Početak moje prakse za poziciju System Test Engineer u #Continental mi je ujedno bio i susret sa jednim velikim olakšanjem - klizno radno vreme. To bih defininitivno izdvojila kao najdraži benefit jer, kako putujem svaki dan, meni znači zaista mnogo. Osim toga, od velike važnosti je mogućnost usklađivanja prakse sa obavezama na fakultetu gde možemo birati praksu od 6 ili 8 randih sati u zavinosti od naših potreba, kao i izlazak u susret u raznim situacijama, poput ispita ili neodložnih obaveza.
Kao i većini studenata koji su bez ikakvog iskustva, započeti nešto je veliki korak, a činio se još većim obzirom na kompanija u kojoj sam konkurisala. Nisam imala prethodno znanja, niti bilo koji dodir sa radom u kompanijama. Drago mi je što sam shvatila da mi nije bio ni potreban, van znanja sa fakulteta! Tokom prvih par meseci prakse napredovala sam u svojim komunikacionim veštinama i engleskom jeziku jer Continental posluje širom sveta. Čak i u toku svoje prakse sam dobila šansu da prenesem znanja dvoje ljudi i time shvatila da mi pored inženjerstva odgovara i mentorstvo. Za oba posla je potrebna razumevanje, tolerancija kao i timski rad. Sam proces prenošenja znanja na druge je kao takav ispunjujući, a pritom - osim svom, doprinosite i tuđem razvoju. Upravo takvo isksutvo bi očekivalo vas kad bude došli!
Mentorstvo služi da bi vas spremilo za uspešan rad na projektima i snalaženje u svim situacijama u kojima se možete pronaći kao neko kome je ishod rada proizvod u industriji gde je kvalitet na prvom mestu. Moje #productbased iskustvo je obeleženo meni najzanimljivijim projektom na kojem sam radila – u pitanju je jedan digitalni displej. Ono što ga čini posebno zanimljivim jeste to što ima režim izmenljive privatnosti na suvozačevom mestu, a pritom je nešto što je potpuno novo i nepoznato tržištu ili obrazovanju. Možda je i najiznenađujuće to što je rad na ovim tehnologijama moguć sa znanjem koje dobijemo sa fakulteta uz, naravno, kontinuiranu podršku od iskusnijih kolega. Ono što nam je nepoznato, a što može biti slučaj kad radite u R&D okruženju, se nadomesti treninzima, učenjem i podrškom.
Nakon svoje prakse, zaposlila sam se kao System Test Engineer. Rad na ovoj poziciji je meni veoma zanimljiv – susrećem se sa testiranjem softverskog dela proizvoda, kao i hardverskog, što mi omogućava bolje poznavanje i sklapanje “kockica” u jednu celinu. Zanimljivo je i to što sam na projektu uključena od samog početka, iako sam bila na praksi. Na osnovu toga sam stekla utisak da je svaki član tima podjednako važan.
Rad u Continental-u podrazumeva saradnju sa mnogim drugim timovima. To je od velike pomoći ukoliko se desi nešto neočekivano, poput promene koju zahteva kupac. U tom slučaju bi, recimo, mašinski inženjeri izmenili šemu i raspored komponenata, dok bi hardverski tim na adekvatan način izmenio raspored komponenti. Nakon toga nastupamo mi - moramo biti obavešteni o promenama kako bismo znali na koji način da sprovedemo testiranja. Hardverski tim nam pruža veliku podršku u slučaju kada su nam potrebne modifikacije bez kojih nije moguće izvršiti testiranje. Upravo zbog toga su komunikacija i razumevanje među različitim timovima koji učestvuju u razvoju proizvoda ključ uspeha za kreiranje proizvoda koji će se pronaći i milionima vozila širom sveta.