Znate onu situaciju kada pročitate naslov treninga i odmah želite da saznate više, jer da, to je tema koja vas zanima i već neko vreme istražujete rešenje. A posle treninga… blah, razočaranje. Znali ste većinu stvari o kojoj je bilo reči. Kako da izbegnete ovu situaciju?
Najčešće na početku treninga i radionica koje održavam, podstičem polaznike da razmisle o tome kojoj vrsti polaznika oni sami pripadaju i da kratko reflektuju na ono što im prolazi kroz misli. Na takvo pitanje dobijam prilično različite odgovore – da su to kolege, klijenti, menadžeri – ali retko ko primeti da je taj odgovor u svojoj srži zapravo isti. Na šta tačno mislim? Sve navedene različite grupe zapravo su odrasli ljudi.
Ovako istaknuto, složićemo se prilično je očigledna stvar ali je vrlo važno da je ne zanemarimo ili previdimo – jer je potrebno sadržaj treninga/radionice/prezentacije prilagoditi principima prema kojima odrasli uče.
Kako bismo i sami bili uspešni u učenju za vas sam napravila kratki teorijski osvrt.
Kako u stvari, odrasli uče?
Andragogija je nauka koja se bavi izučavanjem opštih i specifičnih problema učenja u odraslom dobu. Izučava mogućnosti i načine učenja kod odraslih, kao i metode i tehnike sistematskog učenja i obrazovanja. Zasnovana je na ideji o kontinuiranom, celoživotnom učenju– a danas to popularno najčesce viđamo samo u stranim publikacijama ili svetskim dobrim praksama kao Lifelong/Continuous learning.
U andragogiji postoje četiri osnovna principa koja je definisao Malkolm Nouls (1984, Knowles) a koja su nam svima od koristi, bilo da smo ulozi onoga koji znanje deli ili onoga koji znanje stiče, a to su:
Izaberi trening prema sopstvenoj potrebi
Kada smo osvestili šta je to najvažnije na šta treba obratiti pažnju kada odrasli uče, možemo iste principe uzeti kao kriterijume kada biramo treninge za sebe. Kako da znate da li je ono što se nudi u kompaniji u kojoj radite ili negde drugde na tržistu ono što će odgovoriti na vašu potrebu? Kako napraviti izbor za koji trening da se prijavimo?
Interni treninzi su obično tako i koncipirani, da vreme njihovog održavanja ne interferira sa poslovnim obavezama. Naročito je zgodno ako u svojoj kompaniji imate sate koji su predviđeni za takvo učenje, kao što je to slučaj u Levi9. Tada ste sigurni da se na trening možete slobodno prijaviti I iskoristiti svoje vreme za učenje u toku radnog dana. Ukoliko ipak tragate za treningom koji vam poslodavac neće organizovati ili vas direktno ne upućuje kod drugog provajdera, onda će vam verovatno više značiti da pronađete trening koji se održava nakon radnih sati.
Imajte na umu da ako očekujete vrlo intenzivan trening, na kojem nema baš teorije, a ima mnogo vežbe, da je bolje birati trening koji se realizuje uživo. Iako postoje korisni onlajn alati pomažu izvođenju različitih vežbi u takvoj postavci treninga, ne mogu apsolutno da nadomeste sve prednosti rada uživo kada govorimo o ovom tipu učenja.
Sa druge strane, ukoliko na trening dolazite više sa željom da čujete neke nove informacije, da razmenite mišljenja i oprobate se u nekoj od vežbi koja ne zahteva visoko intenzivnu saradnju sa drugim polaznicima, onlajn trening će to moći da ispuni. Treće, ako ste tip kojem to više prija ili za određenu svrhu samo želite da se pozabavite teorijskim delom, da čujete nove stvari bez sinhrone komunikacije sa drugim ljudima razmotrite snimljene verzije kurseva. Moguće je da će ovaj format koji je više tip predavanja nego treninga biti pravo rešenje za vas.
Ovo je sve važno da uzmete u obzir kako biste sebi obezbedili bolje iskustvo u procesu učenja.
Ako se desi da vam neka od potrebnih informacija nedostaje, recimo, nisu navedeni ciljevi, ishodi, dinamika ili zahtevi, ohrabrujem vas da to pitate organizatora treninga. Bilo da je to vaš interni specijalista za učenje i razvoj u kompaniji ili eksterni predavač iz neke trening kuće, ne zaboravite da je vaše pravo da pre prijavljivanja imate sve informacije kako biste odlučili da li vam je neki trening potreban.
Najviše se grešaka događa kada odluku donesemo samo na osnovu naziva treninga, a bez ostalih informacija, jer je moguće da nas naziv usled subjektivne interpretacije navede na pogrešan trag i stvori potpuno pogrešna očekivanja od treninga. Tada je skoro zagarantovano da ćete pre izgubiti vreme nego što ćete dobiti ono što je za vas relevantno.
Prijava, trening, akcija
Na kraju, kada ste izabrali i učestvovali na željenom treningu dolazi ključan momenat za dobijanje vrednosti od uloženog vremena u učenje.
Da predstavim to potpuno slikovito - trening je kao lek, može nam pomoći samo ako ono što smo dobili na edukaciji upotrebimo. Da pojasnim, ako određeni lek koji nam je lekar savetovao ne upotrebimo, neće doći do poboljšanja našeg zdravstvenog stanja. Isto je i sa stečenim znanjem na treningu - samo ako počnemo da ga primenjujemo u realnom poslovnom i uopšte, životnom iskustvu, možemo sebi obezbediti promenu u nivou kompetencije, promenu u razvoju ka boljem. Odgovornost je na nama.