Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Da li ugovor o radu na neodredjeno vreme moze biti zamenjen ugovorom na odredjeno sa licem koje je prvobitno dobilo ugovor na neodredjeno? Da li je tako nesto zakonsko prihvatljivo/ moguce?
Zakon ne zabranjuje zaključivanje aneksa ugovora kojim bi se radni odnos na neodređeno vreme promenio u radni odnos na određeno vreme. Međutim, zaposleni nije dužan da takav aneks prihvati.
Intesresuje me kako ostvarujem pravo na otpremninu i da li je poslodavac duzan da mi isplati istu? U firmi radim od 2008.,vratila se sa porodiljskog i naravno ceka me otkaz. Da li imam prava na nadoknadu od strane poslodavca ili biroa ukoliko me proglasi tehnoloskim viskom? Hvala
U slučaju otkaza zbog tehnološkog viška imate pravo na otpremninu. Visina otpremnine utvrđuje se opštim aktom ili ugovorom o radu, s tim što ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu kod poslodavca kod koga ostvarujete pravo na otpremninu. Pored prava na otpremninu u slučaju otkaza zbog tehnološkog viška…
Postovani, Ja sam dao otkaz u firmi u kojoj sam radio 5 godina i posto je tamo praksa da se ide na kolektivni godisnji leti-3 nedelje i zimi-1 nedelju, u sred letnjeg kol. godisnjeg meni se desi prilika za drugi posao i ja njima dostavim napismeno da prekidam radni odnos sa datumom dve nedelje pre kraja godisnjeg s tim da je meni ostalo jos nedelju dana i zimskog godisnjeg.…
Zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svakhi mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj mu prestaje radni odnos. U slučaju prestanka radnog odnosa, poslodavac je dužan da zaposlenom koji nije iskoristio godišnji odmor u celini ili delimično, isplati novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora, u visini…
Postovani,ukoliko pripravnicki odradim u sudu 2 godine,da li mogu nakon toga da postanem advokat i budem upisan u advokatsku komoru,ili mi za advokata treba pripravnicki bas odradjen kod advokata,
Da biste se upisali u imenik advokata morate imati položen pravosudni ispit. Nebitno je da li ste bili pripravnik u sudu, kod advokata ili u nekoj firmi ili državnom organu. Jedina razlika je u tome što kao advokatski pripravnik plaćate daleko manji iznos prilikom upisa u imenik advokata.
Da li poslodavac ima pravo da me diskriminise, odnosno da mi kao otezavajucu okolnost, prilikom davanja ugovora na neodredjeno, u odnosu na druge zaposlene istog ranga i iste strucne spreme, uzme to sto se nezavisno od posla, dakle u moje slobodno vreme usavrsavam? Pri tome, poslodavcu ne bi trebao stepen strucne spreme koji bih ja dobio usavrsavanjem. Koja su moja…
Poslodavac zbog navedenog ne bi smeo da vas diskriminiše. Zakonom je propisano da je zabranjena neposredna i posredna diskriminacija zaposlenih, s obzirom na pol, rođenje, jezik, rasu, boju kože, starost, trudnoću, zdravstveno stanje, odnosno invalidnost, nacionalnu pripadnost, veroispovest, bračni status, porodične obaveze, seksualno opredeljenje, političko ili…
Radila sam kao spremačica u jednoj firmi, pa sam dobila otkaz kao tehnološki višak, zbog ekonomskih promena u preduzeću. Nakon toga firma je angažovala jednu agenciju koja između ostalog obavlja i poslove koje sam ja radila, doduše povoljnije nego što je bila moja plata. Da li je otkaz zakonit?
Poslodavac nije prekršio odredbe Zakona o radu. Članom 182 Zakona o radu propisano je da u slučaju otkaza zbog tehnološkog viška, poslodavac ne može na istim poslovima da zaposli drugo lice u roku od tri meseca od dana prestanka radnog odnosa. Ako pre isteka navedenog roka nastane potreba za obavljanjem istih poslova, prednost za zaključivanje ugovora o radu ima zaposleni…
Ugovor o delu Poštovani, Imam potpisan Ugovor o delu na 6 meseci. Nigde ne stoji klauzula vezana za otkazni rok. Meni se ukazala šansa za stalni posao u struci, pa me zanima da li postoji neko pravilo u vezi ranijeg otkazivanja Ugovora o delu, bez snošenja posledica. Hvala
Ugovor o delu se zaključuje radi obavljanja poslova koji su van delatnosti poslodavca, a koji imaju za predmet samostalnu izradu ili opravku određene stvari, samostalno izvršenje određenog fizičkog ili intelektualnog posla. Ukoliko naručilac posla ne bi trpeo nikakvu štetu mogli biste raskinuti ugovor. U suprotnom dužni ste da naručiocu naknadite štetu.
Postovani, zanima me da li je diskriminacija, ukoliko Vam kao razlog za ne dobijanje posla, navedu to, sto ste rodom iz Beograda. Uz to, dodaju da je posao dobila devojka iz Loznice, jer poslodavac, smatra, da ljudi iz unutrasnjosti, citiram "grabe, i otimaju, ne znaju da kazu ne" te zato smatra da su bolji radnici. Hvala unapred na odgovoru.
Zakonom o radu propisano je da je zabranjena neposredna i posredna diskriminacija lica koja traže zaposlenje, kao i zaposlenih, s obzirom na pol, rođenje, jezik, rasu, boju kože, starost, trudnoću, zdravstveno stanje, odnosno invalidnost, nacionalnu pripadnost, veroispovest, bračni status, porodične obaveze, seksualno opredeljenje, političko ili drugo uverenje,…
Poštovani, deo godišnjeg odmora za 2014. u trajanju od 2 nedelje (10 radnih dana) iskoristio sam u Julu mesecu. Sada uzimam goidšnji odmor od 31.12.2014 do 5.1.2015. nakon čega mi ostaje još 11 dana godišnjeg iz 2014. koje moram da iskoristim do kraja Jula meseca 2015. da li tih 11 dana moram iskoristiti odjednom ili mogu u delovima?
Zakonom je propisano da zaposleni ima pravo da godišnji odmor koristi u dva dela, osim ako se sa poslodavcem sporazume da godišnji odmor koristi u više delova. Dakle, dozvoljeno je da koristite godišnji odmor u više delova, ali je za to potrebno da se poslodavac složi.
Postovanje,molim vas da mi kazete da li presudom o ponistenju resenja tj aneks ugovora sa kojim sam prebacen na nize radno mesto bi trebalo da mi isplate razliku za taj period koji sam radio na nize radno mesto tj mnogo manju zaradu i da su mi sa dobijanjem te presude proglasili tehnoloskim viskom da li je to bilo protivzakonito ,hvala.
Ukoliko je presudom poništen aneks ugovora o radu poslodavac bi trebao da vam isplati razliku zarada koje ste primali i koje ste trebali da primate. U slučaju da poslodavac to ne učini dobrovoljno morate pokrenuti novi sudski postupak kojim ćete tražiti isplatu razlika zarada. Poslodavac ne bi smeo da vas proglasi tehnološkim viškom zbog toga što ste vodili sudski spor…
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email [email protected].