Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Pravnik odgovara

Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.

Najnovija pitanja

ostalo

Poštovani, Zamolio bih Vas za konkretan odgovor na pitanje o sledećoj situaciji, a tiče se prava na dane nedeljnog odmora za vreme predstojećih Vaskršnjih i prvomajskih praznika. Napominjem da je reč o radu u trgovini sa radnim vremenom 5+2, gde dani nedeljnog odmora ne moraju biti subota i nedelja. S obzirom da se i dani prvomajskih praznika padaju u isto vreme kad i Vaskršnji praznici,da li poslodavac…

Poštovani, 

Vaš nedeljni odmor može da bude u nedelju odnosno na dan Vaskrsa bez obzira što se radi o državnom prazniku. Nedeljni odmor i državni praznik se mogu poklopiti. Zbog toga što Vaskrs pada u nedelju naredni dan je takođe neradan. Međutim, ukoliko zaposleni treba da radi narednog dana (ponedeljak) koji je takođe praznik onda ima pravo na uvećanu zaradu.

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 29.04.2021

ostalo

Postovani, radim u banci, svake godine poslodavac definise radne ciljeve koji se svake godine povecavaju za 20 i vise odsto. Navedeni ciljevi nisu definisani ugovorom o radu. Takodje povecanje posla ne prati povecanje zarade niti se potpisuje aneks o radnim zadacima niti dodatnom zaradom koja bi pratila veci obim trazenog posla. Da li navedeno moze da se smatra izrabljivanjem i nezakonitim postupanjem…

Poštovani, 

Zaposleni je u obavezi da obavlja one poslove za koje je zaključio ugovor o radu. Poslodavac bi svaku promenu postojećeg ugovora o radu trebalo da izvrši aneksom ugovora o radu posebno ukoliko zahteva da zaposleni radi dodatne poslove koji nisu regulisani ugovorom kao i da zaposlenom isplati zaradu u skladu sa tim. S obzirom da nijednom odlukom poslodavca nisu propisani dodatni…

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 28.04.2021

ostalo

Postovani interesuje me sledece. Potpisao sam ugovor i u njemu pise 40 sati nedeljno (zakonski nedeljni rad). Medjutim, sef stalno vrsi pritisak da se ostaje prekovremeno (pri tom satnica nije uvecana 26℅) i rad subotom, a nekad i nedeljom (sto mi ne stoji u ugovoru, a satnica je i dalje ista). Interesuje me po zakonu koja cena je rada vikendom i kako da se pravno zastitim, jer ne dobijam ono sto…

Poštovani, 

Na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran (prekovremeni rad). Prekovremeni rad ne može da traje duže od osam časova nedeljno. Osim toga, poslodavac je u obavezi da plati prekovremene…

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 16.12.2020

ostalo

Poštovani, da li poslodavac ima prava da prekovremene sate zameni za slobodne dane?

Poštovani,

Zaposleni za svaki sat prekovremenog rada ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu za prekovremeni rad i to uvećanje mora da bude minimum 26% od osnovice, to jest zarade koju ostvaruje za ugovoreno radno vreme. Imajući u vidu citiranu zakonsku odredbu, poslodavac je u obavezi da prekovremeni rad plati u uvećanom iznosu, i to…

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 16.05.2020

radno vreme

Postovani,ako poslodavac organizuje posao smenski po dva dana(dva dana prva,dva dana druga,dva dana treca i dva dana slobodno) da li je u obavezi da sesti dan u ciklusu plati prekovremeno s obzirom da radna nedelja ima po pravilu 5 radna dana? U koliko se rad organizuje u ciklusu od osam dana(rad u tri smene po dva dana plus dva dana odmora)kada onda zapravo pocinje radna nedelja i kada se zavrsava?

Poštovani, 

Karakteristika smenskog rada je u činjenici da svaka smena traje 8 ili 7 časova tako da se u okviru petodnevne ili šestodnevne radne nedelje  odrade zakonskih 40 časova rada uz zakonom propisane odmore. U tome je i razlika smenskog rada od dvokratnog radnog vremena ili rada u turnusu. Poslodavac je u obavezi da Vam plati prekovremene časove rada. 

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 05.03.2020

radno vreme

Radim u turnusu (12/24 12/48) tokom cele godine(sem kada sam na odmoru naravno) ugovoreno je uvecanje zarade po osnovu rada u smeni i poslodavac ga redovno isplacuje.Radeci u turnusu godisnje radim duze oko 100 radnih sati od ugovorenih radnih sati.Poslodavac mi daje da koristim slobodne dane ali mi za koriscenje istih ne izdaje resenje?Tvrdi da mi ne moze izdati resenje jer je moj rad(radno vreme)…

Poštovani, 

Između smenskog rada i preraspodele radnog vremena postoje suštinske razlike. Preraspodela radnog vremena se vrši kada to zahteva priroda delatnosti, organizacija rada, bolje korišćenje sredstava rada, racionalnije korišćenje radnog vremena i izvršenje određenog posla u utvrđenim rokovima. Priroda delatnosti je razlog za preraspodelu kod sezonskih poslova (građevinarsvo, turizam…

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 24.02.2020

ostalo

Pozdrav , imali smo pre raspodelu u firmi koja je pocela u martu 2019 tj radili smo od marta do maja (3 meseca ) po 48 sati nedeljno a sledeca tri meseca od jula do avugsta po 32 sata. Znaci preraspodela radnog vremena je trajala 6 meseci tj do pocetka septembra. Zanima me kada poslodavac moze da ponovo uvede preaspodelu radnog vremena? Dali je potrebno da prodje godinu dana od zavrsetka ?

Poštovani, 

Preraspodela radnog vremena je reglusana je čl. 57 Zakona o radu, na sledeći način: Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena kada to zahteva priroda delatnosti, organizacija rada, bolje korišćenje sredstava rada, racionalnije korišćenje radnog vremena i izvršenje određenog posla u utvrđenim rokovima.  Prema stavu 2. Preraspodela radnog vremena vrši…

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 01.02.2020

ostalo

Koliko dana zaposleni sme zaredom da radi (poštovanje 40 sati nedeljno se podrazumeva)? Tj. da li je ispravno da jedne nedelje zaposleni ima kao slobodan dan utorak npr., a naredne tek nedelju (na ovaj način radi 11 dana zaredom)?

Poštovani, 

Radna nedelja traje, po pravilu, pet radnih dana. Raspored radnog vremena u okviru radne nedelje utvrđuje poslodavac. Radni dan, po pravilu, traje osam časova. U slučaju preraspodele radnog vremena, radno vreme ne može da traje duže od 60 časova nedeljno. Zaposleni ne može da radi 11 dana bez prekida. Savetujemo Vam da se obratite Inspekciji rada. 

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 28.01.2020

ostalo

Postovani,radim u radnoj organizaciji gde se proizvodnja organizuje u 4 smene(2 dana prva,dva druga,dva treca i dva slobodna). S tim u vezi imam par pitanja: 1. Da li je takvim organizovanjem posla poslodavac pribegao preraspodeli radnog vremena i da li je duzan da od zaposlenih pribavi pismenu saglasnost? 2. Koliko najduze moze da traje organizovanje pr. u 4 smene ako se radi o preraspodeli radnog…

Poštovani, 

Radna nedelja po pravilu traje 5 radnih dana. Raspored radnog vremena u okviru radne nedelje utvrđuje poslodavac. Poslodavac kod koga je se rad obavlja u smenama, noću ili kad priroda posla i organizacija rada to zahteva raspored radnog vremena i radnu nedelju može da organizuje na drugi  način. Preraspodela radnog vremena vrši se tako da ukupno radno vreme zaposlenog u…

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 27.01.2020

ostalo

Postovani imam ugovor o radu u kome stoji da je vrsta rada Redovan rad iako se rad obavlja u Tri smene konstantno,poslodavac po ugovoru ispunjava obaveze sto se tice prekovremenog rada 26 posto i rada na drzavni praznik 110 posto ali ne i placanja nocnog rada koji iznosi 64 sata od 176 sati mesecno i nije vrednovan u cenu osnovne zarade i koji odbija da plati.Molim vas da kazete sta uraditi u konkretnom…

Poštovani, 

Savetujemo Vam da se obratite Inspekciji rada s obzirom da zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu  za rad noću, ako takav rad nije vrednovan pri utvrđivanju osnovne zarade - najmanje 26% od osnovice. 

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 20.01.2020
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.

We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.

If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.

Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.