nacionalnoj službi u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka osiguranja. Nezaposlenom koji podnese zahtev Nacionalnoj službi po isteku 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka osiguranja, novčana naknada pripada samo za preostalo vreme prema utvrđenoj dužini trajanja prava na novčanu naknadu. Pravo na novčanu naknadu nema nezaposleni koji podnese zahtev po isteku vremena za koje mu pravo na novčanu naknadu pripada, u skladu sa ovim zakonom. Prema članu. 115 stav 6. istog zakona novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom: 24 meseca ako je osiguranik stariji od 55 godina i ima staž osiguranja duži od 25 godina.Za potrebnu dokumentaciju se obratite kod same NSZ.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 12.01.2009
Pravo na otpremninu
Dobili smo otkaz kao tehnološki višak. U ugovoru o radu piše da je poslodavac dužan da ispalti određenu otpremninu za svaku godinu provedenu kod Poslodavca koji je jedna od ugovornih strana. U zakonu o radu u članu 158 to ne pise tj. nema naglašavanja koji je poslodavac u pitanju već se otpremnina isplaćuje za godine provedene u radnom odnosu. Da li imamo pravo na otpremninu?
Pravo na otpremninu imate, ali samo za onaj period koji ste proveli u radnom odnosu kod poslodavca koji Vam otpremninu isplaćuje.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 12.01.2009
Pravo na novčanu naknadu za nezaposlene
Koja su moja prava odlaskom na biro prilikom isteka ugovora o radu na određ.vreme a imam 5 god.neprekidnog radnog staža?Mislim na novčanu nadoknadu socijalnog?
Novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom: tri meseca, ako osiguranik ima staž osiguranja od jedne do pet godina; šest meseci, ako osiguranik ima staž osiguranja duži od pet do 15 godina.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 12.01.2009
Pravo na novčanu naknadu za nezaposlene
Prekida mi se radni odnos kao teh.višak? Koja prava na naknadu od socijalnog imam sa 3 god. neprekidnog radnog staža?
Shodno čl.115 Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti imate pravo na novčanu naknadu za nezaposlene u trajanju od tri meseca.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 12.01.2009
Otpremnina radi penzionisanja
Sa 33 godine i 10 meseci radnog staža dobila sam otkaz kao tehnološki višak. Primila sam novčanu naknadu 12 bruto plate od radne organizacije. Sada sam na na nacionalnoj službi za zapošljavanje i primam nadoknadu. 15.januara 2oo9. godine stičem pravo na penziju sa 35. godina radnog staža. Da li imam pravo na otpremninu za odlazak u penziju u visini od 3 prosečne zarade u Republici?
Pravo na otpremninu u slučaju penzionisanja stiču zaposlena lica po osnovu radnog odnosa. S obzirom da niste u radnom odnosu, ovo pravo nemate.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 19.12.2008
Pravo na otpremninu u slučaju penzionisanja
Nakon smrti svoje supruge stekao sam pravo na porodičnu penziju,imam 33god. radnog staža ,da li imam pravo na otpremninu u firmi u kojoj sam zaposlen svih 33 god.? Oni kažu da nemam.
Niste naveli, ali pretpostavljamo da se radi o odpremnini radi penzionisanja. Zakonom o radu je propisano da je poslodavac je dužan da isplati, u skladu sa opštim aktom zaposlenom otpremninu pri odlasku u penziju, najmanje u visini tri prosečne zarade. Smatramo da porodična penzija na koju ste ostvarili pravo ne utiče na ovo pravo iz radnog odnosa i da imate pravo na otpremninu.…
Niste naveli, ali pretpostavljamo da se radi o odpremnini radi penzionisanja. Zakonom o radu je propisano da je poslodavac je dužan da isplati, u skladu sa opštim aktom zaposlenom otpremninu pri odlasku u penziju, najmanje u visini tri prosečne zarade. Smatramo da porodična penzija na koju ste ostvarili pravo ne utiče na ovo pravo iz radnog odnosa i da imate pravo na otpremninu.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 19.12.2008
Obaveza poslodavca da isplati otpremninu
Posle 10 godina rada u privatnoj firmi, dobila sam otkaz, kao tehnološki višak, bez moje saglasnosti sa tim.Zanima me da li imam pravo na otpremninu, i koliki je to iznos? I šta preduzimam ukoliko se poslodavac ne slaže sa isplatom otpremnine?
U slučaju prestanka radnog odnosa u skladu sa čl.179 tač.9 Zakona o radu, kao što je u Vašem slučaju, poslodavac je dužan da isplati otpremninu zaposlenom.Član 158 istog zakona glasi: Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina iz stava 1.…
U slučaju prestanka radnog odnosa u skladu sa čl.179 tač.9 Zakona o radu, kao što je u Vašem slučaju, poslodavac je dužan da isplati otpremninu zaposlenom.Član 158 istog zakona glasi: Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina iz stava 1. ovog člana ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu. Zaradom u smislu člana 158. ovog zakona smatra se prosečna mesečna zarada zaposlenog isplaćena za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kojem se isplaćuje otpremnina.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 19.12.2008
Visina otpremnine
Dana 01.06.2006.godine dobio sam otkaz ugovora o radu na osnovu člana 179. tačka 9. Zakona o radu.Otpremnina mi je isplaćena po odluci Upravnog odbora u visini neto-zarade po godini radnog staža obračunate u mesecu koji predhodi mesecu otkaza.U obračun moje neto-zarade poslodavac je uključio osnovnu zaradu uvećanu za minuli staž , a bez dodataka na zaradu (topli obrok,regres).Da li imam pravo na korekciju…
Dana 01.06.2006.godine dobio sam otkaz ugovora o radu na osnovu člana 179. tačka 9. Zakona o radu.Otpremnina mi je isplaćena po odluci Upravnog odbora u visini neto-zarade po godini radnog staža obračunate u mesecu koji predhodi mesecu otkaza.U obračun moje neto-zarade poslodavac je uključio osnovnu zaradu uvećanu za minuli staž , a bez dodataka na zaradu (topli obrok,regres).Da li imam pravo na korekciju iznosa otpremnine i kako da ostvarim to pravo obzirom da novčana potrazivanja iz radnog odnosa ne zastarevaju u roku od tri godine ?
Član 158 Zakona o radu propisuje da je poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu.Otpremnina iz stava 1. ovog člana ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu…
Član 158 Zakona o radu propisuje da je poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu.Otpremnina iz stava 1. ovog člana ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu. Zaradom u smislu člana 158. ovog zakona smatra se prosečna mesečna zarada zaposlenog isplaćena za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kojem se isplaćuje otpremnina.S obzirom na navedeno, svoja prava na isplatu razlike u smislu otpremnine možete potraživati sudskim putem, pogotovo što je osnovica za isplatu otpremnine bila drugačija od zakonom propisane.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 19.12.2008
Pravo naslednika preminulog zaposlenog na otpremninu
Otac mi je u maju potpisao za otpremninu a u junu je umro..poslodavac mu je stalno govorio da će biti isplaćeno samo da se završe proceduralna pitanja. Zanima me da li mi kao deca imamo prava na tu otpremninu koja je bila potpisana od strane oca, kao njegovi naslednici?
Ukoliko je Vaš otac potpisao Rešenje o isplati otpremnine, a potom preminuo imate pravo na otpremninu.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 11.12.2008
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.