U današnjem konkurentnom poslovnom okruženju, pronalazak posla može biti izazovan zadatak sa mnogo prepreka. Možda si već aplicirao na mnoge pozicije, ali nažalost, još uvek nema pozitivnih odgovora. Nemoj očajavati! Vreme je da pažljivo pregledaš svoj CV i unaprediš ga kako bi se istakao među ostalim kandidatima.
Danas je sa nama Lidia Mudrinski, Talent Acquisition Specialist u kompaniji Continental, koja će nam pružiti korisne savete o tome kako unaprediti CV, bez obzira na to da li smo student u potrazi za praksom ili profesionalci sa godinama radnog iskustva. Lidia će podeliti svoje stručno znanje koje će nam pomoći da povećamo šanse u procesu selekcije i približimo se ostvarenju našeg profesionalnog cilja. Bez daljeg odlaganja, pozivamo vas da pažljivo pratite njene savete i krenete na put usavršavanja svog CV-a!
Ćao Lidia, reci nam:
Koje su najčešće greške koje kandidati čine prilikom konkurisanja za praksu ili zaposlenje i kako ih izbeći?
Često se dešava da ljudi prave greške kad konkurišu za posao jer ne posvete dovoljno vremena čitanju oglasa. Često brzo prelete preko njega i odmah se prijave, a da pritom ne pročitaju sve detalje. Uvek se treba zapitati – Na osnovu kojih informacija smo prepoznali da zadovoljavamo kriterijume pozicije? Ako imamo znanje i kompetencije za određenu poziciju, da li smo ih kroz CV dobro iskomunicirali poslodavcu? To su stvari koje treba imati na umu kada tražimo posao.
Kako bi trebalo strukturirati CV da bude pregledan, jasan i privlačan poslodavcima?
Lične (ime, prezime) i kontakt (email, broj telefona, linkedin profil) informacije su prve koje treba naglasiti, one su nam najbitnije kako bi mogli da stupimo u kontakt sa kandidatom. Nakon toga, u fokus bi trebalo staviti obrazovanje, radno iskustvo, dodatne edukacije, volonterske poslove i druge relevantne informacije, od značaja za poziciju za koju apliciramo.
Koje informacije je važno istaći u sekciji o radnom iskustvu, a koje su manje bitne ili nebitne?
Kroz radno iskustvo treba približiti poslodavcu, kako je svaki od prethodnih poslova (bili oni u struci ili ne) doprineo da steknemo tražene kompetencije za poziciju za koju u tom trenutku konkurišemo. Bitno je da CV ne ‘pojedu’ informacije i rečenice koje se ponavljaju, da bude pregledan i da informacije budu hronološki organizovane.
Da li je važno uključiti dodatne veštine i interese, i kako to može uticati na celokupni utisak o kandidatu?
Kada su dodatne veštine i interesi, odnosno, hobiji u pitanju, moje mišljenje je: Ako imaš viška mesta u CV-u, dodaj ih, neće ti škoditi, a ako je tvoj CV već popunjen, nemoj dodavati još jednu stranicu zbog toga. Dakle, nisu ključne i presudne informacije koje treba istaći, ali mogu upotpuniti sliku ukoliko ima prostora za to.
Da li imaš neki poseban savet za kandidate koji apliciraju za svoj prvi posao i nemaju mnogo radnog iskustva?
Pre nego što počnete da tragate za praksom ili zaposlenjem, potrudite se da otkrijete, šta je to što biste voleli da radite? Gde vidite sebe u budućnosti i u kakvom okruženju biste bili ispunjeni i zadovoljni? Zatim, čitajte pažljivo oglase, obavezno istaknite svoju motivaciju i prilagodite CV poziciji za koju konkurišete.