Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Prilikom zapošljavanja u banci na razgovoru sa poslodavcem rekao sam da imam problema u otplati kredita jer ne radim. Nakon toga usledila je zvanična ponuda banke koju sam prihvatio i poslao dokumenta uključujući i KB sa izjavom zbog čega kasnim u otplati kredita. Dvadeset dana nakon slanja dokumentacije obavešten sam da je odluka promenjena i da me neće zaposliti zbog kašnjenja u KB-u. Da li je to…
Prilikom zapošljavanja u banci na razgovoru sa poslodavcem rekao sam da imam problema u otplati kredita jer ne radim. Nakon toga usledila je zvanična ponuda banke koju sam prihvatio i poslao dokumenta uključujući i KB sa izjavom zbog čega kasnim u otplati kredita. Dvadeset dana nakon slanja dokumentacije obavešten sam da je odluka promenjena i da me neće zaposliti zbog kašnjenja u KB-u. Da li je to u redu i da li imam pravo da se nekome žalim?
Ukoliko smo dobro razumeli, konkurisali ste za zaposlenje u banci. Mi ne vidimo direktnu povezanost između vašeg privatnog statusa u smislu kašnjenja u isplati krtedita i podnošenja zahteva za zaposlenje. Ipak, proverite da li je možda u datoj banci internim dokumentima propisano da bankarski službenici ne mogu biti u docnji vezano za isplatu kredita a zaposleni su u istoj pa je eventualno navedena…
Ukoliko smo dobro razumeli, konkurisali ste za zaposlenje u banci. Mi ne vidimo direktnu povezanost između vašeg privatnog statusa u smislu kašnjenja u isplati krtedita i podnošenja zahteva za zaposlenje. Ipak, proverite da li je možda u datoj banci internim dokumentima propisano da bankarski službenici ne mogu biti u docnji vezano za isplatu kredita a zaposleni su u istoj pa je eventualno navedena odredba razlog za nezasnivanje radnog odnosa sa Vama.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 27.04.2009
Rad u mestu udaljenom do 50 km od sedišta poslodavca
Ukoliko poslodavac privremeno rasporedi zaposlenog na rad u organizacionoj jedinici koja je oko 50 km udaljena od mesta boravka, da li je u obavezi da zaposlenom plati prekovremeni rad, obzirom da zaposleni nema direktni prevoz do novog radnog mesta, mora da krene na posao skoro 2 sata ranije, kao i da po povratku sa posla izgubi skoro isto toliko vremena? Kakva su prava zaposlenog, ako je radno mesto…
Ukoliko poslodavac privremeno rasporedi zaposlenog na rad u organizacionoj jedinici koja je oko 50 km udaljena od mesta boravka, da li je u obavezi da zaposlenom plati prekovremeni rad, obzirom da zaposleni nema direktni prevoz do novog radnog mesta, mora da krene na posao skoro 2 sata ranije, kao i da po povratku sa posla izgubi skoro isto toliko vremena? Kakva su prava zaposlenog, ako je radno mesto udaljenije od 50 km od mesta boravka, a zaposleni zbog straha od otkaza ne sme da odbije premeštaj?
U slučaju koji ste naveli nema prekovremenog rada. Ukoliko je udaljenost mesta rada veća od 50 km zaposleni može biti upućen na rad na isto samo uz svoj pristanak što se reguliše čl.173 zakona o radu koji glasi: Zaposleni može da bude premešten u drugo mesto rada: 1) ako je delatnost poslodavca takve prirode da se rad obavlja u mestima van sedišta poslodavca, odnosno njegovog organizacionog…
U slučaju koji ste naveli nema prekovremenog rada. Ukoliko je udaljenost mesta rada veća od 50 km zaposleni može biti upućen na rad na isto samo uz svoj pristanak što se reguliše čl.173 zakona o radu koji glasi: Zaposleni može da bude premešten u drugo mesto rada: 1) ako je delatnost poslodavca takve prirode da se rad obavlja u mestima van sedišta poslodavca, odnosno njegovog organizacionog dela; 2) ako je udaljenost od mesta u kome zaposleni radi do mesta u koje se premešta na rad manja od 50 km i ako je organizovan redovan prevoz koji omogućava blagovremeni dolazak na rad i povratak sa rada i obezbeđena naknada troškova prevoza u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju. Zaposleni može da bude premešten u drugo mesto rada van slučajeva iz stava 1. ovog člana samo uz svoj pristanak. Ukoliko budete premešteni bez svog pristanka, imate pravo da premeštaj osporavate pred nadležnim sudom.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.04.2009
Raskid radnog odnosa
Napisan mi je Ugovor o raskidu radnog odnosa 18.03.09. koji nisam htela da potpišem jer me u tekstu ugovora uslovljava da se odričem svih novčanih naknada. Poslodavac mi nije dao "listiće" od plate i neće da mi ih dostavi (u toj firmi radim od 01.11.06) i usmeno me obaveštavaju da će usporiti "vraćanje dokumenata" i potvrda gde ću izgubiti pravo na materijalnu nadiknadu od strne…
Napisan mi je Ugovor o raskidu radnog odnosa 18.03.09. koji nisam htela da potpišem jer me u tekstu ugovora uslovljava da se odričem svih novčanih naknada. Poslodavac mi nije dao "listiće" od plate i neće da mi ih dostavi (u toj firmi radim od 01.11.06) i usmeno me obaveštavaju da će usporiti "vraćanje dokumenata" i potvrda gde ću izgubiti pravo na materijalnu nadiknadu od strne biroa za zapošljavanje.
Imate pravo da sve tačke is rešenja o prestanku radnog odnosa osporavate pred nadležnim sudom, gde takođe možete da dokažete i zahtevate isplatu neisplaćenih potraživanja iz radnog odnosa, da iznesete da niste potpisali rešenje jer vas je poslodavac uslovljavao odricanjem zarada i naknadu štete koja je nastala u slučaju gubljenja prava novčane naknade za nezaposlene krivicom poslodavca.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.04.2009
Utvrđivanje reprezentativnosti sindikata
U preduzeću ima zaposlenih100 radnika i ima oformljen sindikat sa 50 ljudi koji su se u međuvremenu izjasnili da neće da im se oduzima članarina i da se brišu iz sindikata tako da je mali broj ostao i nismo im oduzimali članarinu. U slučaju rešavanja problama viška zaposlenih da li je sindikat aktivan ili ne?
Člam 218 zakona o radu propisuje: da bi imao pravo učestvovanja u procesu određivanja viška zaposlenih u preduzeću odn. pravo na davanje mišljenja, sindikat zaposlenih mora biti reprezentativan.Sindikat se smatra reprezentativnim: 1) ako je osnovan i deluje na načelima slobode sindikalnog organizovanja i delovanja;2) ako je nezavisan od državnih organa i poslodavaca;…
Člam 218 zakona o radu propisuje: da bi imao pravo učestvovanja u procesu određivanja viška zaposlenih u preduzeću odn. pravo na davanje mišljenja, sindikat zaposlenih mora biti reprezentativan.Sindikat se smatra reprezentativnim: 1) ako je osnovan i deluje na načelima slobode sindikalnog organizovanja i delovanja;2) ako je nezavisan od državnih organa i poslodavaca; 3) ako se finansira pretežno iz članarine i drugih sopstvenih izvora; 4) ako ima potreban broj članova na osnovu pristupnica u skladu sa čl. 219. i 220. ovog zakona; 5) ako je upisan u registar u skladu sa zakonom i drugim propisom. Prilikom utvrđivanja reprezentativnosti na osnovu broja članova, prioritet ima poslednja potpisana pristupnica sindikatu. Reprezentativnim sindikatom kod poslodavca smatra se sindikat koji ispunjava uslove iz člana 218. ovog zakona i u koji je učlanjeno najmanje 15% zaposlenih od ukupnog broja zaposlenih kod poslodavca. Dakle, kada utvdite tačan broj članstva sindikata znaćete ima li isti prava učestvovanja u postupcima vezanim za određivanje viška zaposlenih kod poslodavca.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.04.2009
Troškovi školovanja zaposlenih u inostranstvu
Da li su zakonom o radu, ili nekim drugim dokumentom koji je pravno jači od internog pavilnika o radu, na neki način definisani troskovi školovanja zaposlenih u inostranstvu za potrebe firme ? Konkretno me zanima da li firma koja me pošalje na obuku u inostranstvo, a koju ja nisam tražio i koju nisam smeo da odbijem jer bi to automatski povlačilo otkaz ugovora o radu, ima pravo da mi ponudi da potpišem…
Da li su zakonom o radu, ili nekim drugim dokumentom koji je pravno jači od internog pavilnika o radu, na neki način definisani troskovi školovanja zaposlenih u inostranstvu za potrebe firme ? Konkretno me zanima da li firma koja me pošalje na obuku u inostranstvo, a koju ja nisam tražio i koju nisam smeo da odbijem jer bi to automatski povlačilo otkaz ugovora o radu, ima pravo da mi ponudi da potpišem aneks ugovora o radu kojim se obavezujem da ću u firmi ostati određeni vremenski period nakon završetka obuke, ili, u slučaju da raskinem radni odnos pre isteka tog perioda, moram firmi da nadoknadim sve troškove obuke, puta u inostranstvo, smeštaja u hotelu, pa čak i dnevnica koje sam zaradio prilikom boravka u inostranstvu. Koje bi bile konsekvence ukoliko bih odbio da potpišem ovaj aneks ugovora o radu? Da ne bi došlo da zabune, ovo je propisano internim pravilnikom o radu koji je moja firma donela, ali meni samo nije jasno da li je ovaj pravilnik u skladu sa tačkom 49. Zakona o radu koja propisuje da je firma ili treće lice dužno da snosi troškove obuke, ili nije ?
Navedeni čl.49 Zakona o radu između ostalog propisuje da se troškovi obrazovanja, stručnog osposobljavanja i usavršavanja obezbeđuju se iz sredstava poslodavca i drugih izvora, u skladu sa zakonom i opštim aktom. U slučaju da zaposleni prekine obrazovanje, stručno osposobljavanje ili usavršavanje, dužan je da poslodavcu naknadi troškove, osim ako je to učinio iz opravdanih razloga.…
Navedeni čl.49 Zakona o radu između ostalog propisuje da se troškovi obrazovanja, stručnog osposobljavanja i usavršavanja obezbeđuju se iz sredstava poslodavca i drugih izvora, u skladu sa zakonom i opštim aktom. U slučaju da zaposleni prekine obrazovanje, stručno osposobljavanje ili usavršavanje, dužan je da poslodavcu naknadi troškove, osim ako je to učinio iz opravdanih razloga. Pošto je opštim aktom poslodavca i ugovorom o radu odn. aneksom istog pobliže definisano da ukoliko ne ispunite uslove vezane za stručno osposobljavanje imate obavezu naknade troškova, odredba je punovažna ukoliko potpišete navedeni aneks i prihvatite uslove. U slučaju neizjašnjavanja odn. odbijanja potpisivanja aneksa ugovora o radu u određenom roku, radni odnos Vam može prestati.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.04.2009
Falsifikovanje potpisa zaposlenog
Ove godine mi je ugovor o radu isporučen na potpis u martu mesecu iako je glasio na 1.01.2009.god.Od kolega u Novom Sadu sam saznala da je vlasnik, pošto je kasnio sa mojom prijavom, za šta bi snosio posledice, pokušao to da obrazloži time da sam ja uzimala svoju radnu knjižicu na revers i da je nisam vratila na vreme,što uopšte nije istina.To mu obrazloženje nisu prihvatili u Službi za zapošljavanje…
Ove godine mi je ugovor o radu isporučen na potpis u martu mesecu iako je glasio na 1.01.2009.god.Od kolega u Novom Sadu sam saznala da je vlasnik, pošto je kasnio sa mojom prijavom, za šta bi snosio posledice, pokušao to da obrazloži time da sam ja uzimala svoju radnu knjižicu na revers i da je nisam vratila na vreme,što uopšte nije istina.To mu obrazloženje nisu prihvatili u Službi za zapošljavanje bez mog potpisa,ali je on falsifikovao moj potpis i kako kažu "našao vezu"da mu to sredi.Šta da radim u ovom slučaju?
Najbolje bi bilo da pokrenete radni spor i zahtevate da poslodavac ispuni sve obaveze koje je trebao da ispuni prema Vama kao zaposlenom, ukoliko ste u mogućnosti da dokažete sve svoje tvrdnje. S obzirom da je došlo i do falsifikovanja vašeg potpisa, najbolje bi bilo da ceo postupak poverite stručnom licu odn. advokatu koji će Vas zastupati u zaštiti svojih prava.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.04.2009
Prestanak radnog odnosa radi zatvaranja maloprodajnog objekta
Poslodavac zatvara maloprodaju, a neće da me proglosi tehnološkim viškom, tera me na sporazumni raskid iako nisam 'kriv' za zatvaranje;ovako gubim naknadu sa Biroa,prednost pri konkurisanju...
Savetujemo da insistirate na sporaziumnom prestanku radnog odnosa ali na inicijativu poslodavca (dakle da navedena odredba bude jasno precizirana u sporazumu). Na taj način ćete steći pravo na novčanu naknadu za nezaposlene. Naime, ukoliko je došlo do sporazumnog prestanka radnog odnosa na inicijativu zaposlenog, tada zaposleni gubi pravo na novčanu naknadu za nezaposlene. Ukoliko je obratno, ukoliko…
Savetujemo da insistirate na sporaziumnom prestanku radnog odnosa ali na inicijativu poslodavca (dakle da navedena odredba bude jasno precizirana u sporazumu). Na taj način ćete steći pravo na novčanu naknadu za nezaposlene. Naime, ukoliko je došlo do sporazumnog prestanka radnog odnosa na inicijativu zaposlenog, tada zaposleni gubi pravo na novčanu naknadu za nezaposlene. Ukoliko je obratno, ukoliko je inicijativa na strani poslodavca, pravo na novčanu naknadu za nezaposlene zaposleni može ostvariti.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.04.2009
Rok za ppodnošenje tužbe radi nezakonitog otkaza ugovora o radu
Zaključena mi je radna knjižica 30.9.2009. nisam dobio rešenje o otkazu ,uz to sam odjavljen za vreme bolovanja.Inspekcija rada nije naložila poslodavcu dostavu rešenja.Da li sam u docnjii po pitanju tužbe za nezakoniti otkaz ugovora o radu?
Shodno čl. 195 Zakona o radu protiv rešenja kojim je povređeno pravo zaposlenog ili kad je zaposleni saznao za povredu prava, zaposleni, odnosno predstavnik sindikata čiji je zaposleni član ako ga zaposleni ovlasti, može da pokrene spor pred nadležnim sudom. Rok za pokretanje spora jeste 90 dana od dana dostavljanja rešenja, odnosno saznanja za povredu prava. Spor pred…
Shodno čl. 195 Zakona o radu protiv rešenja kojim je povređeno pravo zaposlenog ili kad je zaposleni saznao za povredu prava, zaposleni, odnosno predstavnik sindikata čiji je zaposleni član ako ga zaposleni ovlasti, može da pokrene spor pred nadležnim sudom. Rok za pokretanje spora jeste 90 dana od dana dostavljanja rešenja, odnosno saznanja za povredu prava. Spor pred nadležnim sudom pravnosnažno se okončava u roku od šest meseci od dana pokretanja spora.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.04.2009
Zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vreme u školi
Da li lice koje nema odrađen pripravnički staž i nema položenu licencu za stručnog saradnika u školi može da zasnuje stalni radni odnos?
Shodno Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (čl.113) ukoliko nemate odrađen pripravnički staž i niste stekli licencu, radni odnos možete zasnovati samo kao pripravnik. Pripravnik, u smislu ovog zakona, jeste lice koje prvi put u tom svojstvu zasniva radni odnos u ustanovi i osposobljava se za samostalan obrazovno-vaspitni, vaspitni, odnosno stručni rad savladavanjem programa za uvođenje…
Shodno Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (čl.113) ukoliko nemate odrađen pripravnički staž i niste stekli licencu, radni odnos možete zasnovati samo kao pripravnik. Pripravnik, u smislu ovog zakona, jeste lice koje prvi put u tom svojstvu zasniva radni odnos u ustanovi i osposobljava se za samostalan obrazovno-vaspitni, vaspitni, odnosno stručni rad savladavanjem programa za uvođenje u rad nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika i polaganjem ispita za licencu. Pripravnički staž traje najduže dve godine od dana zasnivanja radnog odnosa. Za vreme trajanja pripravničkog staža, radi savladavanja programa za uvođenje u rad nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika, ustanova pripravniku određuje mentora. Pripravnik ima pravo da polaže ispit za licencu posle navršenih godinu dana rada. Pripravniku koji u roku od dve godine od dana zasnivanja radnog odnosa ne položi ispit za licencu - prestaje radni odnos.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 23.03.2009
Zapošljavanje u skladu sa čl.182 Zakona o radu
Da li poslodavac može, pored obaveze da primi radnika na posao po članu 182. Zakona o radu, da na istom radnom mestu zaposli lice preko Omladinska zadruge ili Agencije za zapošljavanje?
Shodno Zakonu o radu, ako otkaže ugovor o radu zaposlenom u slučaju iz člana 179. tačka 9) ovog zakona, poslodavac ne može na istim poslovima da zaposli drugo lice u roku od šest meseci od dana prestanka radnog odnosa, što bi se moglo odnositi i na angažovanje lica po osnovu rada van radnog odnosa (privremeni i povremeni poslovi i sl.). Međutim, u praksi se često dešava da se angažuju lica za…
Shodno Zakonu o radu, ako otkaže ugovor o radu zaposlenom u slučaju iz člana 179. tačka 9) ovog zakona, poslodavac ne može na istim poslovima da zaposli drugo lice u roku od šest meseci od dana prestanka radnog odnosa, što bi se moglo odnositi i na angažovanje lica po osnovu rada van radnog odnosa (privremeni i povremeni poslovi i sl.). Međutim, u praksi se često dešava da se angažuju lica za rad na datom radnom mestu ali ugovorom za rad ne na istom nego na nekom drugom, a u praksi obavljaju rad na upražnjenom radnom mestu .
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 13.03.2009
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.