Već smo poprilično duboko zagazili u 2025. godinu, koja bi prema najavama trebalo da donese uzbudljive tehnološke prekretnice. Predviđa se da će OpenAI lansirati ChatGPT-5, koji bi mogao da donese značajna poboljšanja, između ostalog u kontekstu kombinovanja teksta, slike i videa, ali i personalizovanih AI asistenata.
Ruku pod ruku sa GenerativeAI idu i AR tehnologije – kroz nove funkcionalnosti Meta Ray-Ban pametnih naočara i rada na novom modelu Apple Vision Pro 2. Osim toga, očekuju se i prve velike globalne regulative koje oblikuju budućnost veštačke inteligencije.
Dok se svet ubrzano menja, postoji jedna konstanta: inovacije su točak i pokretačka snaga napretka. Upravo ta filozofija vodi i kompaniju Levi9, koja već dve decenije pomera granice u IT industriji Srbije. A ovog prvog aprila, Levi9 proslavlja jubilej: 20 godina poslovanja.
Osnivači iz Holandije, zajedno sa entuzijastičnim timom zaljubljenika u tehnologiju iz Srbije, postavili su temelje za Levi9 2005. godine. Inspiraciju su pronašli u kometi Shoemaker-Levy9, simbolu vizije i uticaja koji žele da ostave na tržištu. A sve to ne bi bilo moguće, bez ulaganja u lokalnu IT zajednicu.
Od programa kao što su “5 dana u oblacima” – nekadašnji “5 dana na Javi” – i redovnih Code9 radionica, preko studentskih događaja, do konferencije 9Inspiration, Levi9 je aktivno doprinosio IT ekosistemu u Srbiji. Posle devetog rođendana, kompanija se proširila na Zrenjanin, a 2016. je otvoren i drugi Delivery centar u Beogradu.
Kada se priseća početaka, Viktor Kovač, direktor Delivery centra u Novom Sadu i Zrenjaninu, i deo osnivačkog tima Levi9 u Srbiji kaže: “Saradnja na daljinu je bila izazov koji smo lako i uspešno premostili. Taj pristup privukao je pažnju domaćih IT stručnjaka koji su bili spremni za promene i izazove koje su doneli klijenti iz Zapadne Evrope. Najneri su imali priliku da rade na izazovnim projektima koji nisu bili lako dostupni u to vreme, što je značajno doprinelo njihovom profesionalnom razvoju. ”
Kovač nastavlja: “Usvajanje agilnog pristupa radu i fleksibilnih radnih modela, uz proaktivni pristup, ojačalo je veze sa inostranim klijentima i donelo internacionalnu kulturu rada. Tako smo dodatno unapredili tehničku izvrsnost i razvoj lokalnih talenata, prilagođavajući ih globalnim standardima.”
“Svedoci smo inovativnog preokreta koji donosi AI – već sada se menja način na koji pružamo usluge klijentima, razvijamo softver i takmičimo se na tržištu. Veštačka inteligencija donosi nove izazove, ali i nove mogućnosti za inovacije. Budućnost pripada onima koji su spremni da uče, prilagođavaju se i istražuju nepoznato”, zaključuje Mirjana Trobok, direktorka Delivery centra u Beogradu.