Povodom Međunarodnog dana žena i devojaka u nauci, razgovarali smo s našom koleginicom Isidorom, koja je spojila dva sveta – nauku i industriju. Predavala je na fakultetu, a danas radi u automobilskoj industriji, gde iz prve ruke vidi kako se menja uloga žena u STEM oblastima. U ovom intervjuu podelila je svoje iskustvo, izazove s kojima se žene susreću i savete za one koje žele da grade karijeru u nauci i tehnologiji.
Ćao Isidora, čuli smo da si predavala na fakultetu – kakvo je to iskustvo bilo?
Rad na fakultetu je bio izuzetno inspirativan i ispunjavajući. Imala sam priliku da radim sa mladim, talentovanim studentima i da im prenesem svoje znanje. Studenti su donosili sjajnu energiju i entuzijazam, što je dodatno obogatilo moje iskustvo predavanja. Posebno je zanimljivo kada kao predavač naučiš nešto novo od studenata.
Šta te je motivisalo da pređeš iz nauke u industriju?
Iako je rad na fakultetu bio sjajan, odlučila sam se za industriju zbog većih izazova i dinamičnosti koje ona nudi. U industriji imam priliku da radim na konkretnim projektima i vidim kako se znanje stečeno u nauci može primeniti u praksi. Pored toga, mislim da industrija nudi više mogućnosti za profesionalni razvoj i napredak.
Kako vidiš ulogu žena u automobilskoj industriji – da li ih je sve više i kako se stvari menjaju?
Uloga žena u automobilskoj industriji se definitivno menja. Iako smatram da ih još uvek nema dovoljno, ohrabrujuće je da je sve više žena koje se odlučuju za karijeru iz ove oblasti. Žene donose svežinu i drugačiji način razmišljanja u industriju i mogu doprineti raznim inovacijama i novim idejama koje igraju ključnu ulogu za razvoj novih proizvoda.
Koji su najveći izazovi za žene koje žele karijeru u ovoj oblasti?
Najveći izazovi uključuju predrasude i stereotipe o takozvanim 'muškim' poslovima ali i nedostatak uzora i mentora. Pored toga, balansiranje između privatnog i profesionalnog života može biti izazovno, naročito za majke. Međutim, sve više kompanija prepoznaje važnost raznolikosti i inkluzije, te pruža podršku ženama kroz različite programe i inicijative.
Šta bi poručila ženama koje razmišljaju o poslu u automobilskoj industriji?
Poručila bih im da se ne boje da uđu u automobilski sektor. Njihove ideje i perspektive mogu značajno doprineti industriji. Ohrabrila bih ih da se uključe i da svojim inovativnim pristupom osveže ovu oblast.
Koliko je važno da žene u STEM oblastima imaju uzore i mentore?
Rekla bih da je važno, mentori mogu pružiti podršku, savete i inspiraciju, što može biti ključno za profesionalni razvoj. Mentori takođe mogu otvoriti vrata ka novim prilikama i povezati ih sa važnim kontaktima u industriji. Uzori, s druge strane, igraju veliku ulogu u inspirisanju i motivisanju žena da uđu i ostanu u STEM oblastima. Oni pokazuju da se trud i istrajnost isplate i da je moguće postići značajne uspehe.
Da li bi volela da se ponovo baviš predavanjem u nekom obliku, možda kroz mentorstvo u industriji?
Trenutno radim na jednom istraživačkom projektu gde po prirodi ima dosta osnova za sesije deljenja znanja i uvek kada mi se ukaže prilika prezentujem nešto novo kolegama. Verujem da je deljenje znanja ključno za profesionalni razvoj i unapređenje timskog rada i volela bih da dobijem i neku mentorsku ulogu u budućnosti.