Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Poslodavac mi je izgubio sve papire u vezi sa prijavom, nema knjigovodju.Hocu da se odjavim od njega, kako moze da me odjavi?
Raskinite ugovor o radu i proverite kod nadležnih fondova da li ste prijavljeni i da li su vam uplaćeni doprinosi. Ukoliko to nije slučaj prijavite poslodavca inspekciji rada.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 11.02.2010
Radna knjižica kod poslodavca
Zaposlen sam u privatnoj firmi. Otkaz sam dao 9. novembra 2009. Na tom radnom mestu sam radio od 1.aprila 2008 i nisam koristio godisnji odmor, jer "nema ko da radi". Problem je sto poslodavac nece da mi isplatu zadnju platu (za novembar), nece da mi da radnu knjizicu i resenje o neiskoriscenom godisnjem odmoru, niti hoce da plati te dane, a izgovor je da on ima par meseci vremena da to…
Zaposlen sam u privatnoj firmi. Otkaz sam dao 9. novembra 2009. Na tom radnom mestu sam radio od 1.aprila 2008 i nisam koristio godisnji odmor, jer "nema ko da radi". Problem je sto poslodavac nece da mi isplatu zadnju platu (za novembar), nece da mi da radnu knjizicu i resenje o neiskoriscenom godisnjem odmoru, niti hoce da plati te dane, a izgovor je da on ima par meseci vremena da to uradi. Navedene stvari su mi neophodne jer 1.decembra 2009. zapocinjem radni odnos u drugoj firmi. Kome se obratiti povodom toga?
Iz svega što ste naveli, najjednostavnije je da se obratite nadležnoj inspekciji rada u sedištu poslodavca, koja će naložiti poslodavcu da vam smesta vrati radnu knjižicu i izda ostalu dokumentaciju, pod pretnjom kažnjavanja.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 17.01.2010
Novčana naknada za vreme nezaposlenosti
Radio sam u firmi 12 meseci na odredjeno do septembra 2009, onda su mi rekli da ne mogu da produze samnom ugovor vec mora da se pauzira bar mesec dana po zakonu. Rad sam nastavio u oktobru. Da li sam u medjuvremenu mogao da se prijavim na biro i dobijem neku nadoknadu ili da mi se uplati penziono osiguranje. Da li sada mogu nesto da ucinim i kako da popunim tu rupu u radnom stazu, da uplatim sam taj…
Radio sam u firmi 12 meseci na odredjeno do septembra 2009, onda su mi rekli da ne mogu da produze samnom ugovor vec mora da se pauzira bar mesec dana po zakonu. Rad sam nastavio u oktobru. Da li sam u medjuvremenu mogao da se prijavim na biro i dobijem neku nadoknadu ili da mi se uplati penziono osiguranje. Da li sada mogu nesto da ucinim i kako da popunim tu rupu u radnom stazu, da uplatim sam taj radni staz ili nesto slicno.
Ne možete retroaktivno popuniti rupu u stažu, a što se tiče vašeg prava na novčanu naknadu, to pravo imate nakon najmanje 12 meseci rada u trajanju od 3 meseca, a pravo morate tražiti u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa. Ukoliko zakasnite, dobićete samo naknadu za preostalo vreme koje vam pripada.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 17.01.2010
Prava u slučaju promene vlasnika firme
moj poslodavac ustupa radnju drugom poslodavcu, za kojeg ja ne zelim da radim. posto sam kod njega 4 god na neodredjeno, interesuje me imam li pravo da me proglasi tehnoloskim viskom, pravo na otpremninu, i naknadu s biroa, ako odbijem prelazak kod drugog poslodavca
Nemate navedena prava. Tehnološki višak se utvrđuje u slučaju da prestaje potreba za obavljanjem određenog posla. U slučaju da vi ne želite da radite kod novog vlasnika jedino što možete da uradite je da otkažete ugovor o radu. Međutim, tada nemate pravo ni na otpremninu, niti na naknadu za slučaj nezaposlenosti.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 14.01.2010
Važenje zakona
U martu 2010. punim 33 godine staža i Preduzeće me šalje kao tehnološki višak na Zavod za zapošljavanje dve godine, jer mi je po sadašnjem zakonu ostalo još dve godine do penzije. Ukoliko se promeni zakon, o čemu se priča u javnosti da će se gledati godine starosti, a ne staž, da li će za mene važiti zakon koji bude na snazi u martu 2010. ili (ukoliko dodje do promene), zakon iz marta 2012. kada punim…
U martu 2010. punim 33 godine staža i Preduzeće me šalje kao tehnološki višak na Zavod za zapošljavanje dve godine, jer mi je po sadašnjem zakonu ostalo još dve godine do penzije. Ukoliko se promeni zakon, o čemu se priča u javnosti da će se gledati godine starosti, a ne staž, da li će za mene važiti zakon koji bude na snazi u martu 2010. ili (ukoliko dodje do promene), zakon iz marta 2012. kada punim 35 godina radnog staža?
Po pravilu novi zakon, međutim izuzeci nisu retki, pa moramo sačekati i videti kako će te slučajeve regulisati novi zakon.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 28.12.2009
Sporazumni raskid ugovora o radu
Zaposlen sam u jednoj od poslovnih banaka,u beogradu.Dat mi je predlog o sporazumnom otkazuNe zelim da ga potpisem,jer nisam povredio nijednu radnu obavezu.Koja su moja prava,rokovi za odgovor?
Ne morate se uopšte izjašnjavati na predlog o sporazumnom raskidu ugovora o radu. Poslodavci uvek više vole sporazumni raskid jer su u tom slučaju obezbeđeni da ih zaposleni ne mogu tužiti. S obzirom na to da je za zaposlenog materijalno bolje da dobije otkaz jer ima pravo na novčanu naknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje. Ukoliko zaposleni sa poslodavcem potpisuje sporazumni…
Ne morate se uopšte izjašnjavati na predlog o sporazumnom raskidu ugovora o radu. Poslodavci uvek više vole sporazumni raskid jer su u tom slučaju obezbeđeni da ih zaposleni ne mogu tužiti. S obzirom na to da je za zaposlenog materijalno bolje da dobije otkaz jer ima pravo na novčanu naknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje. Ukoliko zaposleni sa poslodavcem potpisuje sporazumni raskid, poželjno je da traži da se sporazumnim raskidom ugovori određena naknada za zaposlenog.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 27.12.2009
raskid ugovora o radu
moj poslodavac krši ugovor o radu i ja bih ga raskinuo.Kakve su posledice toga . mogu li se prijaviti na zavod za zapošljavanje imam li pravo na naknadu. Kako da pokrenem parnicu, pre ili posle zahteva za raskid ugovora.
Zaposleni ima pravo da poslodavcu otkaže ugovor o radu.Otkaz ugovora o radu zaposleni dostavlja poslodavcu u pisanom obliku, najmanje 15 dana pre dana koji je zaposleni naveo kao dan prestanka radnog odnosa. Ako zaposleni otkaže ugovor o radu zbog, od strane poslodavca učinjene povrede obaveza utvrđenih zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu, zaposleni ima sva prava iz radnog odnosa, kao…
Zaposleni ima pravo da poslodavcu otkaže ugovor o radu.Otkaz ugovora o radu zaposleni dostavlja poslodavcu u pisanom obliku, najmanje 15 dana pre dana koji je zaposleni naveo kao dan prestanka radnog odnosa. Ako zaposleni otkaže ugovor o radu zbog, od strane poslodavca učinjene povrede obaveza utvrđenih zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu, zaposleni ima sva prava iz radnog odnosa, kao u slučaju da mu je nezakonito prestao radni odnos. Što znači da ako sud donese pravnosnažnu odluku kojom je utvrđeno da je zaposlenom nezakonito prestao radni odnos, sud će odlučiti da se zaposleni vrati na rad, ako zaposleni to zahteva. Pored vraćanja na rad, poslodavac je dužan da zaposlenom isplati naknadu štete u visini izgubljene zarade i drugih primanja koja mu pripadaju po zakonu, opštem aktu i ugovoru o radu i uplati doprinose za obavezno socijalno osiguranje.Naknada štete umanjuje se za iznos prihoda koje je zaposleni ostvario po osnovu rada, po prestanku radnog odnosa..Ako su utvrdi da je zaposlenom nezakonito prestao radni odnos, a zaposleni ne zahteva da se vrati na rad, sud će na njegov zahtev obavezati poslodavca da zaposlenom isplati naknadu štete u iznosu od najviše 18 zarada koje bi zaposleni ostvario da radi, i to zavisno od vremena provedenog u radnom odnosu i godina života zaposlenog, kao i broja izdržavanih članova porodice. Ovu odluku i sud može doneti i na zahtev poslodavca, ako postoje okolnosti koje opravdano ukazuju da nastavak radnog odnosa, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obe ugovorne strane, nije moguć, s tim da se naknada štete zaposlenom dosuđuje dosuđuje u dvostrukom iznosu od iznosa koji se utvrđuje u skladu sa stavom 4. ovog člana.Poslodavac i zaposleni mogu podneti zahtev i do okončanja glavne rasprave pred sudom.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 11.10.2009
prestanak radnog odnosa
radim u jednoj televiziji necu je imenovat... u njoj radim 2 godine i 2 mjeseca ... a osiguran sam od aprila 2008 godine al kako sam saznao nista od doprinosa mi nije uplaceno... plate kasne vec 5 mjeseci( sad u septembru treba da primim platu za april a mozda je primim i u oktobar) kakva su moja prava ako bi oni mene otpistili i ako bi ja dao otkaz...
U najkraćem, ukoliko bi Vas otpustili, Vaša prava zavise od razloga koji je osnov za otkaz ugovora o radu, a što je bliže pobrojano u članu 179 Zakona o radu. pre toga bi ste morali dobiti upozorenje na koje se izjasnite sa li stoje razlozi ili ne. Isto tako poslodavac je u obavezi da zatraži i mišljenje sindikata čiji ste član. u skladu sa članom186 Zakona o radu
Poslodavac je dužan da…
U najkraćem, ukoliko bi Vas otpustili, Vaša prava zavise od razloga koji je osnov za otkaz ugovora o radu, a što je bliže pobrojano u članu 179 Zakona o radu. pre toga bi ste morali dobiti upozorenje na koje se izjasnite sa li stoje razlozi ili ne. Isto tako poslodavac je u obavezi da zatraži i mišljenje sindikata čiji ste član. u skladu sa članom186 Zakona o radu
Poslodavac je dužan da zaposlenom, u slučaju prestanka radnog odnosa, isplati sve neisplaćene zarade, naknade zarade i druga primanja koja je zaposleni ostvario do dana prestanka radnog odnosa u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu. Isplatu poslodavac je dužan da izvrši najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
Zaposleni kome je ugovor o radu otkazan zato što ne ostvaruje potrebne rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti u smislu člana 179. tačka 1) zakona, ima pravo i dužnost da ostane na radu u trajanju od najmanje mesec dana a najduže tri meseca (u daljem tekstu: otkazni rok), u zavisnosti od ukupnog staža osiguranja, i to:mesec dana, ako je navršio do 10 godina staža osiguranja, dva meseca, ako je navršio preko 10 do 20 godina staža osiguranja, tri meseca, ako je navršio preko 20 godina staža osiguranja.Otkazni rok počinje da teče narednog dana od dana dostavljanja rešenja o otkazu ugovora o radu. Zaposleni može, sporazumno da prestane sa radom i pre isteka otkaznog roka, s tim što mu se za to vreme obezbeđuje naknada zarade u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu.
Otkaz ugovora o radu zaposleni dostavlja poslodavcu u pisanom obliku, najmanje 15 dana pre dana koji je zaposleni naveo kao dan prestanka radnog odnosa. Ako zaposleni otkaže ugovor o radu zbog, od strane poslodavca učinjene povrede obaveza utvrđenih zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu, zaposleni ima sva prava iz radnog odnosa, kao u slučaju da mu je nezakonito prestao radni odnos
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 11.10.2009
заштита права
Student sam, apsolvent. Ukazala mi se prilika u februaru ove godine da zaradim neki dinar i preko druga poceo da radim u privatnoj firmi. Opis posla: ustajao sam u 4h, vec pre 5h sam bio na radnom mestu gde sam pakovao, sortirao novine koje su se stampale i potom ih razvozio automobilom do hotela, banaka, privatnih lica i td. Nakon toga sam zavrsavao ostale dopunske poslove koji su bili zahtevani…
Student sam, apsolvent. Ukazala mi se prilika u februaru ove godine da zaradim neki dinar i preko druga poceo da radim u privatnoj firmi. Opis posla: ustajao sam u 4h, vec pre 5h sam bio na radnom mestu gde sam pakovao, sortirao novine koje su se stampale i potom ih razvozio automobilom do hotela, banaka, privatnih lica i td. Nakon toga sam zavrsavao ostale dopunske poslove koji su bili zahtevani od mene. Nije mi se znalo striktno radno vreme vec idem kuci kada zavrsim sa poslom. Samo se nedeljom nije radilo. Radio sam od 25.02. do 25.03. i nisam vise mogao da radim i dao sam otkaz. Nisam imao sklopljen nikakav "ugovor o radu" mada je trebalo da ga potpisemo na samom kraju mog radnog iskustva u toj firmi, ali nismo zato sto sam dao otkaz. Znaci da nemam nikakav pisani dokaz da sam radio tamo, osim zaposlene i druga koji je takodje povremeno radio moj posao i imam neke snimke radnog mesta i radnog procesa stampanja i pakovanja novina, podatke o firmi i mozda jos nesto. Meni jos nisu isplatili moju posteno zaradjenu platu od 22000 dinara, proslo je 6 meseci i posle silnih odlaganja i laganja nisu se vise javljali na telefon. Mozda i nisu neke pare ali sam ja ipak izgubo mesec dana na tom poslu, a kao studentu znacile bi mi. Da li postoji neka mogucnost da ja na drugi nacin osim ljubaznog zivkanja i trazenja svog novca dobijem isti? Da li mogu da "zapretim" advokatom, inspekcijom, ili cime vec kako bi oni mozda se razmislili i dali mi te pare? I da li stvarno postoji mogucnost da ih tuzim?
Ви свакако имате право да их тужите јер сте обављали фактички рад за наведено предузеће. Ви им свакако можете запретити и инспекцијом рада и истовремено подизањем тужбе, с обзиром да имате сведока као и доказе на наведено.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 04.10.2009
престанак радног односа у јавном предузећу
radim u javnom preduzecu,ciji je osnivac opstina i koja nas finansira.preduzece je osnovano kada je potpisan memorandum o sporazumevanju sa italijanskom vladom,radi dobijanja donacije za izgradnju stanova za izbeglice i raseljena lica,i stanove smo izgradili.drugih prihoda preduzece nema,osim od zakupa tih stanova,sto je bezznacajno.govori se o gasenju preduzeca.kakva su prava radnika,moze li se ugasiti…
radim u javnom preduzecu,ciji je osnivac opstina i koja nas finansira.preduzece je osnovano kada je potpisan memorandum o sporazumevanju sa italijanskom vladom,radi dobijanja donacije za izgradnju stanova za izbeglice i raseljena lica,i stanove smo izgradili.drugih prihoda preduzece nema,osim od zakupa tih stanova,sto je bezznacajno.govori se o gasenju preduzeca.kakva su prava radnika,moze li se ugasiti jedno javno preduzece,jer opstina nema novac za finansiranje,?
Предметна област регулисана је Законом о јавним предузећима и обављању делатности од општег интереса
РС и Законом о привредним друштвима РС. Међутим, оснивач може у складу са чланом 25. Закона да у случају поремећаја у пословању јавног предузећа и привредног друштва са већинским учешћем државног капитала, које обавља делатност од општег интереса, предузме мере којима ће обезбедити услове…
Предметна област регулисана је Законом о јавним предузећима и обављању делатности од општег интереса
РС и Законом о привредним друштвима РС. Међутим, оснивач може у складу са чланом 25. Закона да у случају поремећаја у пословању јавног предузећа и привредног друштва са већинским учешћем државног капитала, које обавља делатност од општег интереса, предузме мере којима ће обезбедити услове за несметано функционисање предузећа, односно привредних друштава и обављање делатности за које је предузеће, односно привредно друштво основано, осим ако је оснивачким актом и законом којим се уређује обављање делатности од општег интереса другачије одређено извршити следеће:промену унутрашње организације јавног предузећа, разрешење органа које именује и именовање привремених органа предузећа, односно привредног друштва;ограничења права појединих делова предузећа да иступају у правном промету са трећим лицима; ограничење у погледу права располагања појединим средствима у државној својини; друге мере одређене законом којим се уређују услови и начин обављања делатности од општег интереса и оснивачким актом. Кад поремећај у пословању јавног предузећа чији је оснивач јединица локалне самоуправе, односно аутономна покрајина може имати за последицу угрожавање живота и здравља људи или имовине, а надлежни орган оснивача не предузме благовремено напред наведене мере те мере може предузети Влада Републике Србије.
У погледу права запослених на њихов положај се исто тако примењује Закон о раду Републике Србије.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 04.10.2009
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.