Lepe vesti u kompaniji Continental
Naša koleginica Katarina Boberić ušla je u izbor 10 finalistkinja za "Inženjerku godine", te smo tim povodom razgovarali sa njom, kako bismo čuli više o ovoj inicijativi, njenom karijernom putu i savetima za devojke koje žele da krenu njenim putem 🏆
1. Ćao Katarina, čuli smo da si ušla u izbor 10 finalistkinja za „Inženjerku godine“. Možeš li nam reći nešto više o ovoj inicijativi, šta ona za tebe znači i kakvi su bili kriterijumi za izbor?
Inicijativa za “Inženjerku godine“ je započeta pre par godina u Sloveniji, nakon čega se proširila na susednu Hrvatsku i prošle godine je stigla i kod nas. Organizuje se pod pokroviteljstvom Privredne komore Srbije I kompanije Siemens, a glavni cilj ove inicijative jeste da se mladi, posebno devojke, motivišu da studiraju inženjerske nauke i budu deo ove vrste industrije. Takođe, na ovaj način, inicijativa stvara mrežu žena inženjera, što izuzetno pomaže u razmenjivanju iskustava i sticanju novih kontakata. Vrlo sam srećna i počastvovana što sam jedna od 10 finalistkinja ovogodišnje inicijative i što sam upoznala sjajne devojke iz svih delova Srbije, iz različitih grana inženjerstva. Ovaj plasman me dodatno motiviše da svoj rad nastavim u istom maniru, pedantno, ali i radoznalo i da ne prekidam da pomeram granice svog znanja i iskustva u inženjerskim vodama. Kao što možete pročitati na sajtu za “Inženjerku godine”, svaka od 10 finalistkinja ima impresivnu karijeru i postignute uspehe u svojoj oblasti. Glavni kriterijum pored postignutih uspeha, a možda I ključni faktor, jeste potencijal kandidatkinja da svojim radom i ličnošću budu inspiracija mladima da se odluče za inženjerske studije i karijeru u području STEM-a (nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike).
2. Danas radiš kao softver inženjer za razvoj algoritama u kompaniji Continental, možeš li nam reći kako je izgledao tvoj karijerni put od akademskih dana do trenutne pozicije?
Svoju karijeru sam započela u akademskim vodama kao student demonstrator, držala sam vežbe iz dva predmeta na katedri za elektroniku. Oduvek sam imala želju da budem istraživač i upišem doktorske studije. Međutim, pri kraju master studija sam se prebacila u industriju jer sam videla da mi pruža više mogucnosti za usavršavanje i da je to potpuno novi svet koji sam poželela da otkrijem. Moj karijerni put u Continentalu, čiji jubilej od 5 godina proslavljam u junu ove godine, započinje na poziciji softverskog inženjera za razvoj algoritama. Moj glavni zadatak bio je pisanje algoritama kompjuterske vizije koji pomažu kameri da detektuje, ali i da razume svet oko sebe. Pametne kamere se ugrađuju u komercijalna vozila i glavni cilj jeste da zajedno sa radarima omoguće polu-autonomnu vožnju i sigurnost za sve učesnike u saobraćaju. Nakon tzv. „developerskog“ posla, moja uloga na projektu se polako menja. Zbog posebne pohvale mojih organizacionih vestina, fokus mog rada je prebačen na tehničko-menadžerske pozicije. Počela sam kao odgovorna osoba za jednu manju komponentu kamere koja je zadužena za detekciju blokade kamere. Nakon pola godine sam prebačena na glavnu komponentu, koja je zadužena za detektovanje aktivnih učesnika u saobracaju. Kruna rada na algoritmima je upravo pozicija koju danas obavljam kao Function Lead Engineer, kao osoba koja je zadužena za tehničke diskusije sa klijentom, za planiranje i određivanje prioriteta, ali i uklanjanje prepreka kako bi razvojni timovi mogli nesmetano da obavljaju svoj deo posla.
3. Da li imaš savet ili poruku za mlade žene koje razmišljaju o upisu inženjerskog programa studija i nastavku karijere u automobilskoj industriji?
Kroz akademske studije i kasnije kroz moj karijerni put se potvrdilo da su znanje i veštine osnovni alat za uspeh i sticanje poštovanja i položaja u društvu. Zbog toga im pre svega savetujem da jačaju teorijsko i praktično znanje, kako inženjerskih tako i “soft” veština. Ali, da budu uporne, jer u inženjerstvu rešavanje problema često ne dolazi odmah, iz prve ruke, i hrabre, jer su prepreke i izazovi sastavni deo svake karijere, a njihovo savladavanje direktno utiče na razvoj ličnosti kako na poslovnom, tako i na ličnom planu. I na kraju, ali ne najmanje bitno, ukoliko žele da ostave pečat, a da se ne brinu što ulaze u tipično “mušku” industriji, savetujem da razmisle o Continentalu, jer Continental neguje kulturu znanja, ceni uloženi rad i ima veliko poštovanje za žene inženjere i njihove ideje.