Sve većim napretkom tehnologije napreduju i bezbednosni sistemi unutar automobilske industrije. Pored veoma poznatih direktnih asistencija u upravljanju vozilom postoje i mehanizmi koji su razvijeni sa ciljem da pomognu prilikom nezgoda i hitnih slučajeva.
Oblast koja se bavi proučavanjem i razvojem proizvoda sa ovakvim telekomunikacionim funkcijama se naziva telematika.
Krajnji cilj mehanizama za pomoć je obaveštenje upućeno ka centrima za hitnu pomoć, podršci na putu i sličnim servisima. U zavisnosti od pravnih propisa i posebnih želja proizvođača sami pozivi i obaveštenja variraju. Opšta podela ovakvih poziva je prema tome da li je u opasnosti vozač, putnici ili se radi o samoj vožnji i vozilu.
Kako se dele mehanizmi za pomoć?
Mehanizmi za pomoć se dele na sledeće:
1. eCall (emergency call) ili hitni SOS poziv,
2. iCall (information/road assistance call) ili informativni poziv,
3. bCall (breakdown call) ili poziv za servis
Osim osnove podele, dalja podela bi mogla biti na osnovu vrste aktivacije koja se deli na
• ručnu,
• automatsku.
Za svaku vrstu poziva obično postoji predodređeni fizički taster u autu za manuelnu aktivaciju poziva. Pozicija ovakvog tastera mora biti pristupačna i intuitivna za upotrebu. Razvijanjem multimedije unutar automobilske industrije sve češće postoji dodatna opcija aktiviranja ovakvih poziva na centralnom ekranu.
Pored ručne aktivacije proizvođači uvode i automatsku. Na ovaj način se dobija dodatna sigurnost da dolazi do aktiviranja poziva u kritičnim situacijama kada je pretpostavka da korisnik nije u mogućnosti da reaguje shodno dešavanjima. Primeri automatskog aktiviranja su događaji poput detekcije udara vozila, aktivacije vazdušnih jastuka, detekcije stezanja pojasa ili velikog kvara.
eCall ili SOS poziv
Poziv od najveće važnosti.
Sama ideja i razvoj ovog hitnog poziva je započeta radi smanjenja broja fatalnih ishoda saobraćajnih nesreća. U raznim delovima sveta ova funkcija u vozilima je vremenom postala obavezna (primer EU od 2018).
Prilikom aktiviranja ovog poziva uspostavlja se veza sa hitnim pozivnim centrom uz pomoć PSAP tehnologije (Public Safety Answering Point - tehnologija najbliže tačke odgovora gde se preko poziva uspostavlja veza sa najbližim pozivnim centrom). Ukoliko korisnik nije u mogućnosti da priča, nakon nekog vremena automatski se šalju osnovni podaci o vozilu i nesreći.
U zavisnosti od posebnih pravnih i tehničkih zahteva, razne regije imaju svoje sertifikovane tehnologije za ovu vrstu poziva:
a. eCall /NGeCall(e112)
b. Era Glonass
c. Emergency Service /Crash Response /e911 /Emergency Assistance
S obzirom na razlike u tehnologijama uglavnom se šalju podaci kao što su identifikacioni broj vozila, lokacija vozila, trenutak nesreće i smer vozila.
Same tehnologije funkcionišu uz pomoć različitih vrsta bežičnih mreža koje značajno mogu uticati na tačnost i brzinu prenosa podataka. Pored performansi prenosa podataka na mreži postoji razlika u samoj preciznosti pozicioniranja vozila koja se računa na osnovu baznih stanica mobilne telefonije ili uz pomoć GPS-a.
iCall
Kao što naziv sugeriše, iCall predstavlja informativnu vrstu poziva gde se korisnik vozila obraća korisničkom pozivnom centru. Ova vrsta poziva zavisi od samih odluka proizvođača. Situacije za uspostavljanje ovog poziva variraju od generalnih pitanja oko korišćenja vozila, preko pomoći i savetovanja pri izboru ruta i destinacija do potrebe za servisom ili šlep službom.
bCall
U zavisnosti od izbora proizvođača, bCall može već biti sastavni deo iCall-a. Često su razdvojeni tako da bCall pokriva samo opciju direktnog poziva ka servisima koji su zaduženi za pomoć na putu prilikom kvarova vozila.
Poziv se preusmerava ka ekipi koja je dostupna 24 sata za otklanjanje kvarova i odvoženje vozila do najbližeg servisa. Sve češće opcija za ovaj poziv se nalazi na drugim uređajima kao što su telefoni i pametni satovi. Pored kompanija iz automobilske industrije sve više osiguravajućih i lizing kuća se uključuje u tržište gde u ponudi postoje paketi za pretplatu na ovu vrstu poziva.
Da rezimiramo, telematika u vozilima obuhvata hitne pozive, informativne i servisne funkcije. Ove funkcije postaju standard svakodnevnog korišćenja vozila. Uvođenjem telematike značajno se doprinosi smanjenju rizika i unaprijeđenju korisničkog iskustva na globalnom nivou.
Očekivana dalja integracija ovakvih sistema sa pametnim uređajima i autonomnim vozilima u budućnosti će dodatno povećati nivo sigurnosti u saobraćaju.