Nedavno sam čula divnu metaforu gde se koučing poredi sa planinarenjem. Zašto baš ova metafora, zapitala sam se?
Zamislite da ste isplanirali uspon na planinu. Ne znate tačno kuda će vas odvesti ovo putovanje, šta će vam trebati na putu, ali jasno vidite vrh koji želite da osvojite. Počinjete u podnožju, krećete se utabanom i dobro poznatom stazom. Penjete se laganim tempom, bez previše napora. Može vam čak postati i dosadno. Odjednom, odlučujete da skrenete na stazu desno, koja je obrasla rastinjem i jedva se nazire; dosta toga je nepoznato. Staza je pod većim nagibom i na njoj savladavate nekoliko vidljivih gromada. Postaje daleko teže i još uvek ne znate vodi li vas ova staza negde? Šta da očekujete na vrhu? Može se desiti da ste čak i posumnjali u odluku da skrenete desno ili čak u odluku da uopšte krenete na ovo putovanje. Može se pojaviti strah od nepoznatog.
Uprkos svemu, nastavljate dalje savladavajući izazovne prepreke na putu. Posle nekoliko sati pešačenja, ispitivanja i motivisanja da nastavite dalje na kraju stižete na vrh planine. Uživate u onome što ste postigli. Divite se pogledu i zadovoljni ste. Dok tako stojite na vrhu i uživate u pogledu sa visine, uočili ste drugi vrh koji sledeći želite da osvojite 😊.
Naravno da ste razumeli da ovo nije isključivo priča o planinarenju, već prilično precizan opis onoga što biste mogli da iskusite prolazeći kroz proces koučinga.
Ukoliko želite da saznate nešto više o koučingu, idemo korak dalje.
Šta je koučing?
Kako bi bilo što jasnije, možda je smisleno da promenimo perspektivu i krenemo od toga šta koučing definitivno nije. Koučing nije:
Prema definiciji Međunarodne koučing federacije (ili skraćeno ICF) koučing se definiše kao partnerstvo sa klijentom u kreativnom procesu koji navodi na razmišljanje i inspirišeklijenta na maksimizovanje ličnog i profesionalnog potencijala.
Kouč nije neko ko savetuje, ne postavlja se kao osoba koja zna bolje i više od klijenta i ne mora nužno da ima ekspertsko znanje u domenu kojim se klijent profesionalno bavi. Kouč je ekspert za dijalog u uslovima partnerskog odnosa i poverenja sa klijentom.
Reč, dve o mitovima
Često čujem pitanje: „Da li kouč daje savete?“
Postavimo to na sledeći način:
U koučingu, verujemo da osoba ima potencijal za postizanje svojih ciljeva, kao i odgovornost za sopstveni rast. Dakle, umesto da kouč uskoči sa sjajnim savetima, radije će koristiti niz veština da podrži osobu u pomeranju perspektive, sticanju novih učenja i otkrivanju različitih pristupa za postizanje ciljeva. Odgovor na moje prvobitno pitanje bi dakle glasio: ne, kouč se izuzetno trudi da ne upadne u zamku davanja saveta.
Kada bismo želeli da, krajnje jednostavno, prikažemo šta radi kouč, a šta klijent, to bi verovano izgledalo ovako:
Važno je istaći da klijent može da bude jedna osoba ili više njih, koji čine grupu ili tim.
Kada vas pitaju šta je ROI od koučinga...
Iako je naučno utvrđeno da koučing inspiriše pojedince da maksimizuju svoj lični i profesionalni potencijal, brojna istraživanja su dokazala da on takođe ima merljiv pozitivan uticaj na timove, kao i na strateške ciljeve organizacija i poslovne rezultate.
Jedno od najvećih svetskih tela za sertifikaciju u koučingu, Međunarodna koučing federacija (ICF), otkrilo je u svojoj globalnoj studiji da 86% kompanija koje ulažu u koučing imaju pozitivan ROI. To se pokazuje u značajno povećanoj produktivnosti, performansama, većem angažovanju i motivaciji zaposlenih.
Levi9 i koučing
Mi u Levi9 smo prepoznali dodatnu vrednost koju koučing donosi organizaciji, timovima, pojedincima. Udružili smo snage sa sjajnim ljudima iz Koučing centra i pokrenuli niz aktivnosti sa temom koja nas povezuje.
Kao ishod naše saradnje, do sada smo realizovali eMeet pod nazivom „Couch me if you can“ gde smo dali odgovore na pitanja kao što su: šta je koučing i čemu služi, kakva je veza između koučinga i organizacione kulture, koučing kao alat u svakodnevnom radu, da li je to alat isključivo za menadžere, koja je razlika između individualnog i timskog koučinga i mnoga druga.
Nakon odličnog uvoda, lokalni liderski tim je imao priliku da iskusi timski koučing na svojoj koži u formi jednodnevne radionice.
Ali, ovo je samo početak.
Planiramo nastavak saradnje sa ljudima sa kojima se razumemo. Želja nam je da razbijemo predrasudu da je koučing, pre svega, alat za visoke menadžere (C-level) i da ga približimo zaposlenima kao alat koji mogu da koriste u svakodnevnom radu.
Za sada toliko, ali pratite naše sledeće korake pod #904: We’ll train you to take the lead.