Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
2004. godine ugovorom o preuzimanju prešla sam kod drugog poslodavca. Da li mogu ponovo da se vratim da radim kod prvog poslodavca i pod kojim uslovima? Da li je potrebna njegova saglasnost?
Samim ugovorom o preuzimanju definisani su uslovi rada kod novog poslodavca. Pretpostavljamo da se radi o ugovoru o radu na neodređeno vreme. Mogućnost ponovnog preuzimanja od prvog poslodavca uveliko će zavisiti od samog navedenog ugovora, sadašnjeg i bivšeg poslodavca. Načelno je moguće, ali konkretno će zavisiti od dogovora između Vas i samih navedenih poslodavaca kao i potreba istih za zaposlenima…
Samim ugovorom o preuzimanju definisani su uslovi rada kod novog poslodavca. Pretpostavljamo da se radi o ugovoru o radu na neodređeno vreme. Mogućnost ponovnog preuzimanja od prvog poslodavca uveliko će zavisiti od samog navedenog ugovora, sadašnjeg i bivšeg poslodavca. Načelno je moguće, ali konkretno će zavisiti od dogovora između Vas i samih navedenih poslodavaca kao i potreba istih za zaposlenima odn., od potreba rada poslodavaca.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 13.03.2009
Klauzula zabrane konkurencije
Želim da predjem u konkuretntsku firmu jer nisam zadovoljna ni platom a ni ljudski odnosilma u trenutnoj firmi. Konkurentska firma je voljna da snosi sve troškove obuke u prethodnoj firmi. Mene interesuje "zabrana konkurencije", u ugovoru o radu stoji da ukoliko napustim sadašnjeg poslodavca ne smem 2 godine da radim u konkurentskoj firmi. Da li moj sadašnji poslodavac ima prava da zna…
Želim da predjem u konkuretntsku firmu jer nisam zadovoljna ni platom a ni ljudski odnosilma u trenutnoj firmi. Konkurentska firma je voljna da snosi sve troškove obuke u prethodnoj firmi. Mene interesuje "zabrana konkurencije", u ugovoru o radu stoji da ukoliko napustim sadašnjeg poslodavca ne smem 2 godine da radim u konkurentskoj firmi. Da li moj sadašnji poslodavac ima prava da zna gde ću raditi i da li me može krivicno goniti ako odem kod konkurenta. Ukoliko može da li ja mogu od sadašnjeg poslodavca da tražim neku finansijsku nadoknadu s obzirom da mi zabranjuje rad u konkurentskoj firmi a ne želim vise da ostanem kod njega?
Nemate razloga za brigu. U daljem tekstu ćemo vam citirati čl. Zakona o radu koji istu reguliše. Član 161: Ugovorom o radu mogu da se utvrde poslovi koje zaposleni ne može da radi u svoje ime i za svoj račun, kao i u ime i za račun drugog pravnog ili fizičkog lica, bez saglasnosti poslodavca kod koga je u radnom odnosu (u daljem tekstu: zabrana konkurencije).…
Nemate razloga za brigu. U daljem tekstu ćemo vam citirati čl. Zakona o radu koji istu reguliše. Član 161: Ugovorom o radu mogu da se utvrde poslovi koje zaposleni ne može da radi u svoje ime i za svoj račun, kao i u ime i za račun drugog pravnog ili fizičkog lica, bez saglasnosti poslodavca kod koga je u radnom odnosu (u daljem tekstu: zabrana konkurencije). Zabrana konkurencije može da se utvrdi samo ako postoje uslovi da zaposleni radom kod poslodavca stekne nova, posebno važna tehnološka znanja, širok krug poslovnih partnera ili da dođe do saznanja važnih poslovnih informacija i tajni. Opštim aktom i ugovorom o radu utvrđuje se i teritorijalno važenje zabrane konkurencije, u zavisnosti od vrste posla na koji se zabrana odnosi. Ako zaposleni prekrši zabranu konkurencije, poslodavac ima pravo da od zaposlenog zahteva naknadu štete. Član 162: Ugovorom o radu poslodavac i zaposleni mogu da ugovore i uslove zabrane konkurencije u smislu člana 161 ovog zakona po prestanku radnog odnosa, u roku koji ne može da bude duži od dve godine po prestanku radnog odnosa. Zabrana konkurencije iz stava 1. ovog člana može se ugovoriti ako se poslodavac ugovorom o radu obaveže da će zaposlenom isplatiti novčanu naknadu u ugovorenoj visini. Drugim rečima, ukoliko novčana naknada na ime kaluzule zabrane konkurencije nije ugovorena, poslodavac Vam ne može zabraniti da se ponovo zaposlite i svojim radom sebi obezbeđujete sredstva za život.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.03.2009
Unapređenje zaposlenog
U mojoj firmi bez razgovora sa mnom unapređena sam. Smatram da na tom poslu ne mogu zadovoljiti iz više razloga. Sada mi prete da ako to odbijem mogu da uzmem knjizžcu. Da li mogu to da mi urade?
Ukoliko Vam je dato unapređenje ponuđeno aneksom ugovora o radu (čkl172 Zakona o radu), ukoliko odbijete da ga potpišete može prestati radni odnos po isteku roka navedenog u samom aneksu ugovora. U takvim situacijama bolje je da potpišete aneks ugovora i prihvatite unapređenje da biste zadržali zaposlenje.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.03.2009
Disciplinske mere protiv zaposlenih
Da li pri alkoholisanosti na poslu poslodavac ima prava da pozove policiju za alkotest i ko snosi troškove testa?
Jedna od obaveza zaposlenih jeste i poštovanje radne discipline. Rad u alkoholisanom stanju svakako spada u povredu iste. Samim opštim aktom poslodavca predviđeni su slučajevi povrede radne discipline, posledice u slučaju iste kao i sankcije koje poslodavac može da odredi zaposlenom. Ukoliko poslodavac nema mogućnosti da samostalno izvrši kontrolu alkohola u krtvi kod zaposlenog, jedan od načina…
Jedna od obaveza zaposlenih jeste i poštovanje radne discipline. Rad u alkoholisanom stanju svakako spada u povredu iste. Samim opštim aktom poslodavca predviđeni su slučajevi povrede radne discipline, posledice u slučaju iste kao i sankcije koje poslodavac može da odredi zaposlenom. Ukoliko poslodavac nema mogućnosti da samostalno izvrši kontrolu alkohola u krtvi kod zaposlenog, jedan od načina jeste i taj koji ste naveli. O samim troškovima u datoj situaciji takođe bi trebalo da bude utvrđeno u opštem aktu poslodavca. Pretpostavljamo da poslodavac snosi troškove koje kasnije ima pravo da naplati od zaposlenog u vidu obustave dela zarade, ukoliko se utvrdi da je zaposleni bio u alkoholisanom stanju za vreme trajanja rada.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 06.03.2009
Mirovanje radnog odnosa radi izdražavanje kazne zatvora
Radnik koji je kod nas u stalnom radnom odnosu je van radnog vremena svojim autom imao nezgodu u kojoj je jedno lice izgubilo život.Radnik se sada nalazi u istražnom zatvoru. Koja su naša prava u ovom trenutku?Da li možemo da ga odjavimo jer praktično neznamo koliko će dugo biti u zatvoru?Da li on ima možda pravo na godišnji odmor za 2009.godinu pre odjave?
Shodno članu 79 tač.5 Zakona o radu zaposlenom miruju prava i obaveze koje se stiču na radu i po osnovu rada, osim prava i obaveza za koje je zakonom, opštim aktom, odnosno ugovorom o radu drukčije određeno, ako odsustvuje sa rada zbog zdržavanja kazne zatvora, odnosno izrečene mere bezbednosti, vaspitne ili zaštitne…
Shodno članu 79 tač.5 Zakona o radu zaposlenom miruju prava i obaveze koje se stiču na radu i po osnovu rada, osim prava i obaveza za koje je zakonom, opštim aktom, odnosno ugovorom o radu drukčije određeno, ako odsustvuje sa rada zbog zdržavanja kazne zatvora, odnosno izrečene mere bezbednosti, vaspitne ili zaštitne mere, u trajanju do šest meseci. Takože, prema članu 176 tačka 3 Zakona o radu
aposlenom prestaje radni odnos nezavisno od njegove volje i volje poslodavca ako zbog izdržavanja kazne zatvora mora da bude odsutan sa rada u trajanju dužem od šest meseci - danom stupanja na izdržavanje kazne. Prema svemu navedenom, prvi korak jeste da status zaposlenog rešite mirovanjem radnog odnosa, a nakon protoka 6 meseci, isti mu može biti okončan u skladu sa čl.176 tač.3. U slučaju mirovanja radnog odnosa zaposlenom miruju prava i obaveze koje se stiču na radu i po osnovu rada, osim prava i obaveza za koje je zakonom, opštim aktom, odnosno ugovorom o radu drukčije određeno, te se navedena odredba odnosi i na pravo na godišnji odmor.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 03.03.2009
Razlika između neplaćenog odsustva i otkaza ugovora o radu
Koja je razlika između neplaćenog odsustva i otkaza Ugovora o radu?
Otkazom ugovora o radu radni odnos prestaje i u potpunosti prestaju sva prava zaposlenog iz radnog odnosa. Za vreme neplaćenog odsustva zaposlenom prava i obaveze iz radnog odnosa miruju, osim prava na doprinose za obavezno zdravstveno osiguranje, ali radni odnos i dalje traje. Po povratku sa istog, sva prava iz radnog odnosa se ponovo aktiviraju.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 03.03.2009
Sporazumni raskid radnog odnosa
U preduzeću smo dobili ponudu da potpišemo sporazumni raskid radnog odnosa, uz obrazloženje da smo lojalni poslodavcu. Pošto to nismo potpisali poslati smo svi na plaćeno odsustvo.Koja su naša prava?
Smatramo da je dobro što ste odbili potpisivanje sporazumnog prestanka radnog odnosa. Dok ste na plaćenom odsustvu Vaša prava iz radnog odnosa i dalje teku a ukoliko poslodavac želi da smanji broj zaposlenih, za vas bi bili najpovoljnije da osnov otkaza ugovorao radu bude prestanak potrebe za radom zaposlenih odn. "tehnološki višak". U tom slučaju biste, osim prava na novčanu naknadu za…
Smatramo da je dobro što ste odbili potpisivanje sporazumnog prestanka radnog odnosa. Dok ste na plaćenom odsustvu Vaša prava iz radnog odnosa i dalje teku a ukoliko poslodavac želi da smanji broj zaposlenih, za vas bi bili najpovoljnije da osnov otkaza ugovorao radu bude prestanak potrebe za radom zaposlenih odn. "tehnološki višak". U tom slučaju biste, osim prava na novčanu naknadu za nezaposlene imali i pravio na otpremninu od strane poslodavca. Pravo na novčanu naknadu za nezaposlene ćete imati svakako u slučaju prestanka radnog odnosa, osim ukoliko isti prestane na vašu inicijativu. Kod sporaumnog prestanka radnog odnosa ovo pravo ostavrujete ukoliko je u rešenju o sporazumnom prestanku radnog odnosa navedeno da se isti vrši na inicijativu poslodavca.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 03.03.2009
Preraspodela zaposlenog na drugo radno mesto
U preduzeću u kojem sam zaposlen za stalno prisiljavaju me da prihvatim drugo radno mesto (sa kojeg je prethodni radnik otišao kao tehnološki višak sa otpremninom pre par dana ) i prete mi otkazom ako odbijem.Da li mogu da mi daju otkaz ako ne potpisem aneks.?Koja su moja prava?U preduzeću sam zaposlen 9 godina?I kako mogu da me raspodele na mesto sa kojeg je čovek otišao kao višak?
Član 171, st.1 čl.1 Zakona o radu propisuje da poslodavac može zaposlenom da ponudi izmenu ugovorenih uslova rada( aneks ugovora) radi premeštaja na drugi odgovarajući posao, zbog potreba procesa i organizacije rada. S obzirom da je bivšem zaposlenom prestao radni odnos po osnovu viška zaposlenih a radi racionalizacije procesa rada u preduzeću, u ovom slučaju ne dolazi do…
Član 171, st.1 čl.1 Zakona o radu propisuje da poslodavac može zaposlenom da ponudi izmenu ugovorenih uslova rada( aneks ugovora) radi premeštaja na drugi odgovarajući posao, zbog potreba procesa i organizacije rada. S obzirom da je bivšem zaposlenom prestao radni odnos po osnovu viška zaposlenih a radi racionalizacije procesa rada u preduzeću, u ovom slučaju ne dolazi do kršenja zakona od strane poslodavca jer nije angažovao novo lice zj. zasnovao radni odnos sa novim zaposlenim već je izvršio preraspodelu radnih obaveza među postojećim preostalim zaposlenima. Uz ponudu za zaključivanje aneksa ugovora poslodavac je dužan da zaposlenom u pisanom obliku dostavi i razloge za ponudu, rok u kome zaposleni treba da se izjasni o ponudi i pravne posledice koje mogu da nastanu odbijanjem ponude. Zaposleni je dužan da se izjasni o ponudi za zaključivanje aneksa ugovora u roku koji odredi poslodavac, a koji ne može biti kraći od osam radnih dana. Smatra se da je zaposleni odbio ponudu za zaključivanje aneksa ugovora ako se ne izjasni u roku. Ako zaposleni prihvati ponudu za zaključivanje aneksa ugovora, zadržava pravo da pred nadležnim sudom osporava zakonitost tog ugovora.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 03.03.2009
Zapošljavanje preko portala
Našao sam posao preko portala,prijavio se na konkurs prošle godine i posle izvesnog vremena i dobio posao. Kako je želja za promenom posla bila jaka,napustio sam staru firmu u kojoj sam radio skoro 15 godina,i navodno se zaposlio u firmi koja je trebalo da počne sa radom. Odneo sam radnu knjižicu,prijavili su me ,potpisao sam ugovor i sve je delovalo potpuno ok. Od tada je prošlo nekoliko meseci,…
Našao sam posao preko portala,prijavio se na konkurs prošle godine i posle izvesnog vremena i dobio posao. Kako je želja za promenom posla bila jaka,napustio sam staru firmu u kojoj sam radio skoro 15 godina,i navodno se zaposlio u firmi koja je trebalo da počne sa radom. Odneo sam radnu knjižicu,prijavili su me ,potpisao sam ugovor i sve je delovalo potpuno ok. Od tada je prošlo nekoliko meseci, firma nije počela sa radom zbog nedostatka sredstava,ili zbog svetske krize . Najgore od svega je što kad god odem da se raspitam, zaposleni me uveravaju kako je samo pitanje vremena kada će početi sa radom. Pošto se ovome ne nazire početak, zanima me kakva su moja prava, ako ih uopšte ima, ukoliko odlučim da nađem drugi posao kad mi istekne ugovor koji sam potpisao. Tu mislim na neisplaćene zarade koje su bile garantovane ugovorom i na neuplaćeni staž ?
S obzirom da ste potpisali ugovor o radu i predali svu neophodnu dokumentaciju formalno se nalazite u radnom odnosu, iako faktički ne radite. Ipak, ukoliko se budete odlučili da potražite drugo zaposlenje, imate pravo da sudskim putem zahtevate da poslodavac ispuni svoje obaveze po osnovu potpisanog ugovora o radu.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 02.03.2009
Zaštita od otkaza ugovora o radu
DA LI MOGU DOBITI OTKAZ A MAJKA SAM DVOJE DECE OD 3GODINE I OD 1GODINE, KAKO MOGU DA SE ZAŠTITIM?
Ukoliko kao osnov otkaza stoji neki od Zakonom o radu propisanih uslova za prestanak radnog odnosa, tada je isti zakonit, bez obzira na činjenicu što ste majka troje maloletne dece. Jedino u slučaju nezakonitog otkaza imate pravo da potražite sudsku zaštitu i povedete radni spor.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 02.03.2009
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.