Pravnik odgovara

Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.

Najnovija pitanja

Prednost pri zapošljavanju

Postovani, da li postoji neki clan Zakona, koji regulise to da ako ste dugo radili na nekom radnom mestu (na odredjeno vreme) imate prednost nad nekim ko prvi put tu konkurise?

Zakonom nije predviđeno da lice koje je dugo radilo na određenom radnom mestu po osnovu ugovora o radu na određeno vreme ima prednost na konkursu, u odnosu na lice koje prvi put konkuriše.

Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 10.06.2013

Otkaz pre isteka ugovora o radu na određeno vreme

Postovani, u ugovoru o radu pise da je zakljucen na period "do godinu danu", ne "od godinu dana". Da li poslodavac moze otkazati ugovor posle npr. 7 ili 8 meseci pozivajuci se na to da pise "do godinu dana", a inace ne postoji nijedan drugi razlog za otkaz?

Ukoliko je ugovorom o radu na određeno vreme predviđeno da se zaključuje na period do godinu dana, poslodavac može u svakom trenutku da vam otkaže ugovor o radu na određeno vreme, kada prestane potreba za vašim radom. 

Kategorija pitanja: Radni odnos na određeno vreme | postavljeno: 10.06.2013

Otkaz od strane poslodavca u državnoj firmi

da li mogu dobiti otkaz ako potpisem ugovor u drzavnoj firmi za stalno ??

Možete dobiti otkaz i u državnoj firmi i ako imate ugovor o radu na neodređeno. Otkaz možete dobiti ukoliko učinite povredu radne obaveze, ukoliko ne poštujete disciplinu, ukoliko je vaše ponašanje takvo da ne možete da ostanete u radnom odnosu, ukoliko nemate potrebna znanja i sposobnosti za poslove koje obavljate i slično. Otkaz možete dobiti i kao tehnološki višak…

Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 10.06.2013

Odgovornost osnivča privrednog društva za nezakonit rad

Postovani, protiv firme u kojoj sam radila pokrenut je krivicni postupak, tj protiv direktora zbog neisplacenih doprinosa, plata, blokate piba, tj utaje poreza. Sticajem okolnosti vlasnik firme je kriv ali se krivicno goni direktor, pa me interesuje da li ima mogucnosti da za sve odgovara osnivac firme a ne direktor? I koji je postupak. Hvala unapred

Direktor je zadužen za zakonit rad privrednog društva. Osnivač može da odgovara samo u slučaju ukoliko se u krivičnom postupku dokaže da je direktor nedozvoljene radnje obavljao po nalogu osnivača. Međutim, ni u tom slučaju direktor neće biti oslobođen odgovornosti.

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 10.06.2013

Pravo na naknadu za dolazak i odlazak sa rada za vreme bolovanja

hteo sam da pitam da li me sleduje naknada za prevoz, ako sam na bolovanju zbog povrede na radu .

Naknada za dolazak i odlazak sa rada se isplaćuje samo u slučaju da imate troškove za dolazak i dolazak sa rada. Ukoliko ste na bolovanju nemate pravo na naknadu troškove, jer troškove niste imali.

Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 10.06.2013

Isplata zarade

Postovani, da li postoji prestup u tome sto je predhodni poslodavac popunio i vratio radnu knjizicu a nije trazio da potpisem sporazumni raskid ugovora o radu? Inace, ta firma mi je duzna oko 2000e na osnovu "crnog" dela plate, a taj deo su mi uredno placali preko racuna kao i platu. Posto je firma u blokadi, ima li osnova za neku tuzbu kako bih namirio bar sto mi duguju.…

Poslodavac nije mogao da raskine radni odnos ukoliko nije imao osnova za to, odnosno ukoliko nema zaključenog sporazumnog raskida radnog odnosa ili nekog drugog akta na osnovu kojeg vam prestaje radni odnos. Po ovom osnovu možete podneti tužbu zbog nezakonitog otkaza. Što se tiče neisplaćene plate možete podneti tužbu protiv poslodavca ali se postavlja pitanje da li…

Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 06.06.2013

Preraspodela radnog vremena

da li sme radnik obezbedjenja da radi cetiri nocne smene po 12h

Zakonom je propisano da poslodavac kod koga se rad obavlja u smenama, noću ili kad priroda posla i organizacija rada to zahteva - radnu nedelju i raspored radnog vremena može da organizuje na način da radni dan može da traje duže od 8 časova, s tim što zaposleni može da radi noću duže od jedne radne nedelje, samo uz pisanu saglasnost.

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 06.06.2013

Pravo na porodiljsko odsustvo

Zdravo, Imam jedno pitanje koje me muci vec neko vreme naime : radim i imam ugovor na odredjeno vreme do povratka koleginice sa trudnickog i porodiljskog to je negde do januara, sada sam. i ja trudna pa me zanima da li imam po ovom novom zakonu prava na trudnicko i porodijsko? Hvala

Izmenama Zakona o radu propisano je da se zaposlenom za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo. To znači da ćete u skladu sa zakonskim izmenama imati pravo na…

Kategorija pitanja: Trudnoća, porodiljsko odsustvo, odsustvo radi nege deteta | postavljeno: 06.06.2013

Zaključivanje ugovora o radu sa novim poslodavcem

Zanima me sta treba od dokumenata da bi me neko prijavio da radim tj.moj primer je da sam zaposljena u jednoj firmi i dacu otkaz jer sam nasla novi posao pa me zanima da li mi je potrebna i diploma i svedocansta(koja su mi na visoj) ili samo radna knjizica i raskid ugovora sa prvim poslodavcem

Za samu prijavu nije potrebno da dostavite diplomu i svedočanstva. Diploma i svedočanstvo su vam potrebni jedino ukoliko ih novi poslodavac traži. Da biste se prijavili potrebno je raskinete radni odnos sa starim poslodavcem i da se novim poslodavcem zaključite ugovor o radu. 

Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.06.2013

Pravo na otpremninu

Molim vas vi ste mi jedina nada .Otiso sam u invalidsku penziju ,evo da ce dve godine a opstina gde sam radio ni posle toliko vremena nije mi isplatila otpremninu koja me po zakonu sleduje.Kome da se obratim obzirom da oni kazu da nemaju sredstva za isplatu.Unapred vam hvala na pomoci i odgovoru

Nažalost jedini način da dođete do otpremnine je da poslodavca tužite sudu. Kada dobijete pravnosnažnu presudu, sud će u izvršnom postupku dati nalog da se novac na koji imate pravo prebaci sa računa vašeg bivšeg poslodavca na vaš račun.

Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 06.06.2013
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.

We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.

If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.

Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.