Upoznaj našeg kolegu Nemanju Radića, koji je pravi primer svestranosti i strasti ka različitim interesovanjima. Sa više od dve decenije iskustva u aikidou, vođenju kluba i interesovanju za kiropraktiku, on je dokaz kako se poslovne veštine mogu kombinovati sa ličnim interesovanjima i angažmanima.
Danas razgovaramo sa Nemanjom, pa hajde da čujemo šta on to ima da nam kaže:
Ćao Nemanja, kako je započela tvoja ljubav prema aikido-u i kako je to uticalo na tvoj život i karijeru?
Posle saobraćajne nesreće koja se desila u oktobru 2000. godine, imao sam ozbiljnih problema sa vrtoglavicama i bolovima u leđima. Aikido je bila idealna aktivnost koja bi mi pomogla sa trenutnim zdravstvenim problemima. Posle samo par meseci treniranja moje telo je ojačalo i nisam imao više bolove u leđima i vrtoglavice. Fokus mi se popravio i bolje sam se osećao. Ljubav prema ovoj veštini razvila se tokom narednih godina intenzivnog treniranja i konstantnog usavršavanja kroz seminare i obuke. Mogu slobodno da kažem da je aikido u potpunosti izmenio tok mog života. Pomogao mi je da se usmerim na sopstveni rast i razvoj, da kroz njega sazrim i da postanem osoba kakva jesam danas.
Možeš li nam ispričati nešto više o tvom iskustvu vođenja Aikido kluba na SPENS-u i kasnije u Sremskim Karlovcima?
Od samog starta sam nekako bio usmeravan od strane mog mentora. On je u meni video ono što ja nisam mogao, a to je da mogu da postanem odličan učitelj i uzor drigima jednog dana. Posle samo 6 meseci treniranja počeo sam da vodim treninge za mlađe kategorije. 2009. godine zajedno sa još dva prijatelja počeo sam da držim treninge u Novom Sadu.
Ono što mi je donelo iskustvo u radu kao trener, jeste samopouzdanje, odgovornost i osećaj za druge. Pošto je moja želja oduvek bila da vodim svoj klub, 2017. godine otvaram svoj klub u svom rodnom mestu, u Sremskim Karlovcima.
Šta te je motivisalo da se upišeš na kurs za kiropraktičara i kako usklađuješ to interesovanje sa treninzima i sa svojim poslom?
Od malena sam iskazivao interesovanje i talenat za masažu. Trenirajući aikido upoznao sam ljude koji su završili kurseve za masažu. Nakon toga i sam sam završio nekoliko različitih kurseva, nakon čega sam počeo po malo i time da se bavim. Radio sam različite vrste relaks masaža. 2008. godine krenuo sam da se školujem iz ove oblasti. Akademija je trajala 3 godine i bilo je preko 50 polaznika. Uslovi pohađanja nastave bili su vrlo strogi, ono što je bilo specifično jeste da ako padneš na ispitu imas prava samo još jednom da izađeš na isti, a u slučaju da padneš, nemaš prava da nastaviš školovanje.
Posle prve godine ostalo je nas šestoro. Postoji u meni neka želja da pomažem drugima, a osećaj kad pomognem je sjajan. Akademija osteoterapije i znanje koja sam stekao mi je omogućilo da nekom ko se muči sa bolovima pomognem sa samo jednom terapijom.
Usklađivanje obaveza između posla, treninga i terapija nije lako, ali volim izazove i nekako uspevam sve da uskladim.
Zašto smatraš da je bavljenje sportom važno, posebno u kontekstu svakodnevnog rada i karijere?
Mislim da čovek u današnje vreme mora da se bavi sportom, prvenstveno zbog psihofizickog zdravlja. Naučno je dokazano da fizicka aktivnost pozitivno utiče na funkcionisanje nervnog sistema i da nas jača, a samim tim čini otpornijim na stres usled čega smo svakako produktivniji u poslu i svim ostalim svakodnevnim aktivnostima.
Kako tvoja raznovrsna interesovanja utiču na tvoj pristup poslu i timskom radu u Continentalu?
Meni je aikido izuzetno pomogao, da se bolje snađem u poslovnom svetu. Istrajnost, fokus i snaga dolaze iz neprestanog treninga i rada na sebi. Morihej Uesiba je rekao "ili rasteš ili propadaš" što znači da treba stalno da se usavršavamo i rastemo.
Da li imaš neki savet za naše kolege i sve ostale koji dan provode sedeći?
Za kraj bih savetovao sve kolege da rade vežbe svaki dan, a pogotovo tri za koje smatram da su osnovne - plank, bočni plank i bird dog. Sedenje je veoma teška aktivnost za našu kičmu.
Uz te tri vežbe i obavezno ustajanje i istezanje na svakih 10 minuta, možemo preduprediti posledice dugotrajnog sedenja. Uz to preporučujem i svakodnevnu šetnju kao najvažniju aktivnost koja pozitivno utiče na sve zglobove.