Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Poptovani, Da li možete da nam razjasnite šta je prekovremeni rad, a šta preraspodela radnog vremena? U Vašim odgovorima u vezi sa tim javljaju se određene kontradiktornosti, gde na jednom mestu kažete da je poslodavac u obavezi da plati svaki sat prekovremenig rada, osim kada se radi o preraspodeli, a na drugom mestu kažete da se prekovremeni sati/dani nikako ne mogu zameniti slobodnim danima.…
Poštovani,
Prekovremeni rad je rad duži od punog radnog vremena. Na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran. Prekovremeni rad ne može da traje duže od osam časova…
Poštovani, Radim kao zavarivač, puno radno vreme, ponedeljak-petak, 7h-15h, po ugovoru. Tako je bar do skoro bilo. U poslednje vreme postoji pritisak da se radi i subotom. Da li imam pravo da odbijem rad vikendom ili moram raditi svaku subotu? Oni to karakterišu kao prekovremeno. Inače, to je posao sa povećanim rizikom, ali tu stavku nisu precizirali u ugovoru. Hvala unapred.
Poštovani,
Na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran. To bi značilo da ste u obavezi da radite prekovremeno ukoliko je prekovremeni rad u skladu sa zakonom. Ukoliko dobijete…
Poštovani, da li negde u zakonu odredba kojom se u radno vreme priznaje vreme provedeno za dolazak i odlazak sa radnog mesta ? Pročitala sam da se u slučaju povrede zadobijene pri povratku sa posla, to računa kao povreda na radu pa me interesuje da li je negde u zakonu ili podzakonskim aktima (i ako ima tačno gde) tačno definisano da se vreme potrebno za dolazak na i odlazak sa radnog mesta može…
Poštovani,
Radno vreme je vremenski period u kome je zaposleni dužan, odnosno raspoloživ da obavlja poslove prema nalozima poslodavca, na mestu gde se poslovi obavljaju, u skladu sa zakonom. Vreme koje zaposleni provede na putu do posla ne smatra se radnim vremenom. Međutim, ukoliko se povredite na putu do posla to će se smatrati povredom…
Поштовани, Молим вас за одговор на два питања у вези са прерасподелом радног времена: 1) да ли послодавац може да започне прерасподелу у једној календарској години, а да је заврши у наредној (под условом да не прелази максималних 9 месеци трајања)? 2) да ли је послодавац дужан да приликом доношења одлуке о прерасподели, запосленима да на увид и план те прерасподеле тј. обавести их унапред када…
Poštovani,
Prema Zakonu o radu, preraspodela radnog vremena vrši se tako da ukupno radno vreme zaposlenog u periodu od šest meseci u toku kalendarske godine u proseku ne bude duže od ugovorenog radnog vremena zaposlenog. Kolektivnim ugovorom može da se utvrdi da se preraspodela radnog vremena ne vezuje za kalendarsku godinu, odnosno da može trajati i duže od…
Poštovani, po Zakonu o radu zaposleni ima pravo u slučaju rada na dan državnog praznika uvećanje od minimum 110%. To bi trebalo da znači da bi tog dana ostvario duplu dnevnicu i još 10%. U praksi to nije tako jer je jedna dnevnica za rad na dan državnog praznika već uračunata u redovnu osnovnu zaradu. S druge strane rad subotom, nakon ostvarenih 40 radnih sati sedmično, se kao privremeni rad po…
Poštovani,
Zakonom je propisano da u osnovnu zaradu može da bude ukalkulisan noćni rad, a rad na dan državnih praznika ne može da bude vrednovan kroz osnovnu zaradu. Prema tome, poslodavac je dužan da za svaki rad na dan državnog praznika plati uvećanu zaradu i to uvećanje mora da bude najmanje 110 % od osnovice. Osnovicu za obračun…
Poštovani, zaposlen sam u jednoj kompaniji kao osoba sa invaliditetom, preko Nacionalne službe. U ugovoru stoji da je moje radno vreme 40 sati nedeljno, 1. i 2. smena, ali da poslodavac može, ako posao zahteva, da to radno vreme promeni. Radi se o tome da sam do sada radio SVAKE subote, da su sve radne subote najavljivane u petak uveče i da se od početka ove godine više ne plaćaju, već se vrši…
Poštovani,
Zaposleni ne može da radi prekovremeno ako bi, po nalazu nadležnog zdravstvenog organa, takav rad mogao da pogorša njegovo zdravstveno stanje. Prema Zakonu o radu, poslodavac je dužan da obavesti zaposlene o rasporedu i promeni rasporeda radnog vremena najmanje pet dana unapred, osim u slučaju uvođenja prekovremenog rada. Izuzetno poslodavac…
Poštovani , Molim informaciju da li poslodavac ima pravo da me zove na službeni telefon i traži informacije dok sam na bolovanju ? Da li poslodavac može da traži od mene da mu dostavim informacije vezena za posao pismenim putem ? Sto bi značilo dok sam na bolovanju da ipak radim jer odgovaram na pozove i e mail .
Poštiovani,
Zakonom o radu predviđeno je da poslodavac ugovorom o radu sa zaposlenim dogovara radno vreme. Prema Zakonu o radu, puno radno vreme je 40 časova nedeljno. Radno vreme je period u kome je zaposleni dužan da obavlja svoje radne zadatke a van radnog vremena to nije dužan. Zakon o radu predviđa mogućnost tzv. pripravnosti.…
Da li vreme provedeno na periodičnom lekarskom pregledu spada u radno vreme?
Poštovani,
Prema Zakonu o radu, radno vreme je vremenski period u kome je zaposleni dužan, odnosno raspoloživ da obavlja poslove prema nalozima poslodavca, na mestu gde se poslovi obavljaju, u skladu sa zakonom. Dakle, lekarski pregled ne spada u radno vreme zaposlenog.
Postovani, da li je “dozvoljeno” da radnik stalno radi samo medjusmenu?
Poštovani,
U navedenom slučaju smatramo da zaposleni može da radi samo u međusmeni. Zakon o radu predviđa ograničenje vezano za noćni rad. U skladu sa tim, zaposlenom koji radi noću najmanje tri časa svakog radnog dana ili trećinu punog radnog vremena u toku jedne radne nedelje poslodavac je dužan da obezbedi obavljanje poslova u toku dana ako bi, po mišljenju…
Poštovani, Radim po smenama, 2-2-2 i 2 slobodna dana. Poslodavac nam je nametnuo da u februaru imamo dve puta po tri noćne smene za redom bez dva dana odmora između treće i prve smene već samo sa jednim danom odmora. Da li je to zakonski?
Poštovani,
Prema Zakonu o radu poslodavac je dužan da zaposlenom obezbedi dnevni i nedeljni odmor. Dakle, zaposleni ima pravo na odmor u trajanju od najmanje 12 časova neprekidno u okviru 24 časa, ako ovim zakonom nije drukčije određeno. Zaposleni ima pravo na nedeljni odmor u trajanju od najmanje 24 časa neprekidno kojem se dodaje vreme dnevnog odmora, ako…
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.