Dragana Jakovljev, od kada nam se pridružila, uspešno gradi karijeru u oblasti projektnog menadžmenta. Njeni rezultati tokom ove godine demonstriraju visok nivo posvećenosti i naglašavaju ključne osobine koje čine uspešnog projektnog menadžera - preciznost u planiranju, veštine vođenja tima, efikasno rešavanje problema i izuzetnu komunikacija s članovima tima i klijentima.
U ovom blog postu, pitali smo je da nas posavetuje kako ostvariti zacrtane ciljeve, odnosno, koji je ključ uspeha jednog projekta?
Ćao Dragana, čuli smo da veoma uspešno upravljaš projektima, pa nas zanima kako definišeš konkretne korake ka ostvarivanju postavljenih ciljeva unutar projekata na kojima radiš?
Želim da podelim sa vama svoje iskustvo u vođenju projekata i pružim nekoliko saveta koji su se pokazali ključnim u mom radu.
1. Definisanje koraka ka ciljevima
Kada se suočavam sa zadatkom definisanja koraka ka ostvarivanju postavljenih ciljeva, insistiram na jasnoći i transparentnosti. Dinamika promena u projektima zahteva stalnu i preciznu komunikaciju. Prvi korak je razumevanje ciljeva, a zatim identifikacija koraka ka njihovom ostvarenju. U saradnji sa timom, redovno sarađujem sa Product Ownerima, Arhitektama i Developerima koristeći Agile metodologiju za postizanje usklađenosti i efikasnosti.
2. Prioritetizacija ciljeva
U fazi prioritizacije ciljeva, fokusiram se na potrebe projekata i vremenske okvire. Timski rad je ključan - zajedno sa timom definišemo prioritete i prilagođavamo se promenama tokom projekta. Ovakav pristup omogućava fleksibilnost i efikasnost u radu.
3. Važnost timskog duha
Rad sa izuzetnim timom, sastavljenim od talentovanih pojedinaca, je nešto što posebno cenim. Timska atmosfera i podrška koju pružamo jedni drugima igraju ključnu ulogu u prevazilaženju izazova. Moj odgovor na pitanje o tome šta je doprinelo mom uspehu bi definitivno bio - MOJ TIM.
4. Upravljanje neuspesima
Neuspesi su neizbežni, ali bitno je analizirati šta može biti unapređeno. Samokritičnost, transparentnost i otvorenost u komunikaciji sa članovima tima su nešto na čemu treba raditi. Razgovor o različitim shvatanjima i tumačenjima ciljeva omogućava bolje razumevanje i zajednički uspeh.
5. Postavljanje i praćenje ciljeva
Savetujem čitaocima da budu jasni i specifični u postavljanju ciljeva, tako da oni budu merljivi i realistični. Redovno praćenje napretka je važno, ali i prilagodljivost promenama. Komunikacija sa timom je esencijalna, jer osigurava da su svi informisani i angažovani. Neuspesi su deo procesa, ali učenje iz njih je ključno za nastavak sa još većom motivacijom.
Dodajte osmeh, empatiju i otvorenost, i uspeh neće izostati :)