Da li nam možeš reći nešto o sebi?
Pozdrav! Zovem se Dragan i po struci sam doktor industrijskog inženjerstva i inženjerskog menadžmenta, sa master diplomom iz oblasti mehatronike. U industriji radim 11 godina, od čega sam 3 godine u Continental-u. Danas vodim funkcionalni klaster „Access and Start Control“ (FC ASC).
Zbog čega si odabrao Continental kao mesto da gradiš svoju karijeru?
Istraživanje i razvoj zajedno sa inženjerskim menadžmentom su oduvek bili u fokusu mog interesovanja. U Continental-u sam dobio priliku da povežem oba elementa: rad na različitim razvojnim projektima i dalji razvoj karijere u oblasti inženjerskog menadžmenta.
Kako izgleda tvoj radni dan?
Kao vođa funkcionalnog klastera, moja je obaveza da pratim status projekata koje vode inženjeri na našoj lokaciji. Vođenje projekta podrazumeva puno izazova, te je moja obaveza da budem dostupan svojim kolegama kako bi se izazovi brzo i efikasno prevazišli. Tu je i komunikacija sa menadžmentom ostalih disciplina, lokalno i globalno, gde zajedno pratimo status tekućih i planiramo angažman na novim projektima. Važni su i individualni sastanci sa zaposlenima gde pružam povratne informacije, planiramo potrebne treninge i karijerni put naših inženjera.
Šta je to što čini tvoj posao izazovnim?
Iako meni vrlo drag, moj posao ima i izazovne momente. Dinamika i kompleksnost projekata, koje vode naši inženjeri, zahteva moju dostupnost i pažnju u svakom trenutku. Susrećemo se sa najrazličitijim izazovima gde je potrebno brzo delovati kako bi se ispunili zahteve naših kupaca, a da pri tom pazimo i na opterećenje zaposlenih, dostupnu opremu i budžet. Važno je reći da proizvodi postaju sve kompleksniji pri čemu nam je cilj da vreme razvoja bude što kraće, a to predstavlja poseban izazov.
Kako je izgledao tvoj karijerni put?
Karijeru u Continental-u sam započeo kao tehnički vođa projekta. Tu sam dobio priliku da se bolje upoznam sa procesima i prođem kroz faze razvoja proizvoda. Ovo je veoma važan aspekt razvoja moje karijere jer sam dobio uvid u sve segmente razvoja proizvoda i teškoće koje sa sobom taj proces nosi. Posebno sam se zainteresovao za životni ciklus proizvoda u Continental-u gde sam kroz samoinicijativno istraživanje stekao potrebno znanje i postao trener iz navedene oblasti. Zajedno sa svojim nadređenim sam definisao jasne ciljeve koji su vodili do mog usavršavanja i napredovanja ka višoj poziciji.
Koje su to razlike i sličnosti u potrebnom mentalitetu i zadacima pri obavljanju posla menadžera u odnosu na posao inženjera?
Inženjer pre svega vodi računa o dodeljenim zadacima i razvoju komponente za koju je odgovoran. Komunikacija sa ostalim članovima tima mahom je fokusirana na prikupljanje potrebnih informacija, zajedničke analize i pripreme. Suštinski, inženjer je odgovoran za svoje aktivnosti ali ne i za druge članove tima. Sa druge strane, vođa klastera veći deo svog vremena provodi sa ljudima. Mora biti spreman da sasluša, ali i da utiče na ljude na pravi način. U izazovnim situacijama potrebno je doneti adekvatne odluke i održati timski duh. Izuzetno je važan pozitivan stav i podrška u svakoj situaciji, to je garant uspeha.