Kultura koja se pozitivno odnosi prema greškama je dobar poligon za napredovanje i razvoj i to uvek imamo u vidu kada nešto pogrešimo. Međutim, trudimo se da ne grešimo iz bahatosti i nemara, da dobro razmislimo o tome šta je krenulo naopako, i naravno, da iz toga svi zajedno nešto naučimo i unapredimo neki proces.
Pitali smo naše ljude kakav je njihov odnos prema greškama i dobili smo jako zanimljive odgovore.
Naravno, kreiranje ovakve klime polazi od menadžmenta kompanije, pa smo prvo želeli od njih da čujemo koju svoju grešku pamte i kako se odnose prema greškama svojih zaposlenih.
Branislava Gajić Stanojević, naša direktorka korporativnog razvoja i jedan od osnivača infostuda kaže da je za 20 godina imala nebrojeno grešaka. „Ne volim ih, ali one su deo procesa mog učenja i razvoja, kao i razvoja Infostud grupe. Kada pogledam unazad, imala sam razne krupne greške kad sam bila „klinka“. Od toga da nisam dovoljno objašnjavala ljudima zašto idemo u nekom pravcu, već sam samo vodila i očekivala da oni to razumeju, pa do toga da sam propustila priliku da napravim neke promene u momentima kada je to trebalo, a jako je bitno osetiti pravi tajming. A sada recimo pravim neke operativne greške, jednostavno zato što sam u gužvi, i sad, šta da se radi. Na kraju krajeva, bitno je izvući neku školu iz tih grešaka i više se fokusirati na ono dobro što ste postigli. Jer sve je to proisteklo iz uspona, padova i iskustva koje smo stekli. Mirno more nikada nije dalo iskusnog mornara.“
Direktorka Infostudovih sajtova za zapošljavanje Sonja Ćetković, se seća kako je napravila porgešnu formulu u eksel tabeli i tako su nastale loše finansijske projekcije. Srećom, brzo je sve ispravljeno. „Naravno da nikome nije bilo drago zbog toga, ali moj nadređeni je bio dosta tolerantan u toj situaciji i rekao – ok, dešava se, bitno je da iskoristimo priliku i unapredimo neke procese. I upravo iz toga je proizašao novi proces, sa više kontrole, kako se takve stvari ne bi ponavljale. I ja svoje zaposlene podstičem da budu hrabri, jer ako se budemo plašili da pogrešimo, nikada sebi nećemo dopustiti da uradimo nešto veliko.“
U takvoj atmosferi je onda dozvoljeno eksperimentisati, pa se kao posledica toga često dešavaju mini-inovacije, koje zaposleni imaju mogućnost da uvedu u svoje svakodnevne aktivnosti. Tamara Prodanović, koja je koordinator tima sajta Hello World, kaže da svaku svoju grešku dobro pamti, jer su joj upravo one omogućile profesionalno napredovanje. „Napraviti grešku u Infostudu ne znači nužno kiksnuti nehajno, već otisnuti se iz zone komfora i eksperimentisati na nepoznatom terenu.“
Šta se sve dešava „ispod haube“ naših sajtova, to znaju samo ljudi koji vladaju kodom, a jedan od njih, Borko Rastović, danas jedan od naših najiskusnijih programera, otkriva šta se krije iza . ? „Da li ćemo grešiti? Hoćemo sigurno, a posledice zavise od našeg stepena odgovornosti ili izloženosti. Meni se lično dešavalo da sam srušio sajt na pet, deset, petnaest minuta, pa su moje kolege zajedno sa mnom provele par noći bez sna. Ali, sve se na kraju dobro završavalo.“