Tokom 2024. godine, lideri kompanije Levi9 prošli su radionice pod nazivom „Pravo na dostojanstven rad“, fokusirane na očuvanje psihološki bezbednog radnog okruženja.
Ova tema nije samo „još jedna obuka“, već ključni deo naše strategije za negovanje međusobnog uvažavanja i prevenciju uznemiravanja na radnom mestu. Kroz interaktivne radionice u sve tri kancelarije u Srbiji, Najneri su istražili konkretne primere neprimerenog ponašanja na poslu i naučili šta da rade, ako se sa tim sretnu.
Šta smo sve osvestili i naučili?
Da li ste se ikada našli u situaciji da vas neko prekine usred izlaganja, uz komentar koji zvuči kao šala, ali zapravo umanjuje vaš rad? Ovo je primer ponašanja koje može delovati bezazleno, ali često ostavlja osećaj neprijatnosti i nedostatka poštovanja.
Na radionicama smo diskutovali o načinima prepoznavanja ovakvih situacija i reagovanja na njih – bilo kroz konstruktivan razgovor ili eskalaciju problema nadležnoj osobi. Na primer, ako ste svedok neprimerene šale na račun kolege, učesnici su naučili kako da diskretno izraze neslaganje i pruže podršku osobi kojoj je šala namenjena.
Levi9 može da se pohvali visokim procentom psihološki bezbednog i inkluzivnog radnog okruženja. Želja nam je da okruženje ostane takvo i u narednim godinama, a nadamo se da tome doprinose i razgovori na ovu temu sa zaposlenima.
Razgovori prvo sa menadžerima
Menadžeri su ti koji drže našu kulturu na pravom kursu. Oni postavljaju ton i vrednosti u svojim timovima. Zato smo kroz ove radionice najpre osnažili lidere da prepoznaju i adresiraju potencijalne izazove u komunikaciji i timskoj dinamici. Na primer, ako primete da član tima ne učestvuje u diskusijama zbog straha od osude, lideri su sada opremljeni alatima da podstaknu inkluziju i otvoreni dijalog.
Pored radionica za menadžere, plan je da ovu temu približimo svim zaposlenima kroz video materijal. Zamislite situaciju u kojoj niste sigurni kako da postupite ako čujete pasivno-agresivni komentar na sastanku. Video vodiči će pružiti konkretne smernice za ovakve i slične izazove.
Nakon radionica, učesnici su istakli da su stekli ne samo nova znanja, već i praktične veštine koje mogu odmah da primene. Autorke edukacije, Sanja Peršić i Sonja Bunčić iz Talent tima kažu da su ove radionice ulaganje u profesionalni razvoj, ali i korak ka jačanju vrednosti koje definišu našu kompaniju.
Kroz ovakve inicijative, nastavljamo da gradimo radno okruženje u kojem svi imaju pravo na dostojanstvo i uvažavanje – jer samo tako zajedno rastemo.