Da li ste već čuli za pojam „boomerang employee“? Podrazumeva one zaposlene koji su napustili određenu kompaniju, ali su se ponovo vratili nakon određenog vremena.
Možda mislite da to nije čest slučaj? Statistika pokazuje drugačije.
40% zaposlenih se izjasnilo da bi se ponovo vratili u kompaniju u kojoj su već bili zaposleni. (izvor: The Corporate Culture and Boomerang Employee Study)
Interesantno je da najveće učešće među ovim zaposlenima imaju Milenijalci (čak 46%), u nešto manjoj meri generacija X, a tzv. Baby Boomer-i čine 29%. Možda je baš to pokazatelj da je ovo trend budućnosti i generacija koje tek dolaze na tržište rada.
Nekada je odlazak iz firme bio pokazatelj izdaje i nelojalnosti. Danas, kada prosečan zaposleni u toku svog radnog veka promeni 12 kompanija, situacija je nešto drugačija.
Naravno, kao što važi i za druge odluke u biznisu, zapošljavanje alumniste ima svoje prednosti i mane. U pitanju su osobe koje su već upoznate sa načinom rada, vrlo verovatno da će se brže i lakše uklopiti u kulturu, a tzv. onboarding proces traje značajno kraće.
U kompaniji Levi9 od početka ove godine zapošljeno je čak 5 alumnista, odnosno kolega koji su već bili deo tima. Takoreći, zaposlili su se po drugi put.
Kao jedan od glavnih motiva za povratak, nove-stare kolege ističu upravo projekte i tehnologije, kao i mogućnosti za profesionalni razvoj.
“U Levi9 sam se vratio zbog projekata i tehnologija u kojima želim da radim i da se dalje razvijam kroz karijeru. Pružila se prilika da radim u okruženju i sa stručnim ljudima u toj oblasti i odlučio sam da je iskoristim.”, kaže Mladen Mlađenović, Go Developer u Levi9 beogradskoj kancelariji.
Sličan razlog ističe i Sonja Solomka, Data Developer, koja se po drugi put pridružila Najnerima u toku prethodnog meseca: “Presudna je bila prilika da radim i usavršavam se u tehnologijama sa kojima do sada nisam imala iskustva, kao i rad u dobro organizovanom okruženju sa iskusnim ljudima.”
Ako su pri razmišljanju o povratku imali dileme o tome kako će povratak izgledati, kada su se ponovo pridružili timu, ta pitanja su brzo zatvorena.
“Zapravo nemam osećaj da sam i prestajao da budem Najner. Nisam dugo bio odsutan, bar se meni tako čini, a nikako mi se ne čini da sam bio odsutan celu godinu. Iz današnje perspektive mi izgleda da sam samo na par sedmica “otišao da nešto obavim” i da sam se vratio.”, kaže Goran Nenadić, Mobile Developer u Novom Sadu. “Nedostajali su mi ljudi i prijateljstva koja sam sa njima izgradio.”
Mladen takođe ističe da inicijalni korak nije bio težak i da veruje da će se nastaviti uspešna saradnja: “Osećaj što sam ponovo tu je super, Levi9 je stabilna firma, sa izazovnim projektima, u kojoj se gaji kultura dobrih međuljudskih odnosa.”
Levi9 već neko vreme aktivno radi na komunikaciji i održavanju odnosa sa nekadašnjim zaposlenima, odnosno alumnistima. Početkom 2021. godine započet je Alumni program sa idejom da ostanu u kontaktu sa osobama koje su bile deo Levi9 tima, da im pruže mrežu za networking, razmenu iskustva i ideja, a nikada se ne zna kada mogu ponovo da se otvore mogućnosti za saradnju.
U modernom poslovnom okruženju firme polako odbacuju tradicionalna biznis uverenja i pokazuju agilnost i otvorenost za nove šanse i mogućnosti. Naravno, sve dok se to uklapa sa njihovim poslovnim ciljevima i planovima za budućnost.
Šta vi mislite – da li je zapošljavanje alumniste obostrana win-win situacija? 😊