Međunarodni dan žena je dan kada se puno razgovara o snazi i doprinosu žena, posebno kroz društvene mreže. Ovaj praznik je tu da podseća na važnost ravnopravnosti, podrške i zajedničkog stvaranja bolje budućnosti za sve. U našoj kulturi ovo je bitan datum, a na svima nama je odgovornost da promenimo to da simbol Osmog marta nisu karanfil ili čokolada.
Kao što tehnološke revolucije menjaju svet, tako i žene pomeraju granice, donoseći inovacije i novu perspektivu u IT.
Ada Lavlejs osmislila je prvi algoritam, Grejs Hoper razvila kompajler, a Karen Spark Džouns postavila temelje NLP-a, što je osnova današnjih AI sistema poput ChatGPT-a, pretraga i prepoznavanja govora. Fej-Fej Li naučila je mašine da „vide“, dok je Sintija Brizil stvorila robote koji i osećaju – spajajući tehnologiju i empatiju.
Kako primeri ilustruju, uloga žene u IT industriji veoma je važna. Prosek žena u IT industriji u Srbiji je 22%, dok je u kompaniji Levi9 Srbija taj procenat čak 40%. To je duplo više nego što je procenat žena na tech pozicijama u holandskom digitalnom sektoru, gde je sedište ove kompanije. Žene u Levi9 IT takođe imaju trećinu menadžerskih pozicija, te oblikuju važne kompanijske odluke.
Baš kao u košnici, gde matica i radilice neumorno grade i održavaju zajednicu, tako i žene u Levi9 vode, inoviraju i pokreću promene.
To je bila inspiracija za saradnju kompanije Levi9 IT sa pčelarskim centrom BeeCenter, povodom Međunarodnog dana žena. Na interaktivnim događajima u svim Levi9 kancelarijama, u Novom Sadu, Beogradu i Zrenjaninu, braća Mardešić održala su predavanje o fascinantnom svetu pčela. Počeli su sa tim da su pčele 2019. godine proglašene najbitnijim bićima na planeti, od kojih zavisi 70% svetske poljoprivrede.
Pčele su neverovatan primer savršene organizacije i efikasnosti, a njihova zajednica funkcioniše kao pravi matrijarhat. U centru košnice je matica – jedina plodna ženka čija je glavna uloga da nosi potomstvo i održava koloniju stabilnom. Radilice, koje su takođe ženke, obavljaju sve ključne zadatke: prikupljaju hranu, hrane leglo, čiste košnicu i brane je od uljeza. Svaka pčela tačno zna svoju ulogu, a kroz besprekornu saradnju stvaraju održivu i moćnu zajednicu. Ovaj prirodni sistem vođen ženama pokazuje kako disciplina, odgovornost i zajednički rad donose snagu i napredak – baš kao i u uspešnim organizacijama.
Ovo Bee AI-mazing druženje je završeno kreativnim aktivnostima. Najpre su sve zaposlene u Levi9 bile u prilici da, birajući različito koštunjavo voće i pčelinje proizvode, naprave svoju jedinstvenu teglicu meda. A čak je i svaka nalepnica bila personalizovana, i to uz podršku AI tehnologije.
Bilo je zanimljivo videti paletu vizuala - nastalih kroz popularne alate kao što su MidJourney, Copilot, ChatGPT - na kojima su pčelice bile u stilu Nadežde Petrović, Milene Pavlović Barili, ali i poznatih holandskih slikara poput Vana Goga i Rembranta.