Kako se prelazi iz medicinske fizike u automobilsku industriju? Šta povezuje naučno-istraživački rad i razvoj osvetljenja za displeje u vozilima? Arpad je dokaz da radoznalost i interdisciplinarni pristup mogu otvoriti vrata ka inovacijama u potpuno novim oblastima.
Saznaj kako je izgledao njegov put:
Ćao Arpade, kako si započeo svoju karijeru i šta te je privuklo naučnoistraživačkom radu?
Naučnoistraživačku karijeru sam započeo iz radoznalosti i želje da bolje razumem kako funkcioniše svet oko nas. Još od malih nogu sam shvatio da me privlači postavljanje pitanja na koje nema jasnih odgovora i traženje novih rešenja kroz eksperimentisanje. Vrlo često sam umesto igranja video igrica rastavljao očev stari kasetofon pokušavajući da otkrijem kako radi. Taj osećaj otkrivanja nečeg novog i mogućnost da doprinesem rešavanju konkretnih problema je za mene fantastičan.
Šta te je navelo da pređeš iz akademske sfere u medicinsku industriju?
Bavio sam se naučno-istraživačkim radom u oblasti medicinske fizike, radiobiologije, radioterapije, radiohirurgije. Upravo zato je prelazak iz akademske sfere u medicinu bio prirodan korak, jer sam želeo da svoja istraživanja i znanje usmerim ka direktnoj pomoći ljudima. Medicina mi je omogućila da spojim naučni pristup sa kliničkim izazovima gde istraživanja ne ostaju samo teorija već ima direktan uticaj na zdravlje i kvalitet života pacijenata.
Kako je izgledao tvoj prelazak iz medicine u automobilsku industriju i šta te je privuklo ovoj oblasti?
Moj prelazak iz medicine u automobilsku industriju bio je izazovan i istovremeno inspirativan. Iako na prvi pogled deluju kao potpuno različite oblasti, one dele sličan pristup: obe se oslanjaju na podatke, inovacije i interdisciplnarni rad. Svidela mi se mogućnost da kroz tehnologiju i inženjerska rešenja utičem na sigurnost i poboljšanje kvaliteta života, ali na malo drugačiji način nego u medicini. Takođe mi se dopala i činjenica da ću moći da vidim svakodnevno na ulici u automobilima displeje na čijim razvojima sam radio.
Na kojoj poziciji sada radiš u Continentalu i koje su tvoje glavne odgovornosti?
Trenutno radima kao optički inženjer i lokalni ekspert za tehnologije osvetljenja. Moje glavne odgovornosti podrazumevaju razvoj i optimizaciju pozadinskog osvetljenja (backlight) za displeje, gde sam odgovoran za optičke parametre, istraživanje i uvođenje novih tehnologija u portfolio kompanije kao i razvoj dobavljača.
Koji aspekti tvog prethodnog iskustva su ti najviše pomogli u automobilskoj industriji?
Moje prethodno iskustvo mi je značajno pomoglo u automobilskoj industriji u analitičkom pristupu problemima, razumevanju fizike posebno optike i elektronike, radu sa kompleksnim sistemima. Takođe, sposobnost rada u interdisciplnarnim timovima i prilagođavanje različitim tehničkim i regulatornim zahtevima pokazalo se kao velika prednost u automobilskoj industriji.
Šta bi savetovao ljudima koji razmišljaju o prelasku iz nauke u industriju?
Savetovao bih im da svakako probaju, jer je izuzetno zanimljiva i dinamična, a sa znanjem i veštinama koju su stekli baveći se naukom verujem da vrlo lako mogu da se uklope u industriju.