Radio si u svom timu, na projektu, kao i ranije, ali ovaj put ne samo da si uspešno uradio svoj zadatak, nego si otkrio nešto novo. Kako?
„Bilo je potrebno pronaći optimalne parametre kako bi se poboljšale performanse algoritma u okviru projekta na kojem sam radio u to vreme - na takav način da se to uradi brzo i tačno. Problem koji je tu nastao je taj što nije bilo moguće koristiti ni jednu “tradicionalnu” optimizacionu metodu pošto se i sama funkcija nije mogla napisati, tj. nije postojala jednačina koja bi eksplicitno definisala da rezultati zavise od parametara kako bi oni mogli da se optimizuju. Posle duže potrage za metodama i algoritmima koje „ne zanima“ funkcija koju optimizuju pronašao metodu zlatnog preseka. Jedini problem sa njom je što se ona koristi za dosta prostije probleme zbog određenog uslova koji mora da se zadovolji, pa je dodatno bilo potrebno modifikovati i samu metodu kako bi radila na našem problemu. Upravo tu počinje moj patent!“
Kako tvoj patent rešava izazove u razvijanju tehnologija u automobilskoj industriji?
„Ovo rešenje daje novi, ali pre svega, brzi način rešavanja velikog broja sličnih problema koji do sada nisu mogli ovako efikasno da se reše - bilo usled greške metoda koje su se koristile, bilo usled brzine metoda kojima se to radilo. Pošto nema nekih kompleksnih proračuna niti zavisi od eksplicitne funkcije nad kojom optimizuje, metoda bi mogla da se koristi i u problemima koji su već rešeni drugim metodama, kako su rezultati dobijeni presporo ili, možda, i netačni.“
Kako izgleda proces patentiranja u Continental-u?
„U okviru kompanije, imamo globalni tim za Intellectual Properties koji reguliše i vodi ovaj proces. Njima se šalju dokumenti kao što je Invention Disclosure koji oni pregledaju i na osnovu njega dalje odobravaju patent, ili po potrebi traže dopunu pa onda odobravaju kao u mom slučaju. U zavisnosti u kojem gradu radiš zavisi kojem IP timu ćeš slati Invention Disclosure, nešto što se nalazi na prvoj strani ovog dokumenta, za našu lokaciju je to temišvarski tim. Njihova uloga je i da usmere zaposlenog i da mu pruže svu podršku u tom procesu.
Trenutno, moj patent je zajedno sa ugovorom o davanju prava na patent poslat u Temišvar, timu za Intellectual Properties, kako bi ga obradili i poslali pravnom timu koji se nalazi u Nemačkoj. Na meni je ostalo samo da sačekam odgovor kolega iz Nemačke, u smislu revidiranja ugovora i mog konačnog slaganja istim. Naravno, nisam bio sam u ovom procesu. Naime, kroz svaki korak su mi kolege bile i više nego voljne da pomognu u bilo kom trenutku, za bilo koji problem.“
Koje je tvoje mišljenje – zašto bi se inženjer potrudio da patentira nešto?
„Ako kao inženjer vidiš priliku da nešto poboljšaš ili napraviš nešto novo što može biti korisno u smislu unapređenja postojećih procesa ili stvaranja sasvim novih, smatram da si u neku ruku u obavezi da to i uradiš. Naravno, sem benefita koje dobijaš ti kao zaposleni, u neku ruku se pročuje i tvoj tim, šta sve radite, ali i da promovišete svoju lokaciju koja je u stanju da izda velik broj kvalitetnih patenata, kako bismo se pročuli na nivou kompanije.“