Iskreno verujemo u koncept stalnog učenja. Da je drugačije, ne bismo uspeli, naročito u dinamičnoj IT industriji. Zbog toga smo posebno razvili
sisteme mentorstva i razmene znanja, u svakoj fazi karijere.
Pre svega, potrebno je da svaki zaposeni ima aktivan odnos prema sticanju znanja i uopšte prema svom karijernom razvoju. To znači, da je poželjno da pokazuje želju za samoinicijativnim učenjem - stalno čita, traži izvore koji će unaprediti njegovo znanje, istražuje moguće seminare i konferencije koje može da poseti, da koristi biblioteku koja mu je na raspolaganju. Kada postoji ta inicijativa, onda mi možemo da pomognemo, tako što mu obezbeđujemo vreme za učenje, prostor za greške i prostor za razvoj.
Prvo, bez obzira u kojoj fazi karijere se nalazi, da li je početnik ili ima puno iskustva, svakome je omogućeno da ima mentora. To je najčešće iskusniji kolega iz tima, a može biti i šef. Ove dve uloge nisu iste, mentor može samo da savetuje, a šef je istovremeno odgovoran za razvoj i rezultate. Nije lako biti mentor, i ta uloga se obično dodeljuje ljudima koji imaju iskustva, ali i afiniteta prema tome.
Kolege programeri su svoja iskustva podelili kroz 10 mentorskih zaposvesti, pogledaj šta su oni zaključili iz rada sa mladim kolegama. ?
Konferencije, obuke, seminari, vebinari... jednodnevni ili višednevni, u zemlji ili van (kad prođe epidemija), dostupni su svakome, u dogovoru sa nadređenim i u skladu sa razvojnim planom, dolazi se do najboljeg i efikasnijeg modela dodatnog usavršavanja. I ne, nisu samo u pitanju stručna znanja, jako nam je bitno da zaposlenii razviju i takozvane soft skills, tj, veštine koje će im pomoći da bolje i efikasnije komuniciraju, budu produktivniji ili kvalitetnije upravljaju svojim vremenom.
Znanje je da se deli. I ne kažemo to tek tako. Infostud razgovori se održavaju utorkom, i tu se pričaju i lične i profesionalne priče, dele uspesi, padovi, utisci sa obuka i konferencija. Na Razvijačkom danu i Razvijačkom poligonu Product Owneri i Product Manageri sajtova Poslovi, 4zida i Polovni automobili dele dobre prakse razvoja proizvoda i usluga i savetuju jedni druge. Na Analitiks kampu prosejavamo podatke u potrazi za zlatnim grumenjem znanja, a svako ko poseti neku važniju konferenciju, piše rezime za ostale kolege.
Možda i najvažnije, znanje nam služi da ostvarimo ciljeve, da budemo otvoreni i spremni za promene, brzo se prilagođavamo i donosimo dobre odluke koje će nas gurati napred.